Kadına Dair Herşey

Bipolar Bozuklukta Hasta Yakını Olmak

Bipolar Bozuklukta Hasta Yakını Olmak

Kalıtsal hastalıklar içerisinde yer alan bipolar bozukluk, kişinin ruh halinde ani değişikliklerin yaşandığı anormal ruhsal bir bozukluktur. Kişi ruhsal durum olarak ya aşırı depresyon içerisinde olur ya da aşırı coşkulu durumlar yaşayarak duydu değişimlerini frenleyemez hale gelir. Her iki durumda normal olmayan ruhsal bozukluklardır.

bipolar-bozukluk

Bipolar bozukluk hastası olmak oldukça zor bir durumdur. Bipolar bozukluğu olan kişi genel olarak keyifsizdir. Depresif davranışlar kişide kaçınılmazdır. Sürekli endişeli olma hali, isteksizlik, olaylar karşısında olağanüstü davranışlar, agrasiflik bipolar bozukluk olan kişide görülen temel rahatsızlıklardır. Bu hastalıktan olan kişi çevresiyle uyum içerisinde değildir. Sürekli yalnız kalma ihtiyacı hisseder. Genelde mutsuzdur ya da aşırı neşelidir. Duygularını tam olarak kontrol edemezler. Sorunlar karşısında çözüm üretmekte zorlanır. Aşırı endişelidir. Bu tip hastalarla yakından ilgilenmek ve yalnız olmadıklarını onlara hissettirmek gerekir.

Bipolar Hastası Yakını Olmak

Bipolar hastası olan bir kişi en çok yakın çevresi olan ailesini etkiler. Bipolar bozuklukta hasta yakını olmak oldukça zordur. Bu konuda aileye çok iş düşmektedir. Bipolar hastası olan ailelerin yapması gerekenler:

  • Sevginizi hissettirin: aile bireylerinden biri bu hastalığa yakalanmışsa bütün aileyi budurum olumsuz etkileyebilir. Bu durumda hastaya en iyi ilaç ona sevginizi hissettirmek olacaktır.
  • Göz teması kurun: Göz teması kurarak hasta yakınınıza değer verdiğinizi hissettirin. Onun rahatlamasını sağlayın.
  • Stresten uzak tutun: Stresli durumlar bipolar hastası olan kişinin hastalığının artmasına sebep olur. Bu açıdan stresli durumlardan mümkün olduğunca bipolar hastası olan kişiyi uzak tutun.
  • Tedaviye ikna edin: Bipolar hastası olan kişinin tedavi edilmesinde en etkili şey tedavidir. Bu kişiler genel olarak tedaviyi kabul etmek istemezler. Yakınınızı bir şekilde ikna ederek tedavi olmasını sağlayın.
  • Sabırlı olun: Bipolar hasta yakını olmak zordur. Ancak sabırlı olursanız bu durumun üstesinde gelebilirsiniz.

bipolar-hasta-yakini-olmak

Yanlış Bilinenler

  • Bipolar hastalığı deprosyon hastalığı yada şizofreni değildir. Duygu değişiminin yoğun olarak yaşandığı durumlardır ve uygun tedavi ile üstesinden gelinebilir. Bipolar hastalığı tedavisi için bu konuda uzman yardımı önemlidir. İyi bir doktorla bu sorunu aşabilirsiniz.
  • Bipolar hastası olan kişileri antisosyal kişiler değildir. Aksine oldukça neşeli oldukları durumlar vardır. Yakın ilgi ve alaka ile bu kişilerin hastalığı kolay yenmesinde yardımcı olabilirsiniz.
  • Bipolar hastası olan kişilerle iletişim kurarken onları eleştirmek yapılan en büyük yanlışlıklardan biridir. Bu durumu kişi kendisi istemez. Bu durumun üstesinden gelmek için sabır ve ilgi en önemli ilaçtır.

Bir önceki yazımız olan Çikolata Kisti Tedavi Süreci İle Nasıl Yok Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bipolar Bozuklukta Hasta Yakını Olmak Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ