Kadına Dair Herşey

Boşanma Sonrası Çocuğun Velayeti Ve Velayet Davası

Boşanma Sonrası Çocuğun Velayeti Ve Velayet Davası

Hiçbir anne ya da babanın arzu edeceği bir şey olmasa gerek bir çocukları varken boşanma sürecine girmek.Boşanma sonrası çocuğun velayeti kimde olacağı,çocuğun bu durumu nasıl karşılayacağı,sonraki hayatı ve psikolojisi,velayetin kime verileceği hep zorlu ve sıkıntılı süreçler olmuştur.

Boşanma Sonrası Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanma davası süresinde velayet önce ve dava süresince geçerli olmak üzere tedbir amaçlı yani geçici olarak verilmektedir. Dava sonunda ise kalıcı olarak velayet verilir. Velayetin anneye ya da babaya verilmesi hususunda ise kanunda açık madde bulunmamaktadır. Bu konuda hakim çocuğun menfaatini gözeterek velayetin değiştirilmesi kararını verebilmektedir.

Velayet Davası Nasıl Olur?

Boşanma sonrası çocuğun velayetiHakimler boşanma sebeplerini dinleyerek, her iki tarafın kişiliklerini, çocukların yaşını, özelliklerini, ihtiyaçlarını ve sosyoekonomik durumlarını dikkate alarak geçici ve normal velayet konusunda karar vermektedir. Boşanma davası sürecinde velayet hakkı düzenlenirken çocukların dinlenmesi ve görüşlerinin alınması Yargıtay kararlarına bağlı olarak verilmektedir.

 

Boşanmalarda Çocuk Kimde Kalır?

Boşanmalarda çocuk kimde kalırÇocukların dinlenebilmesi için 6-7 yaşlarında olması gerekmektedir.Bu noktada kanunen çocuk bu yaşa kadar her ne olursa olsun anneye verilir.Çinkü bilimsel olarak da ispatlandığı üzere,bu yaşlardaki çocuk anne bakımına muhtaçtır.Bu durum sadece annenin,çocuğa zarar verebileceğşi kanıtlanırsa devre dışı kalır.Okul çağına girildiğinde ise durumlar değişmeye başlar.Velayet davalarında,çocuğun eğitimine katkısı,çocuğun dinlenmesi de düşünülebilir.Ancak burada çocuğun etki altında kalabileceği konusu da düşünülürek,davaya bakan hakime geniş bir takdir yetkisi verilmektedir. Velayetin değiştirilmesi davası ya da anne babanın durumlarının değişmesi, sonradan ortaya çıkan çeşitli sebeplerle velayet hakkının değiştirilmesi için velayet davası tekrar açılarak  konu sonuçlanır. Velayetin değiştirilmesi davası doğrudan aile hukuku alanına girmekte, boşanma avukatları aile ile hareket etmektedir.

Yeniden Evlenme Durumunda Velayet Davası

Velayete sahip olan kişilerden anne ya da babanın yeniden evlenmiş olması durumu otomatik olarak velayetin değiştirilmesini ya da kaldırılmasını gerektirmemektedir. Yeniden evlenme durumu çocuğun fiziksel, ruhsal gelişimini olumsuz etkiliyorsa velayetin değiştirilmesi de mümkündür. Velayet kime verilir sorusunun cevabı ise değişen koşullara göre velayet durumu değiştirilerek çocuğa vasi kişi de atanabilir.

Velayet Davalarında Anne Ve Babanın Durumu

Velayet davasıVelayet davası söz konusu olduğunda hakim geçici tedbir kararı ya da velayet ve nafakaya ilişkin düzenlemeler yapabilmektedir. Velayet davası dilekçe örneği incelenerek anne ve babanın deneyimsizliği, uzak yerde bulunması ya da önemli sebeplerden biri nedeniyle velayet görevi yerine getirilemiyor ise anne baba çocuğa yeterli ilgiyi göstermiyorsa çocuğa karşı yükümlülüklerini ihmal ediyorsa velayet davası açılabilir.

Hiçbir çift ayrılmak ya da mutsuz olmak için evlenmez elbette.Ancak bu durum hayatın içerisinde bizzat yer aldığından,bu durumu hepten olumsuz da karşılayamayız.Burada dikkat edilmesi gereken konu bu boşanmanın sonrasında,çocuğunuzun velayet davası sürecinde ve kimde kalacağı konusunda ortak bir tutum sergileyip,onun bu süreçten en az hasarla atlatmasına yardım etmek olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kolik Bebekler İçin Harika Müzik Ve Ninniler başlıklı makalemizde kolik bebek hakkında bilgiler verilmektedir.


Boşanma Sonrası Çocuğun Velayeti Ve Velayet Davası Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ