Kadına Dair Herşey

Bir Anne Çocuğunu Nasıl Disipline Edebilir?

Bir Anne Çocuğunu Nasıl Disipline Edebilir?

 

Çocukların eğitimi ve bir disiğline sokulması herşeyden evvel onların gelecek hayatlarında bir sorumluluk bilincine sahip olması açısından büyük önem taşır.Disiplin kelime anlamı olarak sert bir ifadeyi yansıtsa da burada bizim bahsedeğimiz konu çocuklarımızın toplum kurallarına ve sosyal hayatın gerekliliklerine uyumu anlamındadır.Çocuklar doğaları gereği her zaman deneme yanılma yöntemini denerler.Onlardan bir şey yapmamalarını istediğinizde tekrar yaparak sizin sabrınızı ve ciddiyetinizi test ederler.Anne ve babanon dik duruşu ve net ifadeleri onlar için caydırıcı olmaktadır.

Anne çocuk ilişkisinde disiplin birinci kuraldır. Disiplin sözcüğünden kastımız kaba kuvvet ya da kötü söz değildir. Bütün çocukların yanlış davranışları vardır. Fakat atalarımızın da dediği gibi tıpkı bizim gibi onlarda yanlış yapa yapa doğru yapmayı öğrenecekler. Onlar için ilk rol model biz anneleriz. Peki bir anne nasıl davranırsa çocuğu disipline etmiş olur?

Çocuk Eğitimi Kural 1

cocugu-disipline-etmekAnne ve çocuk iletişiminde ilk kural ona asla bağırmayın ve yaptığı hataya odaklanmayın. Evet yanlış yaptığını söyleyin ve bırakın kendi kendisini sorgulasın. Siz üzerine gidip azarlarsanız hırçınlaşıp farklı bir karaktere bürünecek ve o karakteri kendisine kalkan yapacaktır. Zarar göreceği düşüncesi ile hep o kalkanla yaşamaya başlayacaktır.

Çocuk Eğitiminde 2. Kural

Çocuk ile anne arasındaki bağ kimsenin koparmaya gücü yetmeyecek bir bağdır. Bunu ancak bir anne başarabilir. Bırakın kendisini size ifade etsin. Onu sakinlikle dinleyin ve bir daha aynı hatayı yapmaması için hatalarını yüzüne vurmayın. Asla suçlayıcı tavırlar içine girmeyin.Doğru ve yanlışı onlara yapıcı cümlelerle ancak net bir ifadeyle anlatın.

Çocuk Eğitimi Kural 3

Anne ve çocuk ilişkisi kural 3 oldukça basit. Onunla bir arkadaş gibi ilgilenin ve kaliteli vakit geçirin ama asla annesi olduğunuzu unutturmayın. Sizi arkadaşı gibi görmeye başlarsa hata yaparken sizi takmayacaktır. Bu sebepten ona annesi olduğunuzu unutturmayın. En azından kaliteli vakit geçirirken arada bir imalı bakışlar atarak bunu yapabilirsiniz.Unutmayın,çocuğun disiplinli bir birey olmasını sağlamak sert ifadelerle olmaz.Bu şekilde davranmanız onların sizden korkmasına neden olur ki bilinçli bir eğitimin ilk ve en önemli amacı saygı duyularak olmasıdır.Doğru ve yanlışın bilinçli bir şekilde öğretilmesidir.

 

Bir önceki yazımız olan Bir Annenin Çocuğuna Söylememesi Gereken Şeyler başlıklı makalemizde anne cocuk ilişkisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Bir Anne Çocuğunu Nasıl Disipline Edebilir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ