Kadına Dair Herşey

Bu Belirtiler İkiz Bebek Müjdecisi Olabilir

Bu Belirtiler İkiz Bebek Müjdecisi Olabilir

İkiz bebek belirtileri arasında aslında en önemli olanı bulantılar olarak yorumlanabilir.Ayrıca ikiz bir hamilelik yaşayabileceğinizi gösteren en önemli hususlardan diğeri de bu dönemin, diğer hamilelik dönemlerine göre daha sancılı ve zahmetli geçen bir zaman olarak yorumlanması da olabilir.

İkiz Bebek Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk haftasında hamilelik durumunu belirlemek tıbben mümkün değildir. Fakat ilk 4 hafta geçtikten sonra hamilelik durumu kan ve idrar tahlilinde hcg hormonunun yükselmesi ile belirlenebilmektedir. Fakat ikiz bebek belirtileri nelerdir bilerek ikiz taşıdığını anlamanın çeşitli yolları mümkündür. İkiz bebek anne adayları birden fazla bebek taşıdığını genellikle hissetmektedir.

Evde İkiz Bebek Beklendiği Hissedilir mi?

ikiz-bebeklerAraştırmalara göre anne adayları en başından beri birden fazla bebek beklediğini söylemektedir. Sabah bulantıları ve mide bulantıları daha sık gözlenmektedir. Eğer birden fazla bebek bekleniyorsa hcg hormonu (human chorionic gonadotropin- gebelik hormonu seviyesi de ilk haftadan itibaren hızla yükselmektedir. Anne adaylarında sabah bulantıları ikiz hamileliğin işaretleri arasındadır.

İkiz Bebek Beklendiği Nasıl Anlaşılır?

Gebe bayanlar her zaman aç hissettiklerini, çok yorgun ve bitkin olduklarını, 3. Ay döneminden itibaren soluk kesilmelerinin, el ve ayak şişliklerinin, karınlarının büyümesinin, alışılmışın dışında kilo alımının, ceninin haddinden çok hareket ettiğinin ikiz bebek hamilelik belirtileri arasında gözlenmektedir. Hemoglobin düşüklüğü, anemi ve düşük demir durumları da ikiz veya daha çok hamileliklerde gözlenmektedir.

İkiz Gebeliğin Fizyolojik Belirtileri Nelerdir?

Amerika da yayınlanan Obstetrik ve Jinekoloji Dergisi bir çalışmasında ikiz hamilelikleri için erken kilo almanın önemini vurgulamaktadır. Eğer birden çok bebek taşınıyorsa dip yüksekliği ve rahim ölçüsü gebelik dönemine göre sürekli olarak daha geniş olmaktadır.  İkiz bebek belirtileri nedir sorusuna ise bir uterus dönemi bir bebek bekleniyorsa cinsel organ ölçüsü 38 ile 40 cm yüksekliğe ulaşacakken ikiz bebek beklendiğinde 48 cm’ye kadar yükselmektedir denilebilir.

Kan Tahlili Sonuçları Ne Derece Önemli?

Hcg değerleri sürekli olarak yükselmektedir. Doktorlar iki cenin kalp atışı duymaktadır. İkiz bebeklere hamile olunduğundan şüphe duyulmuyorsa ultrason hamilelik döneminde çok daha erken yapılabilir. Çok sayıda ikiz beş haftaya kadar erken teşhis edilebilmektedir. Yaşanan şikayetlerin daha yüksek boyutlarda olması ve şiddetli kasık ağrıları ikiz bebek nasıl olur sorusunun göstergesidir.

Afp Testi Ve Hcg Hormonu Belirtileri

Hamileliğin 4. Ayında yapılan AFP testi de ikiz hamileliklerinde yüksek oranlarda çıkmaktadır. Tiksinti, halsizlik, yorgunluk, halsizlik şikayetleri tekli hamileliklere göre daha şiddetlidir. Bebeğin anne karnındaki hareketleri daha erken başlamakta ve daha sık hissedilmektedir. Kan değeri seviyelerinin çok yüksek olması da ikiz bebek belirtileri nasıl olur sorusunun cevabıdır. Ağlamaklı ruh hali ve ekstra hassaslık da ikiz bebeklerin yolda olduğunun göstergesidir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde gebelik belirtileri ve hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.


Bu Belirtiler İkiz Bebek Müjdecisi Olabilir Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ