Kadına Dair Herşey

Bitkilerdeki Dost Bakteriler İle Sağlığınıza Kavuşun

Bitkilerdeki Dost Bakteriler İle Sağlığınıza Kavuşun

Dost bakteriler nedir? Nelerde bulunur? Sağlığımızın için bu kadar önemli olmasının nedenleri nelerdir? Tüm bu soru ve sorunlarınıza cevap bulacağınız yazımıza öncelikle dost bakterilerin tanımı ile başlamak yerinde olur.

  1. Probiyotik Nedir?
  2. Hangi Bitki Ve Yiyeceklerde Bulunuyor?
  3. Probiyotikler Neden Bu Kadar Önemli?
  4. Dost Bakterilerin Görevleri

 

Probiyotik Nedir?

Probiyotik kelime anlamı itibari ile ‘yaşam için iyi’ anlamına geliyor. Bu da bizde dile yansıması olan dost bakteri ifadesi ile kullanılıyor. Özellikle bağırsaklarımızda bulunan bu dost bakteriler bizim bağışıklık sistemimiz için fazlası ile önem taşıyor. Bu bakteriler zararlı diye ifade edilen bakterilerin etkilerini varlıklarını etkiliyor, engelleyerek çoğalmalarını önlüyor. Tüm bu işlemleri bağırsak içinde yapabilen bu probiyotikler tüm vücut sağlığının olumlu yönde etkilenerek vücuda şifa sağlıyorlar. Bu mikroorganizmalar beden sağlığınızı hatta hormonların da düzgün salgılanmasını sağlayarak ruh sağlığınızı da olumlu yönde etkiliyor.

Probiyotik Nedir

Bir de ayrıca prebiyotik bakteriler bulunur. Onlarda bu dost bakteriler denilen probiyotik mikroorganizmaların canlı ve zinde kalmalarını sağlarlar. Probiyotikleri besleme görevinde bulunarak dost bakterilerin sağlıklı kalmalarını sağlar ve aynı zamanda onların görevlerini yerine getirmelerini sağlayarak aynı zamanda bizim sağlımıza da olumlu yönde katkı sağlamış olmaktadırlar.

 

Hangi Bitki Ve Yiyeceklerde Bulunuyor?

prebiyotikler nelerde bulunur

Bu vücudumuza dost bakteriler nelerde bulunur? Dersiniz. Hepimizin evlerinde mutfaklarında var olan ama günden güne beslenme düzenlerimizin içinde yer vermeyi unutup sıklıkla tüketmediğimiz sağlıklı ürünlerdir.

Yoğurt, boza, kefir, keçi sütü, süzme peynir, turşular, lahana turşusu ve sirke probiyotik mikroorganizmalar içeren gıdalardır.

Peki ya dost bakterilerinde dostu olan prebiyotikler nelerde bulunur? Derseniz. Onlarda soğan, sarımsak, enginar, pırasa, bezelye, muz, tahıl ürünleri, domates, soya gibi yiyeceklerde bulunur.

 

Probiyotikler Neden Bu Kadar Önemli?

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki probiyotikçe zengin yiyecekleri düzenli olarak tüketen insanların bağışıklık sistemleri tüketmeyenlere oranla çok daha sağlıklı olması nedeni ile daha uzun ve kaliteli yaşam sürdürmelerinin gözlemlendiği biliniyor. Bu neden ile bilimsel çalışmaların kanıtlamış olduğu bu dost bakterileri barındıran doğal ürünleri tüketmek bağışıklık sistemine zarar veren tüm rahatsızlıklar ile baş etmede önemli rol oynamaktadır. Hastalıklara karşı koruyucu olmasının yanında hem de hastalıkların var olan ola semptomlarını hafifleterek uzun vadede de hastalıkları atlatmanızı sağlıyorlar.

Probiyotikler Neden Bu Kadar Önemli?

Dost Bakterilerin Görevleri

Bu dost bakteriler, besin sindirimi, minerallerin bağırsaklardaki emilimi gibi önemli görevleri vardır. Bu görevleri sayesinde de bağışıklık sistemi güçleniyor; alerji, obezite, kan şekeri oranları, ishal, kabızlık, hazımsızlık ve şişkinlik bağırsak problemleri gibi fizyolojik rahatsızlıklara karşı şifa almanızı sağlıyorlar. Ayrıca ruhsal olarak da bağırsaktaki floranın düzelmesi akabinde anksiyete ve sinirsel birçok rahatsızlığın hafiflemesi ile sağlık bulan vücut eskisi gibi rahatsızlıkların semptomlarını yaşamıyor.Ayrıca probiyotikler bazı zararlı organizmaların da kana geçmesini önleyerek hastalıkların oluşma riskini en aza indirmektedir.

Dost Bakterilerin Görevleri

Bir önceki yazımız olan Ses Kısıklığı ve Tedavisi başlıklı makalemizde Evde ses kısıklığı tedavisi, Ses kısıklığı sebepleri ve Ses kısıklığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Bitkilerdeki Dost Bakteriler İle Sağlığınıza Kavuşun Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ