Kadına Dair Herşey

Beyaz Saçları Boya Kullanmadan Kapatmak İçin 6 Yöntem

Beyaz Saçları Boya Kullanmadan Kapatmak İçin 6 Yöntem

Genel kanı olarak saçların beyazlaması 30’lu yaşlardan sonra başlamaktadır.Şayet bu yaştan önce saçlarınızda belirgin şekilde beyaz renkler mevcutsa,bu erken beyazlamaya işaret eden bir durumdur.Aslında bu durumun çözümü saç boyatmak gibi görünse de aslında farklı alternatifler de mevcut.Keza,beyaz saçları kapatmak için yapacağınız ya da yaptıracağınız boyatma işleminin düzenli aralıklarla olması, sizin için hem maddi hem de manevi anlamda zorlayabilir.Bu yazımızda sizlere,beyazlayan saç tellerinizi boyasız bir şekilde kapatmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

Melanin,saçlarımıza koyu rengi veren pigment olarak bilinir.Bu pigmentin üretimi durmasından itibaren saçlarımız beyazlaşmaya başlar.Genellikle yaşın ilerlemesiyle üretimi duran bu koyu renkli pigmentin işlevini yitirmesinin bir diğer sebebi de genetik faktörlerdir.Sağlıksız yaşam kalitesi de melaninin üretimimin durmasına önemli bir etkendir.

Peki bu durumda,beyaz saçlarımızı kapatmak için hangi yöntemleri izleyebiliriz?

Saçlarınızı farklı şekilde ayırın

Beyazlama ağırlıklı olarak şakaklarda gerçekleşir.Bu durumda beyaz saçlarınızı yok etmek için farklı şekillerde saçlarınızı ayırmak isabetli bir yöntem olabilir.Daha yaratıcı bir çözüm arıyorsanız zigzag şeklinde,jel ya da sprey ile sabitlenmiş modeller de tercih edebilirsiniz.Ana kural beyazlayan kısımların görünmesini engellemek olmalıdır.

 

Örgülü modelleri tercih edin

Şayet saçlarınız uzun ise,beyaz tellerinizi örgüyle kapatabilirsiniz.Bu noktada önerimiz,klasik örme şekillerinden uzak durmanız olacaktır.Çünkü bu size istediğiniz sonucu vermeyebilir.Bu yöntem için biraz süre ve efor sarf etmeniz gerekebilir.Hacimli bir örgü beyaz saçları kapatmak için en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

 

Aksesuar kullanın

Kısa saçlara sahipseniz ya da örgülü model kullanmak istemiyorsanız çeşitli saç aksesuarlarını tercih edebilirsiniz.Taçlar,saç bantları,pinler hem beyaz saçlarınızı kapatmak adına faydalı olabilecekleri gibi,trend bir görünüme de sahip olursunuz. Şapkalar da özellikle bu senenin oldukça rağbet gören trendlerinden bir tanesi.Tabi iç mekanda fazla zaman geçirmeyecekseniz.

 

Hacimli saçlar en önemli çözüm

Saçlarınıza vereceğiniz hacim aslında beyazları kapatmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntem diyebiliriz. Kıvrımlı şekiller ve saç diplerine vereceğiniz hacim,beyaz saçları saklamak için oldukça isabetli sonuçlar verecektir.

 

Kapatıcı spreyler de bir başka çözüm olabilir

En etkili yöntemlerden bir tanesi de çeşitli yerlerde kolaylıkla bulabileceğiniz beyaz saç kapatıcı spreylerdir.Saçlarınızı yıkayana kadar etkili olan bu spreyler,kuru saça uygulanıyor.Özellikle zamanınızın olmadığı durumlarda tam bir kurtarıcı olabiliyor.

Saçların beyazlaması nasıl önlenir?Beyazlayan saça yapılmaması gerekenler nelerdir?

Her şeyden evvel,beyaz saçlarınızı kesinlikle koparmayın.Şayet koparırsanız,saç diplerinize zarar vermiş olursunuz.Sonunda bu saçların büyümesi durabilir ve kopardığınız yerde saçın çıkmama durumuyla karşı karşıya kalırsınız.Tabi kel kalan tarafın kapanması,beyaz saça göre çok daha zor olacaktır.

Erken beyazlamayı önlemek için,her şeyden evvel yaşam standartlarınızı düzeltmeli ve kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız.Peki bunlar nelerdir?

  • Sigara,alkol gibi kötü alışkanlıklardan mümkün olduğunca uzak durun
  • Hayvansal gıdaları tercih etmeye gayret gösterin. B12 vitamini saç beyazlaşmasını engelleyen en önemli vitamindir ve hayvansal gıdalarda bulunur.
  • Çoğu insan,beyaz saçların ortaya çıkmasının en önemli sebebi olarak stresi gösterir.Bilim insanları ise bu teorinin gerçekliğini henüz ispatlayamamışlardır.  Ancak stres gerçekten de vücudun normal akışında faaliyet göstermesini etkileyen en önemli sorunlardan bir tanesidir. Bu noktada sakin kalmak ve stresden uzak durmak, sadece beyazlayan saçlarınız için değil, tüm yaşam kalitenizi etkilmesi nedeniyle uzak kalmanız gereken etkenlerden birisidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kabarık Saçlar Nasıl Kontrol Altına Alınır? başlıklı makalemizde Kabarık saçlarla baş etme yolları, Saç kremi ve saç maskeleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beyaz Saçları Boya Kullanmadan Kapatmak İçin 6 Yöntem Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ