Kadına Dair Herşey

Böbrek Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı

Böbrek Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı

 

Son yıllarda sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan bir tanesi de böbrek hastalığıdır. Böbrek, vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olan bir organdır. Böbrek bu işlevlerini yapamadığı zaman hastalıklar meydana gelmektedir. Kanda ki zararlı maddeleri süzemeyen böbrek sorunlara neden olacaktır. Bu sorunların en başında kanda ki üre oranının artmasıdır. Süzgeç görevini yitiren böbrek zaman için de hastalıklara neden olacaktır. Üre, ürik, asit gibi zehirli maddeleri atamayan böbreğin bu şekilde yaşamını sürmesi için bazı önlemlerin alınması gerekir. Böbreklerin sorunlu olmaması için kötü beslenme alışkanlıklarının önüne geçmek gerekir.

Böbrek Sorunlarının Nedenleri

bobrek-hastaligiBöbrek sorunları doğuştan olabileceği gibi sonradan da baş gösterebilecektir. Tabi ki bu sorunları tetikleyen birçok neden vardır. Diyabet böbrek sorunlarının en başında gelmektedir. Diyabet hastalarının birçoğu aynı zamanda da böbrek hastası olabilir. Çünkü diyabetin ilerlemesi organların kaybedilmesine de neden olacaktır.  Yüksek tansiyon hastaları da böbrek rahatsızlıklarına yakalanabilir. Özellikle hipertansiyonu olan hastaların organları iflas sürecine gelebilir. Bu nedenle tansiyonun olabildiğince dengede kalması gerekir. Lupus hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek kistleri, kan zehirlenmeleri, böbrek taşları gibi durumlar böbrek sorunlarına neden olabilecektir. Aynı zamanda da aşırı ilaç tüketimi ve alkol kullanımı da böbrekler için büyük sorunlara neden olacaktır. Böbrek hastalıklarının belirtilerini asla görmezden gelmemek gerekir. Bu tür hastalıklar ile savaşmak için kesinlikle beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gerekir. Çünkü böbrek hastası kişilerin hayatlarını daha kolaylaştırmak için bu tarz kolaylaştırıcı yöntemlere uymaları gerekir.

Böbrek Hastaları Nasıl Beslenmelidir

Böbrek hastalarının vücuttan zararlı maddeleri atmaları zor olduğu için bu duruma yönelik beslenme alışkanlıklarını benimsemeleri gerekir. Tabi ki ilk başlarda diyet yapmak oldukça zor olacaktır. Alışık olunmayan beslenme düzeni ile karşılaşmak zor olacağı için biraz sabırlı olmak gerekir. Böylece böbrek hastalarının yaşamları daha kolay olabilecektir. Böbrek hastaları beslenirken belli bir düzen içinde olmaya özen göstermelidir. Beslenme alışkanlıkları şu şekilde olmalıdır;

  • Böbrek hastaları eşit ve düzenli miktarda protein almalıdırlar. Çünkü protein vücudun en önemli yapıtaşlarından birisidir. Et ve süt ürünlerini tüketerek protein alabileceksiniz. Ancak böbrek hastalarında protein kısıtlamasına da gidilebilecektir. Bu nedenle vücutta daha hızlı proteine çevrilebilen hayvansal protein tavsiye edilmektir.
  • İnsan vücudu enerjinin büyük bir kısmını karbonhidratlardan sağlamaktadır. Enerji sağlayacak olan ekmek ve türevleri, tahıllar belli bir miktarda beslenme listesi içinde yer almalıdır.
  • Yağ bir başka enerji kaynağıdır. Ancak böbrek hastaları sindirilmesi zor olan ve sindirim sırasında vücudu yoracak olan hayvansal yağlardan özenle kaçınmalıdır. Her ne tür yağ olursa olsun tüketimi azaltılmalıdır.
  • Sodyum genel olarak tuzda bulunan bir mineraldir. Bu mineralin fazla alınması vücudun ödem tutmasına neden olacaktır. Böbrek hastalarının vücudunda sodyum birikimi fazla olacağı için tuz tüketiminden kaçınmak gerekir.
  • Fosfor düzeyinin ayarlanması böbrek hastaları için oldukça önemlidir. Çünkü hasta olan böbrek fosfor ayarlaması yapamaz. Bu nedenle dikkat etmek zorunlu gibidir.
  • Potasyum kalp ve kasların çalışması durumda önemli olan bir mineraldir. Bu mineral börek hastaları için bazen çok riskli olabilmektedir. Bu nedenle fazla potasyum birikmemesi için uygun tüketimi yapılmalıdır.
  • Böbrek hastalarının sıvı alımı da oldukça önemli bir ayrıntıdır. Çünkü vücutta ki suyu süzemeyen böbrekler, başka hastalıklara da sebep olacaktır. Bu nedenle sıvı alımı dengelenmelidir.
  • Bazı böbrek hastalarında D vitamini eksikliği görülebilecektir. Bu durumda D vitamini dışarıdan da alınabilir. Gerekli görüldüğü zaman verilen vitamin ve mineralleri kullanmak gerekir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Tiroid Hastaları Bebek Sahibi Olabilir Mi? başlıklı makalemizde tiroit ve hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.


Böbrek Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ