Kadına Dair Herşey

Büyükleri Bile Uyutabilecek Bebek Ninnileri

Büyükleri Bile Uyutabilecek Bebek Ninnileri

Hepimizin bir şekilde duyduğu,söylediği ve çocukları uyutmak için bildiği ninniler vardır.Günümüzde bebek ninnisi olarak oldukça fazla eser ortaya çıktı lakin herkesin en çok bildiği “Dandini dandiniler,dastanalar” halen daha günümüzde en çok bilinen ninni olarak zirvede yer alıyor.Biz de bu yazımızda dünyanın farklı ülkelerinden de olmak üzere,bebeğinizie dinletebileceğiniz farklı melodileri bir araya getirdik.Umarız beğenirsiniz.Örneğin ilk sırada az önce de bahsettiğimiz,bir klasikle başlayacağız.Yalnız burada okuyan bayanın sesine dikkat etmenizi öneriyoruz.

En Güzel Bebek Ninnileri

Ninniler annelerin çocuklarını uyutmak için geçmişte bugüne kadar kendine özgü bir ezgiyle söylediği şiirleri ifade etmektedir. Ninnilerde belirli bir kafiye ölçüsü bulunmamaktadır. Ninni dizeleri arasında tam ölçü birliği de görülmez.

Bazı ninniler dörtlük halinde de değildir. Çocukların uyumasını sağlayan ninniler ağlamalarının durması amacıyla da söylenebilir. Bebek ninnileri dinleme siteleri hızla yayılmaktadır. Sade bir dille, hece ölçüsüne göre ezgili olarak da söylenebilmektedirler.

Kayahan’ın birçok anne,babanın imdadına yeitişen güzel ninnisi

Geçmişten Bugüne Ninniler

Özel bir beste ile söylenirler. Bu sözler annelerin o anda ki ruh durumlarını içermektedir. Ninniler mani türünde olup dörtlükten oluşan mani türündeki türkülerdir. Oğlu için ninni söyleyen bir anne; hey develer develer peynirlidir pideler yedi yedi dedeler hani bize dediler oğluma uyku verdiler sözleriyle kendini de yansıtmaktadır.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile ninniler de internet üzerinden yayınlanmaya başladı. Bebek ninnileri mp3 olarak da dinlenebilir.

Bebek Gelişiminde Önemi

Ninni söyleme yeteneği olmayan anneler internet üzerinde bulunan sitelerden ninniler açarak çocuklarının dinlemesini sağlamaktadır. Fış fış kayıkçı da geçmişten bugüne kadar geçerliliğini kaybetmeyen en çok dinlenen ninniler arasındadır. Bebek ninnileri sözleri anneler tarafından çocuk hakkında söylenen dilek ve umutları yansıtmaktadır.

Ninniler çocukların formal ve informal yollarla öğrenmelerini sağladığı için ninnilerde verilen mesajların eğitici ve öğretici olmasına her ne kadar karşıda ki henüz algılayamayan bir bebek olsa da önem verilmelidir. Bu konuda anne babalar daha hassas ve bilinçli davranmalıdır.

Dil Becerilerini Geliştiren Ninniler

Ninniler nitelikli şekilde söylendiği takdirde çocukların dil, psiko motor, sosyal, bilişsel, sosyo duygusal gelişimlerini de sağlamaktadır. Bebek şarkıları bebeklerin beyin gelişimini hızlandırmaktadır. Çocukların dil becerilerinin alt yapısını hazırlamakta, hızlı gelişmesine katkı sağlayarak ileride bireylerle iletişim kurmasını da kolaylaştırmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Her Anne Babanın Kendinden Birşeyler Bulabileceği O Anlar başlıklı makalemizde anne baba hakkında bilgiler verilmektedir.


Büyükleri Bile Uyutabilecek Bebek Ninnileri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ