Kadına Dair Herşey

Bronşektazi Nedir,Tedavisi Nasıldır?

Bronşektazi Nedir,Tedavisi Nasıldır?

Bronşektazi olgularının genelinde akciğer enfeksiyonları bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle çocukluk yaşları enfeksiyonlarından boğmaca ve kızamık iyi tedavi edilmediği takdirde bronşlarda genişlemelere sebep olur.

bronsektazi

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de kızamık ve boğmaca aşısının kitlesel olarak uygulanması ile bronşektazi sıklığı önemli ölçüde azalmıştır. Çocukluk çağı enfeksiyonlarının yanı sıra diğer mikroplara bağlı olarak ilerleyen zatürre, verem gibi akciğer rahatsızlıkları da iyi bir şekilde tedavi edilmediklerinde veya tedavilerinde çok geç kalındığı takdirde bronşektaziye meydan vermektedirler. Enfeksiyon hastalıkları dışında bronşlarda daralma veya tıkanmaya sebep olan her türlü hastalık, tıkanan bölümde enfeksiyona yol açarak bronşektazi gelişimine yeterli bir zemin hazırlamaktadır. Örneğin küçük yaştaki çocuklarda yabancı cisimlerin soluk borusuna kaçması, çocuk ve yetişkinlerde iyi ya da kötü huylu tümörler, verem gibi hastalıklarda bronşlarda tıkanmaya neden olarak hastalığın ortaya çıkmasına yol açarlar. Enfeksiyon ve bronş tıkanması haricinde bronşektazi daha az oranlarda da doğumsal bir rahatsızlık olarak görülebilir.

 

Bronşektazi Hastalığının Belirti Ve Semptomları Nelerdir?

Şiddeti ve derecesi hastalığın yaygınlığı ve cinsine göre değişmekle beraber öksürük ve balgam çıkarma en çok görülen semptomlardır. Genişlemiş ve yapısal niteliklerini yitirmiş bronşlar akciğerin savunma mekanizmasını zayıf düşürerek sık sık enfeksiyonlara sebep olurlar. Enfeksiyon dönemlerinde ateş, balgam miktarında çoğalma, balgamın iltihaplı sarı-yeşil görünümde olması, kötü kokulu nefes ve kan tükürme gibi belirtiler meydana gelir. Önlem alınmadığı zaman sürekli tekrarlayan enfeksiyonlar akciğerlerdeki tahribatı arttırarak hastalığın daha da ilerlemesine neden olabilir. Yaygın hastalığı olan kişilerde nefes darlığı, siyanoz, kilo kaybı, böbrek fonksiyonlarında bozulma ve kansızlık sıklıkla görülen rahatsızlıklardır.

Hastalığın Tanısı

Çoğunlukla öksürük, balgam çıkarma, kan tükürme, sık sık akciğer enfeksiyonu geçirme şikayetleri ile doktora başvuran hastalarda daha ilk muayenede doktoru bronşektazi şüphesine götüren muayene semptomları olabilir. Yaygın bronşektazisi olan hastalarda parmaklarda şekil bozuklukları görülebilir. Fiziki muayeneden sonra çekilen akciğer grafisi bazı hastalarda hiç bir bulgu vermeyebilir. Bronşektazinin en kesin tanısı bilgisayarlı tomografi ile konulur ve tomografi bulgularının sonuçlarına göre hastalığın tedavi şekli belirlenir. Diğer taraftan bronşektazi teşhisi konulan olgularda lokal bir hastalık söz konusu ise ilgili bronşta tıkanmaya sebep olan bir hastalığın olup olmadığını araştırmak maksadı ile bronkoskopi (Bükülmez bir tüp aracılığıyla doğrudan doğruya soluk borusunu ve büyük bronşları muayene eden bir teknik) yapılmalıdır.

 

Bronşektazinin Patolojik Özellikleri

bronsektazi-belirti

Patolojik semptomlar bronş dilatasyonun gücüne ve distal bronşiyal veya bronşioler obliterasyonun derecesine göre değişiklikler gösterir. Hafif hastalıkta (silendirik bronşektazi),bronş hatları düzgündür, distal olarak uzamış fakat çapları aynı şekilde kalmış veya çok az da artmıştır. Ana bronştan perifere doğru bronş ağacının alt dallanma miktarları normal sınırlardadır. Daha ileri seviyedeki hastalıkta (variköz bronşektazi), dilatasyon derecesi daha fazladır ve lokal konstrüksiyonlar bronş duvar sınırlarında düzensizliğe sebep olur. Bronş arter dolaşımı artmıştır ve olguların çoğunda hemoptizi sebebidir.

Bronşektazi’nin Tedavi Yöntemleri Nedir?

Bilgisayarlı tomografide bronşektazik değişiklikler her iki akciğerde de görülüyorsa, ilaç tedavisi ve akciğerleri korumaya yönelik önlemler uygulanır. Bu hastalarda enfeksiyon ataklarının olduğu zamanlarda antibiyotik ilaçlar mutlak surette kullanılmalıdır. Bunun dışında balgamı sulandırıcı ve rahat çıkarılmasını sağlayan şuruplar, balgamda kanama varsa istirahat ve kanamaya yönelik tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Öksürükle beraber kanama oda varsa hasta sıcak bir şeyler yiyip içmekten mutlaka kaçınmalıdır. Ciddi şekilde kanaması olan ve hastalık yaygınlığı sebebiyle cerrahi operasyon düşünülmeyen olgularda kanamanın durdurulması ile ilgili olarak kanayan damarın tıkanmasına yönelik (bronşial arter embolizasyonu gibi) radyolojik hamlesel tedavi yöntemleri uygulanır. Bu metot da bilgisayarlı tomografi cihazı sayesinde kanayan bronşun atardamarına bir kateter vasıtası ile girilerek atardamarın tıkanmasına neden olan bir madde enjekte edilir.

Bronşektazi Hastalığının Cerrahi Yöntemle Tedavisi

Bronşektazide sadece belirli bir bölgede sınırlı ise; ciddi ve hayati tehlike arz eden kanama, sürekli ve bol miktarda balgam çıkarma, sık yineleyen enfeksiyonlar mevzu bahis ise; yani hastanın hayatı tehdit altındaysa ya da yaşam kalitesi bozulmuş ise cerrahi operasyon uygulanır, ameliyatla bronşektazili bölge alınır. Fakat fazla şikâyete neden olmayan sınırlı bronşektazilerde, yaygın bronşektazilerdeki gibi ilaçla tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Diğer taraftan ilaç tedavisi gören hastalara, genişlemiş bronşlar içerisinde biriken balgamı çıkartılabilmeleri için müsait postüral drenaj (balgam çıkarma yöntemleri) öğretilmelidir. Bronşektazi hastalarının devamlı takibi çok önemlidir. Kalıcı bir hastalık olarak kabul edilmesine rağmen, iyi bir tedavi yöntemi ile enfeksiyon atakları azaltılabilir ve ilerlemesi engellenebilir; ayrıca hastanın yaşam kalitesinin gerilememesi çok önemlidir. Hastanın göğüs hastalıkları uzmanı doktor takibinde olması, kesinlikle sigara içmemesi, grip aşılarını ve zatürree aşılarını düzenli olarak yaptırması gereklidir.

Cerrahi Yöntem Uygulanmayan Bronşektazi Hastaları

Cerrahi operasyon uygulanmayan bronşektazilerde enfeksiyon ataklarından korunmak için grip ve zatürre aşıları doktora danışılmadan yapılmamalıdır. Öte yandan medikal tedavi uygulanan hastalara genişlemiş bronşlar içerisinde biriken balgamın çıkartılabilmesini kolaylaştıran pulmoner rehabilitasyon ve postüral drenaj teknikleri hastaların kendilerine ve ailesine öğretilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Çağımızın Amansız Hastalığı KOAH başlıklı makalemizde koah ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Bronşektazi Nedir,Tedavisi Nasıldır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ