Kadına Dair Herşey

Beslenme ve Zeka Arasındaki İlişki

Beslenme ve Zeka Arasındaki İlişki

Beslenme şekli ile zeka gelişimi arasında önemli bir bağ bulunmaktadır. Hareket serbestliği sağlayan sinir sistemimiz ile günlük yaşantımız devam ettirilebilmektedir. Bu sebeple sinir sistemimizin gelişmesini sağlayacak ihtiyaç duyulan besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Bu sebeple vitamin, mineral eksiklikleri sonucu sinir sistemi olumsuz etkilenir ve günlük yaşantıda bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.  Beslenme sadece karın doyurmaktan ibaret değildir.  Zeka gelişimi anne karnından itibaren başlayan bir süreçtir. Bu sebeple anne adaylarının doğru beslenmesi çok önemlidir. Bebek doğduktan sonra bebeğin gelişimine katkı sağlayacak olan anne sütüdür. Bu sebeple annelerin kaliteli bir beslenme  şekli belirleyerek çocuklarının gelişimine katkıda bulunabilirler.

Zeka Gelişimine Katkı Sağlayan Besinler

zeka-gelistiren-besinler 

Zeka gelişimi genetik ve çevresel etmenlerin altında şekillenmektedir. Bu etmenlerin yanı sıra beslenme tarzı da çok önem kazanmaktadır. Gebelikten itibaren başlayan bu süreç çocukluk çağı boyunca devam eder. Bu sebeple anneler çocuklarının zeka gelişimi için kaliteli bir beslenme şekli belirlemeli ve zeka gelişimine katkı sağlamalıdırlar. Zeka gelişimine katkı sağlayan besinler bulunmaktadır.

Yumurta: Yumurta yüksek bir protein içerir. Bu sayede çocukların dikkat bozukluğu ortadan kalkarak konsantrasyon sağlanır.

Yoğurt:Yağın beyin sağlığı içi çok önemli olduğu bilinmektedir. Bu sebeple tam yağlı yoğurt yiyerek beyin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca yoğurda eklenecek çikolata ve bal ile beynin aktif tutulması sağlanabilmektedir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeni beyin hücrelerinin büyümesine katkı sağlayan yeşil yapraklı sebzeleri tüketerek beyin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri çocuğunuza sevdirmeli ve onların yiyebileceği şekilde hazırlayarak beyin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

zeka-gelisimi

 

Balık: Balığın D vitamin kaynağı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Doğal yağa sahip olan balık sayesinde çocuğunuzu beyin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.  Zeka gerilemesi ve hafıza kaybına karşı beyni koruma özelliğine sahip balık omega-3 barındırmaktadır. Bu sebeple somon, ton balığı gibi omega-3 içeren balıkları çocuğunuza bol bol yedirmelisiniz.

Doğal Et: Boya, aroma veya tatlandırıcı içermeyen et ve et ürünlerini çocuğunuza yedirerek beyin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Salam, sucuk gibi işlenmiş gıdaları çocuklarınıza yedirmemeli ve hayatınızdan uzak tutmalısınız.

Kuruyemiş: Fındık, fıstık, ceviz gibi vitamin, mineral ve yağ asitleri ile dolu olan kuruyemişleri tüketerek beyin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi: Protein ve lif açısından bir hayli zengin olan yulaf ezmesi beyin damarlarını korumak için birebir. Yulaf ezmesini meyve veya yoğurt gibi besinlerle çocukların sevebileceği şekilde hazırlayarak yedirebilirsiniz.

Yetersiz Beslenmenin Beyin Gelişimine Etkisi

Yetersiz beslenme direk beyin yapısına etki ederek hafıza ve öğrenme yeteneğinde gerilemeye sebep olabilmektedir.  Yetersiz beslenme nedeniyle oluşan zeka geriliği geçici olmadığından dolayı oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.  Yeterli beslenme ile çocuğun zeka gelişimi sürekli olarak ilerler. Bu sebeple çocukların beslenmetarzlarının doğru belirlenmesi çok önemlidir. Sinir sistemi için yeterli bir beslenme şarttır.

Anne Sütü ve Çocukların Zeka Gelişimi

Anne sütünün zeka gelişimi üzerinde etkisi bulunduğu bilinmektedir. Anne sütünü tek başına ve yeterli oranlarda alan çocukların zeka gelişimlerinin daha aktif olduğu gözlemlenmiştir.  Anne sütünü içen çocuklarda öğrenme kapasitesinin daha yüksek olduğu ve öğrenme güçlüğü çekmedikleri görülmektedir. Anne sütü ile beslenen çocuklarda konuşma problemi çekme oranı daha düşük seviyelerdedir. Anne sütü doymamış yağ asidi yönünden oldukça zengindir. Bu durumda çocukların bilişsel gelişimine katkı sağlamaktadır. Anne sütü mucizevi bir şey olduğu için annelerin bebeklerini emzirmeleri çok önemlidir. Emzirdikçe anne sütünün arttığı unutulmamalı ve bebeklerini emzirmek için özel bir çaba harcamaları gerekmektedir.

Kahvaltı ve Zeka Gelişimi Arasındaki İlişki

kahvalti 

Çocukların beslenme şekli ile zekası doğru orantılıdır. Doğru bir beslenme şekli ile çocukların zeka gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Gece aç kalan bir çocuk kahvaltı süreciyle birlikte bilişsel bir gelişme sağlar. Bu sebeple kahvaltıda besin değeri yüksek beyin gelişimine katkı sağlayan besinlerin tüketilmesi gerekir. Sabah kahvaltısında yumurta ve süt ihmal edilmemelidir. Yumurta ve süt ürünleri beyin gelişimi için çok önemli bir yere sahiptir. Ancak kahvaltılarda çocuklarınızı sucuk, sosis gibi işlem görmüş yiyeceklerden uzak tutmanız çok önemlidir. Peynir, bal gibi besinlerin tüketimi ihmal edilmemeli ve kahvaltının en önemli öğünlerden biri olduğu unutulmamalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Posalar: Vücudumuzun Temizleyicileri başlıklı makalemizde faydalı besinler ve posa hakkında bilgiler verilmektedir.


Beslenme ve Zeka Arasındaki İlişki Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ