Kadına Dair Herşey

Çalışan Anneler Nasıl Emzirmeli

Çalışan Anneler Nasıl Emzirmeli

Doğum izniniz bitti ve işe döneceksiniz.Ancak bebeğinizin de beslenmesi gerekiyor.Peki çalışan anneler emzirmeye nasıl devam etmeli,neler yapmalı?İşte bu soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Özellikle ilk 6 aylık dönemde bebeğinizi beslemenenin en doğru yolu anne sütü ile beslemektir.Emzirmek bebeğinizin sadece doğru bir şekilde beslenmesini değil aynı zamanda bebeğinizin psikolojik ve fizyolojik olarak da gelişimine yardımcı olmaktadır.Ancak bu durum doğum izninin 4 ay olduğu ülkemizde sekteye uğrayabilmektedir.Peki çalışma hayatına devam etmek durumunda da olan anneler bu durumda nasıl emzirmeli?

  • Anne sütü bebeğiniz için en doğru besin olduğundan çalışma hayatınıza dönmeden evvel,stok olması için sütünüzü sağmaya başlayın.Göğüs pompaları yardımıyla sütünüzü sağıp,buzdolabında saklayabilirsiniz.
  • Süt sağma işlemini bilhassa geceleri yapmanız çok daha iyi olacaktır.Çünkü gece saatlerinde süt üretimi daha fazladır.Bunun nedeni ise prolaktinin salınımının geceleri daha fazla olmasıdır.
  • Vücudun süt saatlerini periyodik bir düzene sokabilmek için göğüs pompası kullanmak suretiyle bebeğinizi emzirdiğiniz saatlerde sütünüzü sağınız.Böylece vücudunuz bu düzene alışacak ve ona öre süt üretimini sağlayacaktır.
  • Her iki göğsünüzü de süt üretiminde desteklemeniz,hem süt üretimini arttıracak hem de zamanı yarı yaruya indirmenizi sağlayacaktır
  • Bebeğinizin yanında olmadığınız zamanlarda,bebek sütünüzü biberonlar vasıtasıyla emeceğinden,biberon seçimini göğüslerinizi aratmayacak biçimde yapmalısınız.Böylece bebeğinizin emme refleksini kaybetmemesini sağlarsınız
  • İşten dönmenize yakın süreçte bebeğinizin mümkün mertebe aç olmasını sağlayın.Böylece bebeğinizin göğüslerinizden süt emme isteği duymasını sağlamaya çalışın.
  • Siz çalışırken bebeğinizin kullandığı ve sizin kullandığınız tüm biberon,pompa ve diğer ürünlerin hijyenik olduğundan emin olun.

Bir önceki yazımız olan İşte Anne Sütü Mucizesi başlıklı makalemizde anne sütü hakkında bilgiler verilmektedir.


Çalışan Anneler Nasıl Emzirmeli Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ