Kadına Dair Herşey

Çağımızın Amansız Hastalığı KOAH

Çağımızın Amansız Hastalığı KOAH

Ülkemizde yoğun sigara kullanımına bağlı olarak oldukça fazla görülen KOAH (Kronik obstruktif Akciğer Hastalığı) bir kez yakalandıktan sonra tedavi edilmezse kısa süre içinde ilerleyen ve bazen ölüme yol açabilen tehlikeli bir hastalıktır. Hastalığın özelliği ise akciğerlere giren ve çıkan havayı kısıtlamasıdır. Kişide şiddetli nefes darlığı yapar. KOAH hastalığı, 50 yaşını geçen ve fazla miktarda sigara kullanan erkeklerde, fazla görülen bir hastalıktır. Fakat çok enderde olsa kadınlarda veya 50 yaşın altındaki insanlarda da görülebilir. Hatta bazen hiç sigara kullanmayan kişilerde bu hastalığa rastlanması mümkündür. Hastalık teşhisinin erken dönemde konması çok önemlidir. Çünkü hayat şartları değiştirilerek hastanın daha konforlu yaşama imkânı olur. Üç tip KOAH vardır.

koah

A Tipi KOAH (Amfizem)

A tipi KOAH genellikle uzun boylu ve zayıf kişilerde görülür. Kişinin sadece göğüs bölgesi şişkincedir. Parmak uçlarında ise topak görüntüler bulunur. Bu tipteki KOAH’ta balgam ve öksürük tablosu bulunmaz. Kişi sadece çok derin nefes alır ve nefesi yetmeyecekmiş hissine kapılır.

B Tipi KOAH (Bronşit)

B tipi KOAH hastaları genellikle kısa oylu ve şişman kişilerdir. Bu tür hastalarda bol miktarda mavi ve mor renkte balgam bulunur. Öksürük tablosu pek eksik olmaz ve sık kötüleştiği için hastanede tedavi gören kişilerdir. Nefes darlığına, kiloda eşlik ettiği için kalp yetmezliği B tipi KOAH hastalarında oldukça yaygındır. Oldukça tehlikeli bir hale gelmiş KOAH türüdür.

C Tipi KOAH (Karışık)

A Tipi ve B tipi KOAH hastalığı belirtilerini birlikte taşıyan C Tipi KOAH, doktorlar tarafından oldukça zor ayırt edilir. Bu tipte de öksürük ve nefes daralması vardır. Kısa süre içinde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

KOAH Hastalığının Belirtileri

Çok uzun yıllar sigara kullanan kişilerde görülen KOAH hastalığının, her tipi bir birine benzer belirtiler verir. Hastalığın ilk yıllarında merdiven ve yokuş çıkarken başlayan nefes daralması zamanla düz yol yürürken de artarak devam eder. Genellikle şiddetli öksürük ve balgam bulunur. Öksürük krizi anında ise kişi çoğu zaman tuvalete dahi yetişemez. Gece yaşanan şiddetli öksürükler çoğu zaman kişinin uykudan uyanmasına yol açar. Hasta kendi evinde dahi yürüyemez hale gelir. Nefes daralması sebebi ile başka insanlara muhtaç yaşanmaktadır. Hastalığı önlemenin en kolay yolu ise sigara kullanma alışkanlığından vazgeçmek ve düzenli olarak spor yapmaktır.

KOAH Hastalığı İle Yaşam

KOAH hastaları için Sonbahar ve Kış ayları oldukça zor geçer. Kaloriferler ve kapalı ortam hastalığın genel tablosunu oldukça artırmaktadır. Soğuk havalarda havasız ortamlarda nefes alıp vermek hastalar için oldukça zordur. Kış aylarında bitmeyen yeşilimsi burun akıntısı, eksilmez. KOAH hastalarının kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durması önerilir. Hastaların normalden daha fazla Grip gibi enfeksiyonlara yakalanması mümkündür. Yine kalorifer peteklerinin üzerine yerleştiren sular odanın daha nemli olmasını ve hastanın daha rahat nefes almasını sağlar.

KOAH Tedavisi

koah-hastaligi

Günümüzde KOAH hastalığını tamamen tedavi eden bir yöntem bulunmamaktadır. Yapılan tedavilerin amacı ise hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve hastaların daha rahat yaşaması için uygun bir ortam yaratmaktır. KOAH hastalığının tedavisinde kişiye ilk olarak sigara bıraktırılır. Yine hastanın sigara içilen ortamlardan uzak durması oldukça önemlidir. Ardından ise ani başlayan atakların tedavisine ve uzun süreli tedaviye geçilir. Nefes yolunu açan bazı ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Fakat nasıl bir tedavi uygulanırsa uygulansın KOAH hastalığının ilacı sigaradan uzak durmak, sağlıklı beslenmek, düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Tüm bu önlemler alındıktan sonra düzenli uyku sosyal hayat kendiliğinden düzelecektir.

KOAH Hastalığının Bitkisel Tedavisi

koah-tedavi

Daha önceki yıllarda sadece karbonat ile KOAH hastalığının yarattığı etkiyi yok ettiğini söyleyen insanlar bulunmaktadır. Fakat kullanılan karbonat, mutfaklarda kullanılan karbonat değil sodyum bir karbonattır. Gün içinde bir bardak suyun içine katılan bir tatlı kaşığı karbonat, günde 2-3 defa içilmelidir. Ayrıca nebulazitör kullanan hastaların, nebulazitördeki suyun içine karbonat katması ve ciğerlerine bu suyu çekmesi önerilir. Yine ciğerleri temizlemedeki etkisi bilinen zerdeçal bitkisi gün içinde 2-3 defa tüketilmelidir. Tek olarak tüketilemeyen bitkiyi, bal veya yoğurt ile karıştırıp kullanmak mümkündür. Özellikle sabah aç karnına tüketilen zerdeçal, akciğer ve karaciğerdeki tüm lekeleri temizleme özelliği ile bilinir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi başlıklı makalemizde idrar yolu hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Çağımızın Amansız Hastalığı KOAH Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ