Kadına Dair Herşey

Boşanmış Ailelerin Çocuğu Ve Etkileri

Boşanmış Ailelerin Çocuğu Ve Etkileri

Bir erkeğin ve bir kadının evlenmesi kadar boşanması da gayet doğaldır. Boşanmaya karar veren bir anne babanın davranışları nasıl olmalıdır? Sıkıntısız, sorunsuz bir halde nasıl ayrılabilirler.

bosanmis-ailelerin-cocugu

Boşanma Ve Çocuk

Evlenmenin ciddi bir karar olduğu gibi eşler arasında boşanma da çok ciddi bir karardır. Boşanmaya karar verildiğinde çocuğun hangi yaşlarda olduğu önemlidir. Çok büyük çocuklar (üniversite çağında) anne baba ayrılmalarından çok fazla etkilenmezler.

Boşanan her anne babanın çocuğunda psikolojik sorunlar olacak, çocuk etkilenecek diye bir şey yoktur. Çocuğun yanında kavga edilmezse, çocuk fazlalık gibi görülmezse, çoğu boşanma sonucu çocuklar anne veya babanın yanında rahattır.

Anne ve Baba Ayrı Evlerde

Anne ve babanın ayrı evlerde olması bazı çocukları çok etkilese de anne ve babanın ayrı ayrı mutlu olması ve çocuklarına ayrı ayrı ilgi göstermeleri bazı çocukları çok mutlu eder. Bir boşanmalardan sonra çocuklarda psikolojik sorunlar yaşamaması için çok akılcı davranmak gerekmektedir.

Çünkü anne ve babayı ayrı ayrı sevebileceklerini, görebileceklerini, hayatlarını paylaşabileceklerini bilirler. Üniversiteye giden bir çocuk zaten yetişkin bir insan kadar düşünebilir, kararlarında olumlu veya olumsuzluğu bilir.

Boşanmalarda anne babalar eğer küçük çocukları varsa, küçük çocuk derken 4-10 arasını kabul ediyoruz. Çocuğun annesinin her zaman anne, babasının da her zaman baba olarak kalacağını çocuğa anlatabilmektir.

Çocuk giden babasını veya annesini bir daha gelmeyecek, artık kaybettim gibi görmemelidir. Boşanma aşaması içinde çocuğun yanında kavga etmemeli veya bir paylaşım yapmamalıdır. 5-10 yaşları arasında çocukların kimin yanında kalmayı istediği çocuğa sorulabilir.

Evli Çiftlerin Çocukları Varsa Boşanmayı İyi Düşünmeleri Gerekir

Geçinemeyen çiftlerin çocukları varsa, çocuk için evli mi kalmalılar, yoksa boşanmalılar mı? Bu soruya cevap vermek oldukça zordur. Çocukları olup da boşanmak isteyen çiftler evliliklerini hem kadın olsun hem erkek olsun iyi gözden geçirmeleri gerekmektedir.

Eğer ev içinde çok fazla eşler arası kavga varsa, çocuk için en iyi olan kavgasız bir evde anne veya babanın yanında kalmaktır.

Fakat kavga etmeyen çiftler, soğuk savaş dediğimiz biçimde geçinemiyorlarsa ayrılmak için çocuklarının biraz daha büyümesini bekleyebilirler.

Boşansanız Bile Çocuğunuzun Mutlu Olmasını Sağlayın

Eşinizden boşandınız diyelim, çocuğunuzla beraber mutlu olmanızı hiçbir güç engelleyemez. Bir çocuğun anne veya baba yanında kendisini güvende hissetmesi o çocuğun çok iyi ve sağlıklı büyüyeceğinin işaretidir. Bütün uzmanlara göre; bir çocuğun kavgalı bir ortamda büyümesi, kavgasız olan bir annede veya babada büyümesinden çok daha kötüdür.

Çocuklar kavgalı ortamlarda en çok kavga duydukları için, kavga etmeyi öğrenirler. Her zaman huzursuzdurlar ve korkak olurlar. Çocuklar etrafında çok fazla bağırıp çağırmak, çocuklarda dikkat dağınıklığı başta olmak üzere çok fazla psikolojik hastalık meydana getirir. Çocuk hastalıklarının büyük bir kısmı biraz psikolojiktir.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Hafta Hesaplamayı Yanlış Yapmayın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Boşanmış Ailelerin Çocuğu Ve Etkileri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ