Kadına Dair Herşey

Besin Alerjileri İle Nasıl Başa Çıkılır

Besin Alerjileri İle Nasıl Başa Çıkılır

Yenilen ve içilen besinler neticesinde vücuda alınacak farklı organizmalar neticesinde besin alerjisi oluşumu yaşanabilmektedir. Her besine her kişinin göstereceği reaksiyon farklıdır. Bu nedenle de kişiden kişiye besin alerjileri değişiklik göstermektedir. Özellikle de besin alerjisi ve alerjiye neden olan besinler oldukça farklılık göstermektedir.

Besin Alerjileri Belirtileri Nelerdir?

besin-alerjisiGenel olarak her besinin her kişide yapabileceği alerji belirtisi farklı olacaktır. Bu nedenle farklı belirtiler görülmesi de oldukça muhtemeldir. Besin alerjisi belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Kulak Burun Boğaz: Hapşırma, burun akıntısı, burunda tıkanıklık, burunda kaşıntı, boğaz ağrısı, boğaz akıntısı, boğazda kuruluk, boğazda gıcık, kuru öksürme, damak kaşıntısı, kulakta çınlama, kulakta tıkanma, kulakta sağırlık, kulakta dengesizlik, kulakta sağırlık gibi belirtiler besin alerjisi belirtilerindendir.
  • Deri: Deride kaşıntı, üşüme, deride yanma, terleme, deride karıncalanma, sivilce, deride kırmızı leke, ateş, deride su toplama gibi belirtiler besin alerjisi belirtilerinden olabilir.
  • Solunum: Öksürme, nefeste daralma, bronşların dolması, mukus oluşması, hırıltılı sesler çıkması.
  • Göz: Bulanık görme, ağrı yaşama, gözlerde sulanma, göz kapağında oluşan seğirmeler, gözde kızarıklık, gözlerde şişkinlik, göz etrafında ve içerisinde kaşınma, ışıktan rahatsızlık duyma gibi şikâyetlerde mutlaka doktora gözükmek gerekmektedir.

Besin Alerjisi Olan Kişilerde Görülenler

besin-alerji

  • Sinir Sistemi: Migren, uykulu hal, hareketlerde yavaşlama, fiziksel duygunluk, bakışlarda donukluk, ciddiyetli tavır, asabiyet, huysuzluk hissi, sinirlerin bozulması, Gülme veya ağlama krizi, dikkat dağınıklığı, algıda bozukluk, isim, numara ve kelimeleri unutma, konuşurken kekeleme, hiperaktif hareket dengesi, hayattan keyif almama, depresyon, konsantrasyonda bozulma gibi sorunlar besin alerjisini göstermektedir.
  • Sindirim Sistemi: Dil üzerinde acı his, dişlerde oluşan ağrı, devamlı geğirme, kusma ve bulantı, karın gurultusu, kramp, ishal, hazımsızlık çekme, midede oluşan yanma hissi, dilde pamukçuk, tükürük salgılarının artması veya tam tersine ağızda kuruma, rektum kaşıntısı ve kaşıntı sonucu yanma hissi gibi sebepler besin alerjisi göstergesi olabilir.
  • Kardiyovasküler: Kalp ve damar rahatsızlıkları, nabızda artış, nabızda azalış, bayılma, omurgalarda oluşan ağrılar, ellerde morarıklar ve kızarıklar, çarpıntı hissi gibi ciddi sorunlarda hekime başvurmak gerekmektedir.
  • Genitoüriner: İdrar sorunları, vajinada kaşıntı, vajinal akıntıda artış, sık sık idrara çıkma, idrarı tutamama, idrar kaçırma gibi sorunlarda doktora başvurmak gerekir.
  • İskelet Sistemi: Kaslarda zayıflama, eklemlerde ağrı, kaslarda ağrı, göğüs ve sırt bölgesinde ağrı, yorgunluk hissi gibi durumlar besin alerjisinden kaynaklanıyor olabilir.

Besin Alerjisi ile Başa Çıkma Yolları

alerjiBesin alerjisi ile başa çıkma yolları birden fazla yol ile incelenebilmektedir. Öncelikle yukarıda sayılan belirtilerden gördüyseniz öncelikle doktora mutlaka danışmalısınız. Daha sonrasında alanında uzman bir diyetisyene gözükmenizde fayda bulunmaktadır.

Diyetisyen size alerjisiniz olan besin ile alakalı bilgiler verecek ve onun yerine tüketmeniz gereken başka ikame besinler önerecektir. Bunun yanı sıra alerjiniz olan besini farklı şekillerde tüketebilmenizin de yollarını size gösterecektir. Örneğin soğana alerjiniz varsa, çiğ mi pişmiş mi olanına alerjiniz olduğunun tespiti sağlanmaktadır. Buna göre çiğ soğana alerjiniz varsa pişmiş olarak tüketmenizi önerebilecektir.

Besin Alerjisi için Etiketlerin Önemi

Aldığınız ürünün etiketini mutlaka okuyun.

Çünkü örneğin fındığa alerjiniz yokken fındıklı çikolataya alerjiniz çıkabilmektedir. Bunun sebebi de besinlerin bir araya geldiğinde oluşturduğu reaksiyonların farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Besin alerjisini önlemek için mutlaka etiketlere her daim bakmalısınız. Her daim aldığınız bir ürün dahi olsa belki bileşenlerinde değişmeler oluşmuş olabilmektedir. Bu nedenle nasıl olsa daha önce bakmıştım gözü ile bakmamalı ve mutlaka besin alerjisine karşı önleminizi almalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Kasık Ağrısı başlıklı makalemizde hamilelik, hamilelik agrisi ve kasık agrisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Besin Alerjileri İle Nasıl Başa Çıkılır Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE