Kadına Dair Herşey

Boşanan Anne Yeni İlişkisini Çocuğa Nasıl Anlatmalı?

Boşanan Anne Yeni İlişkisini Çocuğa Nasıl Anlatmalı?

 

Boşanma sayısı, günden güne artmaktadır. Günümüzdeki boşanmaların, başlıca nedenlerinden birinin de, yeni ilişkiler olduğu görülmektedir. Bu durumda, anneler, boşanma sebebini ve yeni ilişkiyi çocuklarına açıklamak konusunda büyük zorluk çekmektedir. Çocuklarının bu yeni ilişkiyi kabul edip etmeyeceği, nasıl tepki vereceği, yeni ilişki nedeniyle boşanan tüm ebeveynler için önemli bir konudur. Bu süreçte, çocuğa karşı anlayışlı davranılmalı ve durum uygun bir dille izah edilmelidir. Peki, boşanan anne yeni ilişkisini çocuğa nasıl anlatmalı?

Sakin Davranılmalı

Boşanan anne yeni ilişkisini çocuğa nasıl anlatmalıdır? Boşanan anne yeni ilişkisini çocuğa anlatırken, mutlaka sakin olmalıdır. Çocuğu germemeli ve kötü düşüncelere kapılmasına engel olmalıdır. Normal bir şekilde, uygun bir dille ona durumu anlatmalıdır. Çocuk itiraz etse ve bağırsa bile, anne sakinliğini kaybetmemelidir.

Çiftler Çocuğu Birbirlerine Karşı Doldurmamalı

Boşanma durumunda, ebeveynler, çocuklarına durumu uygun bir şekilde anlatmalıdır. Bu aşamada, anne ve baba, birbirlerinin mahremine girmemeli, gereksiz suçlamalarda bulunmamalıdır. Aradaki problemler, çocuğa yansıtılmamalıdır.

Çocuğun Düşüncelerine Saygı Gösterilmeli

Hiçbir çocuk, anne ve babasının ayrılıp, başkalarıyla birlikte olmasını istemez. Bu durumu kabullenmeleri, onlar için zorlu bir süreç olacaktır. Bu nedenle, çocuğun konu hakkındaki görüşlerine, düşüncelerine dikkat edilmeli ve onun istekleri önemsenmelidir. Düşüncelerine saygı gösterilmesi, bu aşamada onun için son derece mühim bir konudur.

Yalan Söylenmemeli

Uzmanlar, boşanan anne çocuğuna yeni ilişkisini nasıl anlatmalı diye sorulduğunda, yalan söylememeleri gerektiği konusunda ısrarcı olmaktadır. Yeni bir ilişki yaşayan anne, çocuğuna bunu anlatmaktan kaçındığında yalana başvurmamalıdır. Yeni partnerini, iş arkadaşı, komşu gibi sıfatlarla tanıtması, çocuğun aklında soru işareti oluşturacaktır. Gerçekleri öğrendiğinde ise, anneye duyduğu güven azalacaktır. Bu nedenle, annenin yalandan kaçınması gerekmektedir.

Gereksiz Açıklamalardan Kaçınılmalı

Çocuğun yaşı kaç olursa olsun, boşanma nedeni uygun bir dil ile çocuğa aktarılmalıdır. Aksi takdirde, çocuğun güveni sarsacaktır. Boşanan anne yeni ilişkisini çocuğa onun anlayacağı bir şekilde ifade etmelidir. Boşanan anne yeni ilişkisini çocuğa nasıl anlatmalı, nasıl ifade etmeli diye düşünüyorsanız, gereksiz açıklamalardan uzak durulması gerektiğini bilmelisiniz.

Çocuğa Her Şey Anlatılmamalı

Boşanma durumu ve yeni ilişkiden çocuğun haberdar edilmesi gerektiğinin yanı sıra, her şeyin de paylaşılmaması gerekir. Uzmanlar, çocuklarla her şeyin paylaşılmaması gerektiğini savunuyor. Anneler, çocukları ile her şeyi paylaşarak, onlardan çocuk olma ve bilmeme haklarını ellerinden almış sayılıyor. Çocuğa durum olması gerektiği şekilde izah edilmeli ve çok fazla ayrıntıya girilmemelidir.

Çocuk Hiçbir Koşulda Aksatılmamalı

Yeni ilişki yaşayan bir anne, ne olursa olsun çocuğunu aksatmamalıdır. Ona her koşulda vakit ayırmasını bilmeli ve onu önemsediğini hissettirmelidir. Yeni ilişkisinin, çocuğu ile arasındaki ilişkiyi etkilemeyeceğini ona öğretmelidir.

Bir önceki yazımız olan Bebeği Doğru Emzirme Pozisyonu Nedir? başlıklı makalemizde emzirme ve emzirme pozisyonu hakkında bilgiler verilmektedir.


Boşanan Anne Yeni İlişkisini Çocuğa Nasıl Anlatmalı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ