Kadına Dair Herşey

Benlerden Korkmalı Mıyız?

Benlerden Korkmalı Mıyız?

Vücudumuzda cilt rengimizi belirleyen melanin maddesi, adı melanosit olan hücreler tarafından üretilmektedir. Üretilen bu hücreler vücudumuzun her yerine eşit bir şekilde dağılarak cilt rengimizi oluşturur. Fakat vücudumuzun bazı bölgelerinde bu melanosit hücreleri bir küme oluşturarak toplanır ve benleri  oluşturur.

Vücudumuzda oluşan bu benler genellikle bir sıkıntı çıkarmaz iken kimi zamanda hastalıkların habercisi de olabilir. İşte tam burada tehlikeli benler nasıl anlaşılır sorusu akla gelmektedir.

Tehlikeli Benlerin Görüntüleri

Benin bir yarısının şekil, büyüklük ya da renklenme açısından diğer bölümüne oranla farklılık göstermesi ve benzememesi,

Vücudunuzda bulunan benin kenar kısımlarının düzensiz, girintili çıkıntılı olması,

Yine bu benlerin renlerinin birbirinden farklı olması veya bu renlerin düzensiz bir biçimde dağılmış olması,

Vücudumuzdaki benlerin büyüklüklerinin kurşun kalemin arka ucundaki silgiden daha büyük olması,

Yine bu benlerin yüzeyinde kanama, yara veya kabuklanmanın başlaması gibi belirtiler doktorumuzu görmemiz için önümüze konmuş ikazlar olarak değerlendirilmelidir.

Yukarıda belirtiğimiz işaretler sahip olan benleriniz var ise, bu benlerin cilt kanserine yol açtığı bilinmektedir. Ben kanseri melanosit hücrelerinden kaynaklanmaktadır. Tıptaki ismi ise bu hastalığın ‘melanoma‘dır.

İşte bu hastalık cilt kanseri türlerine oranla oldukça tehlikelidir ve erken teşhis bu hastalıkta çok çok önemlidir. Bunun için derimiz üzerinde bulunan bu benlerde herhangi bir tuhaflık hissettiğiniz zaman derhal doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Mohs mikroskobik cerrahi yöntemi, basit eksizyon yöntemi, tıraş eksizyon yöntemi, elektrodiseksiyon yöntemi, kryocerrahi yöntemi ve lazer cerrahi yöntemi olarak ana başlıklar altında toplanabilir. Bu tedavilerde kimi zaman kanserli hücre lazer ile oradan çıkartılır. Kimi zaman ise tıraşlama yöntemi ile bu bölge oradan alınarak tedavinin aşamaları gerçekleştirilir.

Bu tür tedavilerin yapılması hastalığın geçtiğini veyahut tekrardan nüksetmeyeceğinin bir garantisi yoktur. Doktorun vereceği kontrol süreleri hiçbir zaman aksatılmamalıdır. Yapılacak testler belirli aşamalarla tekrarlanmalıdır.

Tedaviden sonra beş yıl süre ile altı ayda bir daha sonraki sürelerde ise yılda bir cilt muayeneleri tekrar edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Ağız Yarasının Bitkisel Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Benlerden Korkmalı Mıyız? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ