Kadına Dair Herşey

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C Vitamini Nedir?

C Vitaminin bir diğer adı olarak da bilinen askorbik asit, suda eritilebilir olmasıyla birlikte bir çok görevi olan bir vitamindir. Kendi C vitaminlerini glukozdan üretebilen hayvan ve bitkilerdir. İnsanların yanı sıra insan benzeri primatlar C vitamini üretemediklerinden dolayı bunu besin olarak almak zorundadırlar. Ve en önemlisi C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidan olarak işlevini devam ettirir. Bazı insanlar C vitamini olarak vitamin hapları kullanabiliyor. Fakat doğal besinlerden C vitaminini almak daha kolay ve sağlıklıdır.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Peki C Vitaminli besinler nelerdir?  C vitamini en çok hangi besinlerde vardır? Bu yazımızda kısaca onlardan bahsedeceğiz.

C Vitaminli Besinler Öncelikle C vitaminli besinlerin tümünden bahsedilmemektedir. Özel sağlık koşulu bulunanlar için C vitaminli besinlerin bazıları ise önerilmemektedir. Nedeni, mide yanması sorunu yaşayanlar varsa portakal gibi asitli besinlerin mide asiti üretmesiyle birlikte mide yanmasını arttırmasıdır. Böylelikle C vitamini ihtiyacı herkes için farklılık gösterebilir. C vitaminli besinlere tekrardan dönecek olursak şöyle sıralayabiliriz. Çilek,papaya,kivi, brokoli, yeşil ve kırmızı acı biber,dolmalık biber,portakal,kavun,karnabahar,greyfurt,taze baharatlar gibi. Birde bunların C vitamini ihtiyacının % kaçını karşıladığına hep birlikte bakalım.

Çilek: Yaklaşık 7gr.(orta boy) çilek C vitamini ihtiyacının %7’sini karşılar. Ayrıca besin lifi,

potasyum, manganez ve folat için çok iyi bir besinler sırasına girmemektedir.

Papaya: Ülkemizde pek bulunmamakla birlikte, bulunan yerlerde ise oldukça pahalı bir meyvedir. Fakat C vitamini ihtiyacının 1.5 katına eşit orandadır.

Kivi: C vitamini ihtiyacının %140’nı karşılamaktadır. Ayrıca besin lifi, bakır, potasyum,E ve K vitamini bakımından da zengindir.

Brokoli: 100 gr. brokoli yaklaşık C vitamini ihtiyacının 1.5 katına denk gelir.

Yeşil ve Kırmızı Acı Biber – Dolmalık Biber:Yeşil ve kırmızı acı biber C vitamini ihtiyacının yaklaşık 4 katını karşılamakla birlikte A ve K vitamini, magnezyum, fosfor, bakır, manganez, potasyum, B6 ihtiyacını da karşılamaktadır. Dolmalık Biber ise yaklaşık 1.5 katı kadardır. Yeşil, sarı, kırmızı yani rengi dolayısıyla C vitamini miktarını değiştirmemektedir.

Portakal: Bildiğiniz üzere, en popüler meyveler arasında ilk sırada yer almaktadır. 1 orta boy portakal o gün içinde gereken C vitamini ihtiyacınıkarşılar. Fakat mide asidi yaşayanlar için(reflü, ülser…) portakal önerilmemektedir. Daha detaylı bilgi için doktorunuza veya beslenme uzmanınıza danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kavun:C vitamini ihtiyacının %60’ını karşılamaktadır. Fazla şeker içermesiyle birlikte besin lifi, folat, B6 vitamini, niasin, A vitamini ve potasyum ihtiyacını da karşılamaktadır.

Karnabahar:İyi bir C vitamini olmasıyla, C vitamini ihtiyacının %77’sini karşılamaktadır.

Greyfurt:Yüksek miktarda C vitamini içermesiyle C vitamini

ihtiyacının tamamına yakınını karşılamaktadır.

Taze Baharatlar:1 çay kaşığı kekik C vitamini ihtiyacının %2’sini, 1 yemek kaşık maydanoz ise C vitamini ihtiyacının %8’sini karşılamaktadır.

C Vitamini Eksikliğinin Yol Açtığı Hastalıklar

c-vitamini-bulunan-besinlerPeki C vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar? C vitamini, askorbik asit olarak bilinmesiyle birlikte turunçgiller, koyu yeşil sebzeler, patateslerde bulunan  antioksidan bir vitamindir. Ve en önemlisi demir emilimini de olumlu yönde etkiler. C vitamini karşılanmadığı takdir de iskorbüt hastalığına, halsizliğe, diş eti rahatsızlığına, ciltte morluklara, eklemlerde ağrılara, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, yaraların geç iyileşmesine ve kas ağrılarına neden olacağı gibi kişiyi enfeksiyonlara karşı daha da zayıf kılacaktır. C vitamini eksikliğini yaşayıp daha sonra hastalıklarla karşılaşmaktansa daha öncesinde önlemimizi almakta, direncimizi arttırmakta, halsiz düşmemekte fayda var. Ancak en uygunu C vitamini bakımından zengin bir beslenme listesi ve C vitamini sonucu hastalıklarınızı tetiklememesi bakımından önlemini almanız için doktorunuza ve beslenme uzmanınıza danışmanız daha sağlıklı ve yararlı olacaktır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Ağız Kokusundan Kurtulun başlıklı makalemizde ağız kokusu tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ