Kadına Dair Herşey

Beslenme Çantası İçin Pratik ve Sağlıklı Öneriler

Beslenme Çantası İçin Pratik ve Sağlıklı Öneriler

 

Okul dönemi çağındaki çocuklar için büyük bir sorun olan beslenme alışkanlığı üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Yanlış alışkanlık ve sağlıksız yenen hazır gıdalar neticesinde obezite sorunun sıkça görülmesinin nedeni çocukluk çağında yanlış beslenme alışkanlığından kaynaklanabilir. Bu makalemizde çocukların gelecekte bedenen ve zihne sağlıklı gelişmeleri için doğru beslenme alışkınlığı üzerinde durmaya çalışacağız. Çocuğunuzun evde kazandığı alışkanlığı okulda da devam ettirmesi için neler yapılmalı, çocuğunuzun beslenme çantası için pratik ve sağlıklı öneriler nelerdir gelin birlikte görelim:

Çocuğunuzun Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılabilirsiniz?

 • Sofra düzenini çocuklarınıza alıştırın. Her gün belirli saatlerde yemek yeme alışkanlığı çocukların beslenme düzenlerinde olumlu etki oluşturur.
 • Çocuğunuzun özellikle performans gerektiren okul döneminde algı düzeylerinin yüksek olması ve enerjilerini kaybetmemeleri için kahvaltı alışkanlığını çocuğunuza muhakkak kazandırın. Bunun için kahvaltı da çocuğunuzun zihnini zinde tutacak proteinli besinleri çocuğunuza yedirin. Süt, yumurta, bal, reçel, peynir gibi yiyecekler çocukların kahvaltısında olması gereken en önemli besin maddeleridir.
 • Çocuklarınızın kahvaltısını hazırlarken besinleri dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz. Örneğin bir gün yumurta pişirirken yanında süt, zeytin gibi diğer gıdalarla birlikte diğer gün çocuğunuzun beslenme alışkanlığı konusunda sıkılmaması konusunda sıkılmaması için börek, kek gibi farklı menüler sunarak çocuğunuzun kahvaltısını zenginleştirebilirsiniz.
 • Ara öğünlerde çocuklarınıza yoğurt, meyve gibi yiyecekler verebilirsiniz. Bu sayede abur cubur gibi sağlıklı yiyeceklerle beslenmelerini engellemiş olursunuz.
 • Diğer öğünlerde de sebze, et ağırlıklı beslenmelerine dikkat ederek çocuklarınızın tüm vitaminlerde yeterli şekilde almalarını sağlayabilirsiniz.
 • Kesinlikle öğün atlamayın. Çocuğunuzun beslenmesinde öğünlere dikkat ederek çocuklarınızın sağlıklı gelişmelerine katkı sağlayın.
 • Fastfood gibi hazır yiyeceklerden çocuklarınızı uzak tutun.
 • Çocuklarınızın gün içi aktivitelerine yardımcı olacak çocukların sağlıklı beslenmelerine katkı sağlayacak besinleri çocuklarınıza verebilirsiniz. Örneğin beslenme çantasında ceviz, badem, fındık gibi yiyecekler çocuklarınızın gün içinde zihinsel performanslarında oldukça yarar sağlayacaktır.

Çocuğunuzun Beslenmesinde Kullanabileceğiniz Pratik ve Sağlıklı Yiyecekler

cocuklarda-beslenmeOkul zamanında çocuklarınızın beslenme düzenlerinin eskisi gibi devam etmesi ve çocuklarınızın sağlıklı şekilde beslenmelerine devam etmeleri için beslenme çantalarında bulundurabileceğiniz çocuğunuzun beslenmesinde kullanabileceğiniz pratik ve sağlıklı yiyecekler konusunda şu şekilde önerilerde bulunabiliriz:

 • Çocuğunuz eğer sıkı bir kahvaltı yaptıysa beslenme çantasında ağır gelebilecek fazla miktarda yiyecek koymanıza gerek yok. Çocuğunuz rahatça yiyebileceği mevsim meyvesi, süt yada meyve suyu, evde yapılmış bir dilim kek yeterli olacaktır.
 • Çocuğunuz kahvaltıda yeterince beslenmediyse beslenme çantasında daha doyurucu yiyecekler tercih edebilirsiniz. Evde yapılmış poğaça, peynirli börek ya da tost olabilir. Yanında da ayran, süt gibi içecekler tercih edebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun gün içi zihinsel aktivitelerini kazanmaları için badem, ceviz gibi enerji düzeyi yüksek yiyeceklerle çocuğunuzun beslenme menüsünü zenginleştirebilirsiniz.
 • Ekmek üzeri reçeli, bal, tere yağ ve yanında çocuğunuzun sevdiği içeceklerden biri de çocuğunuzun beslenme çantasında bulunabilecek alternatif yiyeceklerdir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ergenliğe Giren Çocuklara Nasıl Davranmalı? başlıklı makalemizde ergenlik dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.


Beslenme Çantası İçin Pratik ve Sağlıklı Öneriler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ