Kadına Dair Herşey

Çalışan Anne Ve Çocukları

Çalışan Anne Ve Çocukları

Çalışan Annelerin Çocukları

Günümüzün vazgeçilmezi olan kadınların çalışması, onlar için ekonomik özgürlük, sağlık ve emeklilikte avantajlar, çevre edinme, sosyal olma gibi oldukça gerekli faydalar sağlamaktadır. Bekarken ya da evliliğin ilk yıllarında çalışan bir birey olarak toplumda, evde, iş yerinde başarılı olan bayanların anne olmak istemeleri ile sorumlulukları ve korkuları artmaktadır.

Bir bebeğin sorumluluğu ile çalışan anne olmak kadınlar için en zor durumdur. Bebeklerini ailelerine ya da bakıcılara bırakmak zorunda kalan çalışan anneler için durum ne kadar zorsa, çocuklar için de annelerinden ayrılmak bir o kadar zor olmaktadır.

Kadınların İşe Ara Vermesi

Bebek olduktan sonra yasal tüm haklarını kullandıktan sonra bile bebeklerin anneye en çok ihtiyacı olduğu dönemde anneden ayrılmak zorunda kalmaları nedeniyle çalışan anne ve bebek psikolojisi oldukça yıpranmaktadır.

Eğer bebek olduktan sonra anne iş hayatına ara verebilecek durumda ise, bu arayı çocuğu 3 yaşına gelene kadar vermelidir ki, işe ara verdiğine değsin. Çalışan anne psikolojisi, vicdanı zaten anneyi oldukça zorlarken bir de çocuğun kendisine tepkili olması durumu daha da zorlaştırmaktadır.

Çocukların annelerine en çok ihtiyacı olduğu dönem 0-3 yaş dönemidir. Çocuk bu yaştan sonra, kreşe gidebilir, bakıcıya gidebilir ya da aileler çocuklara bakabilir. Çocuk, kendi işini kendi yapacak durumdadır ve herhangi kötü bir durumu da anlatabilecek durumdadır. Bu sebepten anneler de bu yaştaki çocuğunu gönül rahatlığı ile bırakıp iş hayatına da devam edebilecektir.

Çocuğun Tepkilerine Karşı Sabırlı Olun

calisan-annelerin-cocuklari

Çocuklar doğdukları andan itibaren, anne ve babasını bilir ve onların yanında olmanın güvenli olacağının farkındadır. Kendini bildiği andan itibaren baba işe gider, akşam eve gelir fikrini kabullenen çocuk için anne işe gider ve gelir fikri o kadar kolay yerleşmeyecektir. Hem annesi hem de babası yanında olmayınca kendini terk edilmiş ve güvensiz hissedecek olan çocuk psikolojisi çalışan annelerin sorunları içerisinde annelerin en çaresiz kaldığı durumdur. Her ne kadar çalışmak zorunda olduğunu, işe gitmek zorunda olduğunu çocuğuna anlatmaya çalışsa da çocuk kendi dünyasında terk edilmediğini anlayana kadar her gün anne işe giderken yüzüne ve arkasından saldırgan, hırçın davranışlarda bulunmaya devam edecektir.

Sabah işe giden annenin arkasından çocuğun çalışan anneye tepkisi genelde evde kalmak istememek, ağlama nöbetlerine tutulmak gibi içindeki terk edilmişlik duygusunu dışa vurmak şeklinde görülebilir. Annesinin anlattığı gibi akşam eve geldiğini gören ve bunu birkaç gün gözlemleyen çocuk, annesi tarafından terk edilmediğini anlayınca, bir süre sonra artık annesinin arkasından ağlamamaya başlayacaktır.

Çocuğunuza Durumu Gerekirse Her Gün Anlatmaya Çalışın

Çocuğun yaşına göre anlayabileceği kelimeler seçilerek çocuğun sorularına net cevaplar verilmeli, anne neden çalışıyorsun diyen çocuğun soruları geçiştirilmeden güzelce sorusuna cevap verilmelidir. Durumu anlamaya çalışan çocuk, bir süre sessiz kalacaktır, anlamadığını fark edince yine aynı ya da benzer sorularla yine size gelecektir.

Kesinlikle sorulara her defasında aynı özenle ve sabırla cevap verin, böylece çocuk anlayana kadar onu yanında olduğunuz için bile çocuk zamanla sizi işe daha sakin gönderecektir. Çocuğun durumu anlaması ve alışması ile anne de daha huzurlu ve vicdanı daha rahat olarak işine gidip gelecektir.

Çocuğunuzla Kaliteli Vakit Geçirin

Bütün gün evde olup, çocuğuna sevgi dolu olmayan, onu dinlemeyen, onunla oynamayan hatta onu sürekli azarlayan annelerin varlığı sizlerin vicdanını rahatlatsın. Çünkü çalışan anne olarak belki bütün gün çocuğunuzun yanında olmayabilirsiniz, ancak evde olduğunuz saatler içerisinde belki birkaç saatinizi çocuğunuzla birebir kaliteli zaman geçirmek için harcadığınızda vicdanınızın rahat olmasının yanında, emin olun çocuğunuzun psikolojisi sağlıklı, özgüveni yüksek olacaktır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarla Nasıl Doğru İlişki Kurulur? başlıklı makalemizde çocukla iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.


Çalışan Anne Ve Çocukları Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ