Kadına Dair Herşey

Bir Annenin Çocuğuna Söylememesi Gereken Şeyler

Bir Annenin Çocuğuna Söylememesi Gereken Şeyler

 

Çocuk büyütmek,büyütmekten ziyade onu bilinçli ve topluma yararlı bir birey olarak yetiştirmek her ebeveynin en çok dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi.Tabi bunu yaparken de anne ve bebek arasındaki iletişimin de önemi ön plana çıkıyor.Bu iletişim içerisinde onlara karşı kullanacağınız cümleler ve ifade şekli de,onlara katacaklarınızın da ipucu haline geliyor.

Bir annenin bebeğine söylememesi gereken şeyler vardır. Bunlar sizlerin tahmin ettiği gibi her zaman kötü sözler değildir. Örneğin bir anne bebeğine, bu bebek 3 yaşında da olabilir, her zaman aferin sana, seni tebrik ediyorum dememelidir. Çünkü o zaman bebekler annelerinin onaylarına göre hareket etmeye başlayacaklardır. Sürekli tebrik edilmek için bir şeyler başarma çabasında olacaklardır.

Bebeğinize Yüksek Sesle Seslenmeyin

anne-cocukBebeğinize yüksek ses ile seslenmeyin. Yüksek ses hem sizin hem bebeğinizin kulaklarına zarar verebileceği gibi ilerleyen yaşlarda çocuklarda özgüven eksikliğine yol açacaktır. Hata yapmamak için daha çok hata yapacaktır ve bunu sizden saklayacaktır. Tüm bunlara sebep olmamak için çocuğunuza alçak sesle seslenmelisiniz.

Bebeğinize Kızınca Bunu Ona Sakince Gösterin

Bebeğinize kızdığınız zaman biraz uzaklaşın ve sakinleşin. Sonra kaşlarınızı çatmadan ve gözlerinizi ayırmadan yaptığının yanlış olduğunu ona anlatmaya çalışın ve gerekirse küçük bir ceza ile kendi davranışınızı destekleyin ki ne kadar ciddi olduğunuzu hissetsin.Aşırı tepki vermeniz,O’nun bir dahaki hatalarını sizden saklamasına ve yakalandığında yalan söylemeye kadar gideceğini unutmayın.

Bebeğinizi Nazlayın

Bebeğinizi nazlayın. Ona hiç bir zaman bir şeyin yok demeyin. Bazen dikkat çekmek için bazense gerçekten karnım ağrıyor diyebilir. Onunla ilgilenin ve onu ne kadar sevdiğinizi ona hissettirin. Hele kendisinden küçük kardeşi varsa bu davranışları kıskançlık yüzündendir. Sakın onu başınızdan savmaya çalışmayın. Bu sadece size ve kardeşine düşmanlık ve nefret beslemesine sebebiyet vermeye yarayacaktır.Tabi bunu yaparken de diğer herşeyde olduğu gibi dengey, sağlamanız oldukça büyük bir önem taşımaktadır.Keza bu nazlama işini fazla yapmanız halinde bu sefer de olumsuz bir etki yaratmış olursunuz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarınızın Resimlerini İnternete Koymamanız İçin 7 Geçerli Sebep başlıklı makalemizde çocukların güvenliği ve internette çocuklar hakkında bilgiler verilmektedir.


Bir Annenin Çocuğuna Söylememesi Gereken Şeyler Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ