Kadına Dair Herşey

Büyükanneler ve Torunlar

Büyükanneler ve Torunlar

Büyükanneler ve Torunlar

Bütün anneanneler, babaanneler ve büyükbabalar torun sevgisinin bir başka olduğunu söylerler. Onlara göre torunları hayatlarına yepyeni bir canlılık getirmiştir. Bir kez daha yaşamın sevinç kaynağını bulmuşlardır. Torun sahibi olma sonucunda bir büyükannenin veya büyükbabanın yüzünde görülen gülümseme mutluluğun resimlerinden birisidir. Böylece onlar öğüt verici, masal anlatıcı, gerektiğinde bakıcı, sırdaş, arkadaş ve bayramlarda kesin harçlık verici gibi sıfatlara kavuşmuş olurlar. Pek çok çocuğun anne babadan daha iyi büyükanne ve büyükbabasıyla anlaştığı görülmüştür.

Büyükanneler ve Torunlar

Anneanne ve Babaanne Olmak Daha Zor Olabilir

Ama işler bununla bitmez, aile içinde yepyeni bir ilişki oluşmuştur ve önemli olan nokta da budur. Dedeler bu ilişki içinde gene daha rahat, daha sorunsuz davranırlar. Torunlarının bir anne babası olduğunu, kendilerinin yedek kuvvet sayıldığını doğallıkla kabul ederler. Ama anneanne ve babaanne özellikle çocuğun bakımı konusunda işin içine fazla karışmaya başlarsa sorunlar da başlar. Her anneanne ve babaanne kızlarının kendi çocuğu için en iyisini yaptığına inandığı anda problemlerin çoğu çözülmüş olur. Büyükanne torun ilişkisi böylece bakım endişelerini atlatarak normal ve tatlı bir yola girer.

 anneanne-babaanne-meselesi

Torunu Şımartmak Güzeldir Ama…

Bebek büyüyüp aile içi eğitim öne çıkmaya başladığında ilişkinin ikinci safhası ortaya çıkar. Bu aşamada her büyükanne ve büyükbaba çocuğun esas eğitiminin anne babaya ait olduğunu unutmamalıdır. Torunu şımartmak normaldir, (hatta işin tadını çıkartmaktır) ama sevgili büyükannelerin ve büyükbabaların ipin ucunu kaçırmaması gerekir.

 

Anne Babalar Ne Yapacak?

Eğer çocuğunuza koyduğunuz kurallar büyükanne büyükbaba evinde fazla işlemiyorsa kendi anne babanızla mücadele etmemek en makul yoldur. Böylece kazanamayacağınız bir savaşa hiç girmemiş olursunuz. Ama çocuğunuza sizin kurallarınızın temelde geçerli olduğunu ve o alanın sadece “bir çeşit serbest bölge” sayıldığını hissettirin.

Bir önceki yazımız olan Mükemmel Bedene Ulaşmak için 12 Basit Egzersiz başlıklı makalemizde Mükemmel Bedene Ulaşmak için 12 Basit Egzersiz, Mükemmel Bedene Ulaşmak için Plank ve Mükemmel Bedene Ulaşmak için Şınav hakkında bilgiler verilmektedir.


Büyükanneler ve Torunlar Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ