Kadına Dair Herşey

Bunları Bilmek Sağlıklı Olmanın İlk Koşulu

Bunları Bilmek Sağlıklı Olmanın İlk Koşulu

Bunları Bilmek Sağlıklı Olmanın İlk Koşulu

Son yıllarda dünyanın en belalı hastalıklarındandır obezite ve aşırı kilo. İnsanın sadece bedensel değil ruhsal olarak bütün dengesini bozabilmektedir. Aşırı kilo her yönüyle bir sağlık problemidir ve bununla başa çıkmak için kişinin her şeyden önce dengeli beslenmesi gerekmektedir. Bunun içinde kendine zarar veren ve kilo aldıran besinlerden kaçınması gerekmektedir.

Bunları Bilmek Sağlıklı Olmanın İlk Koşulu

Kilo Aldıran Besinler İle Kalorisi Yüksek Yiyecekler

Kilo aldıran yiyecekler genellikle yağ oranı yüksek ve kalorisi fazla olan yiyeceklerdir. Ancak bunun gibi kalorisi yüksek olan besinlerin yaş ve kilo orantısına uygun bir program dâhilinde tüketilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kilo aldırıcı besinler doktor kontrolünde tüketilmeli ve sağlıklı kilo alma koşulları göz önünde bulundurulmalıdır.

Kilo Aldıran Besinler İle Kalorisi Yüksek Yiyecekler

Kilo Aldıran Besinler İle Kalorisi Yüksek Yiyecekler

 • Şeker içeren besinler: Kilo aldırma da ilk sırayı almaktadırlar. Sebebi şeker yerine kullanılan farklı ve zararlı gıdalardır. Bu şekilde alınacak kilolar kas yapmak veya sağlıklı beslenme programına dâhil edilmez.

Kilo Aldıran Besinler

 • Hayvansal Yağlar: Hayvansal yağların en çok bulunduğu besinler et ve balık ürünleridir. Kolesterol açısından en zengin olan besinlerdir ve bu nedenle kolesterol hastalarının çok fazla tüketmesi önerilmemektedir. Hayvansal yağların tüketilmesi sırasında çok dikkatli olmak gerekmektedir. Hayvansal gıdalar düzenli olarak tüketildiklerinde Kilo Aldıran Yiyecekler içerisinde yer alır.

Kalorisi Yüksek Yiyecekler

 • Bitkisel Yağlar: Kalorisi yüksek ve zengin besinler olarak bilinir.Bitkisel yağlar zeytinyağı, ayçiçeği yağı, palmiye yağı, fıstık yağı, kanola yağı, soya yağı olarak bilinmektedir. Bitkisel yağlar içerinde hidrojene edilmemiş yağlar çok programlı bir şekilde haftalık programla tüketilmelidir.

 

En Çok Kilo Aldıran Besinler

 • Mercimek: Yüksek oranda protein kaynağı olan mercimek hızlı kilo almak için uygun sebzeler arasındadır. Hem sağlıklı kilo alımı hem de kilo alırken kas yapma olanağını vardır.

 

 • Avokado: Kilo aldırıcı meyveler arasında avokado ilk sıralardadır. Avokado da sağlıklı yağ oranı fazladır.

 

 • Özel Karışım Shake: Evde kilo almak için özel karışımlar hazırlanabilmektedir. Örneğin bir mutfak robotun içine yarım litre süt, 2 adet muz, 1 buçuk yemek kaşığı protein tozu atıp karıştırmak kilo aldırmak için yeterli olacaktır.

 

 • Sıkma Karışım Meyve Suları: Evde hazırlayabileceğiniz bol meyvelerden oluşan sıkma meyve suları kilo aldıran besinler arasındadır.

 

 • Kuruyemişler: Fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler kalori ve protein açısından zengin besinlerdir ve kilo aldırmak için birebirdirler.

 

 • Hurma ve süt: Sağlıklı kilo almak için hurma süt karışımı ideal bir çözümdür.

 

 • Çam Fıstığı: Vücudun ihtiyacı olan kaloriyi ve besleyici özelliği sayesinde çam fıstığı kilo yapmaktadır.

 

 • Badem Ezmesi: Özellikle çiğ badem ezmesi kalorisi yüksek ve orantılı en çok kilo aldırıcı besinler arasındadır. Doğal olan bu karışımın içinde şeker olmaz ve fıstık ezmesine göre daha sağlıklıdır.

 

 • Fıstık Ezmesi: Fıstık ezmesi kalorisi yüksek besinler arasında yer almaktadır ve özellikle kilolu kişilerde çok dengeli şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

 

 • Yağlı Beyaz Peynir: Yağlı beyaz peynirin içerisinde bol miktarda protein bulunmaktadır ve yağ ile protein bir arada tüketildiğinde kilo aldırıcı bir besine dönüşmektedir.

 

 • Tahin: Tahinin kilo aldıran yiyecekler içerisinde hatırı sayılır bir yeri vardır.

 

 • Çikolata: Protein bakımından zengin ve içinde kuruyemiş olan çikolatalar kalorisi yüksek gıdalar arasındadır.

Bunun gibi pek çok besin kaynağı kilo aldırıcı özelliklere sahiptir. Kilo almaktan kaçınmak için bu ve benzeri besinlerden kaçınmak yerinde olacaktır. Aynı şekilde kilo almak için de bu besinler yeterice ve dikkatli tüketilmelidir. Önemli olanın sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir zihin olduğu unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Üzülmeyin Her Sorunun Bir Çözümü Var başlıklı makalemizde ishal belirtileri, İshal İçin Beslenme Önerileri ve İshal Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Bunları Bilmek Sağlıklı Olmanın İlk Koşulu Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ