Kadına Dair Herşey

Biberiye, Hemoroid ve Mide Ülseri için Kürler

Biberiye, Hemoroid ve Mide Ülseri için Kürler

Biberiye Kürü

Ege Bölgesinin en tanınmış otlarından olan biberiye gerçekten sağlık dostu bir bitkidir. Profesörler bitkisel kür reçeteleri içinde biberiye kürü de veriyor. Kürün temel malzemesi biberiye çayı.

Biberiye Kürü

Hazırlanışı ise şöyle;

  • Bir bardak sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı kurutulmuş biberiye atın. Çaydanlığınızın kapağını kapatın ve dokuz dakika kaynatın, biraz bırakın, demlensin. Sonra sıcakken süzün ve ılıtın. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden 2 saat sonra günde üç defa içebilirsiniz. Böylece baş ağrılarına, alerji sonucu oluşan baş ağrılarına, gut hastalığına, üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarına yani kışın yakamızdan düşmeyen nezle ve gribe, hafıza kaybına, kalpte ritm bozukluğu denilen aritmiye ve romatroidartirit olarak bilinen ve küçük eklemlerde görülen eklem iltihabı hastalıklarına karşı doğal önlemler almış olacaksınız. Arada bu kürü uygulayın.

 

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları İçin

Biberiye kürü tarifini anlatırken nezle ve gribe karşı alınacak çok basit ve doğal bir tedbirden de söz ediyor. Nezle oluşsanız ve aşırı burun akıntınız varsa bir kuru soğanı ikiye kesin ve koklayın. Akıntının azaldığını göreceksiniz.

Yukarıdaki hastalıklar arasında eklem romatizması da var. Yani el ve ayak kemiklerindeki küçük eklemler iltihaplanıp şişerek ağrı yapıyor. İşte biberiye bitkisi vücuttaki iltihapların atılmasını sağlıyor. Salatalarınıza eklemeyi unutmayın. Aynı zamanda lezzeti artırmış olacaksınız.

biberiye bitkisi

Hemoroid İçin Kür

Basur veya mayasıl olarak halk arasında bilinen hemoroid, genel cerrahi polikliniklerine en çok başvurulan yaygın dertler arasındadır. İç ve dış gibi çeşitleri olsa bile temelde anal bölgenin üst kısmında şişen ve genişleyen toplardamar yumaklarıdır. Makatta görülen kanama ise en tipik belirtisidir.

 

Acı Biber Yemeyi Bırakın

Doktorlar hemoroid için kürü anlatırken öncelikle beslenmeye dikkat etmek gerek diyor. Acı ve baharatlı gıdalardan uzak durun. Özellikle acı kırmızı biber türlerini sofranızdan kaldırın. Kahve tüketimini günde bir fincan ile sınırlayın ve kabız olmamaya bakın. Basur hastalarını zorlayan bir durumdur, çok bol su için. Acı ve baharatlı gıdalardan uzak durun önerisi aynı zamanda prostat iltihabı, iyi huylu prostat büyümesi gibi prostat derdini çeken erkeklere yönelik olarak da sık sık tekrarlanıyor.

Hastalığınız Henüz Çok İlerlememişse

Bazen otururken acı verir hale gelen hemoroid için kür tavsiyeleri bu kez çoban çantası bitkisini yeniden gündeme getiriyor. Bir tutam kurutulmuş bitkiyi bir bardak sıcak suyun içine atın, kaynatın ve süzün. Ilınınca günde bir kez olmak üzere için. Dikkat edilecek olan nokta çoban çantası bitkisinin değişik türleri olmasıdır. Siz küçük ve yaprakları kalp biçiminde olanını seçeceksiniz. Kendiniz de kurutabilirsiniz. Bu arada hemoroid henüz çok ilerlememişse her yemekten önce bir miktar dereotu yemeniz öneriliyor.

çoban çantası bitkisi

Mide Ülseri İçin Kür

Sindirim sisteminin temel organlarından olan midemiz aslında çok hassastır, sıkıntılar çoğu kez mideye vurur. Ülser ise midenin en çok maruz kaldığı hastalıklardan biridir. Fakat Bitki doktorları mide ülseri için kür size önleyici ve destek veren bitkisel bir tedavi sunabilir. İhtiyacınız olan aynı sefa bitkisi olacak. Bir bardak sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı aynı safa bitkisi koyun. Beş dakika kaynatmanız yeterli olacak. Sıcak haldeyken süzün ve akşam yemeklerinden iki saat sonra ılıkken için. Bu çayı sabahları da içiyorsunuz ve bu kürü bir ay uyguluyorsunuz. Yani mide ülseri için kür günde iki defa, sabah ve akşamları bir ay boyunca içilen aynı sefa bitki çayından oluşuyor. Lütfen çayınıza başka bir şey katmayınız.

sefa bitkisi

Zaman İçinde Kürü Tekrarlayabilirsiniz

Çayınızı ilk bir hafta günde iki defa, sonraki haftalarda ise günde bir kez içerek de kürü uygulayabilirsiniz. Bu hastalığınızın seyrine göredir. Zaman içinde kürü yenileyebilirsiniz.

 

Ülser Neden Olur?

Midenin içi koruyucu bir mukoza tabakası ile kaplıdır. Bu zarda oluşan bir hasar ülsere neden olur. Helicobacter pylori denilen bakterinin hasar verdiği saptanmıştır. Aynı zamanda mide asitlerinin fazla üretimi sonucu da ülser oluşabilir. Ve sigara içenler de büyük risk alıyorlar demektir. Ama tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu arada ülseriniz varsa sinirlenip üzülmemeye bakın.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Tırnak Yeme Alışkanlığı Ve Önleme Yolları başlıklı makalemizde tırnak yeme alışkanlığı, Tırnak yeme alışkanlığı önleme yollar ve Tırnak yeme alışkanlığı sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Biberiye, Hemoroid ve Mide Ülseri için Kürler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ