Kadına Dair Herşey

Çare Sizsiniz

Çare Sizsiniz

Çare Sizsiniz

 

Her hastalığın bir tedavi yöntemi, bir çaresi vardır. Her hastalık insana gelmeden önce ben geliyorum, tedbirini al, hazırlıklı ol diye uyarılar verir. Her hastalık ister küçük ister büyük olsun insanı yıpratır, hayatını zora sokar, çevresiyle bağlarını koparır ya da sosyalleşmesinin önüne geçer.  Her hastalık ttedavi edilebilirdir.

Mide kanaması nedir?

Mide kanaması geniş spektrumlu bir durumdur. Çünkü mide kanaması sadece mideden değil, mide, yemek borusu, on iki parmak bağırsağının herhangi bir kısmında meydana gelen kanama mide kanaması olarak tanımlanır. Mide kanaması sık rastlanan bir sağlık problemidir. ABD’de her yıl ortalama 100 bin hasta mide kanaması nedeni ile hastaneye baş vurmaktadır. Mide kanamasının meydana geldiği bölgede yara (ülser) olabilir ya da damarlarda bir yırtılma olabilir ve bu durumda mide kanaması meydana gelir. Mide kanamasının birçok nedeni vardır. Mide kanaması kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir.

Mide kanaması nedir

Yemek borusuna bağlı mide kanaması nedenleri

Yemek borusundaki kanamalar reflüye bağlı ve bazı ilaçların, antibiyotiklerin oluşturduğu tahrişten dolayı, o bölgede oluşan iltihabi bir soruna bağlı, ülser oluşumuna bağlı, özafagusta oluşan yırtıklara bağlı veya karaciğer hastalarında görülen yemek borusundaki varislere bağlı, yemek borusundaki kanama mide kanamasına yol açabilir.

Yemek borusuna bağlı mide kanaması nedenleri

Mide ve on iki parmak bağırsağına bağlı mide kanaması nedenleri

Bu bölgelerde oluşan bir mikroba ya da aspirin, ağrı kesici, romatizma ilaçlarının kullanımına bağlı ülserler mide kanamasına yol açabilir. Yemek borusunda ve midede oluşan varisler nedeni ile mide kanaması gelişebilir ki, bu durum en tehlikeli olanıdır. Ayrıca mide tümörleri, erozyonlu gastritler, aşırı alkol kullanımı, stres, sıkıntı ve üzüntüler ve nadir olarak ta komşu organlara bağlı kanserler mide kanamasına neden olur.

Mide ve on iki parmak bağırsağına bağlı mide kanaması nedenleri

Mide kanaması belirtileri nelerdir?

Mide kanaması yaşayan hastalar genellikle acil servislere baş vurmaktadırlar. Mide kanaması belirtilerinde hastanın kusma sırasında ağızdan kan gelmesi ya da kahve telvesi gibi sıvı gelmesi başlıca belirtileridir. Bunun dışında kusma olmadan da hastanın dışkısında siyah renkli bir görünüm, katran renginde ve parlak şekilde, çok pis kokulu, yapışkan şekilde dışkılama bozukluğu mide kanamasına işaret edebilir. Bazende bu belirtilerin hiç biri olmadan, hastada baş dönmesi, çarpıntı, terleme, kendini kaybetme ve baygınlık gibi belirtiler mide kanamasının ilk belirtileri olabilir. Mide ağrısı ile mide kanamasının çok fazla bir ilişkisi olmayabilir. Mide kanaması ağrı kesici ilaç kullanımına bağlı gelişmiş ise bu hastada çok fazla ağrı kendini belli etmez.

Mide kanaması belirtileri nelerdir

Mide kanaması teşhisi

Mide kanaması teşhisi hastanelerde yetkili ve alanında uzman bir doktr tarafından konulmalıdır. Sağlık kuruluşuna başvuran hastanın ağzından kusmuk ile kan ya da kahve telvesi şeklinde sıvı geliyor ise bu durum mide kanaması şüphesi taşır. Diğer bir bulgu ise dışkının katran renginde olmasıdır. Burada yapılacak bazı tetkikler ile hastanın tansiyonunun ölçülmesi, bazı kan tahlillerinin yapılması, dışkı tahlillerinin yapılması şeklinde tetkikler, hastaya endoskopi yapılması ile mide kanaması teşhisi konulur. Mide kanaması geçirdiği düşünülen hastada kesinlikle endoskopi tetkiki yapılmalıdır. Mide kanaması geçiren hasta mutlaka gözlem altında tutulmalıdır.

Mide kanaması tedavisi

Mide kanaması ile hastaneye baş vuran hastaların genelinde sorun kan kaybı ile ilgili değildir. Kanamanın ağırlaştırdığı altta yatan hastalıklardır. Örneğin ileri yaş hastalarda yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı varsa bu hastalıkların kontrolü zorlaşır ve bu hastalıklar ile ilgili problemler çıkar. Mide kanaması geçiren hastalarda ölüm vakaları genellikle altta yatan hastalıklardan dolayı gerçekleşmektedir.

Bu nedenle mide kanaması geçiren hasta genel olarak değerlendirilmeli ve diğer hastalıkları ile birlikte takip edilmelidir. Mide kanaması olan ve başka hastalıkların kanamaya eşlik ettiği hastalar mutlaka yoğun bakım servisi olan merkezlerde takip edilmelidir. Hastanın kan miktarı çok azalmış ise hastayı damar yolundan kan ve sıvı verilir.

Mide kanaması geçiren kişiye ağrı kesici ilaçlar verilmesi, yemek yedirilmesi ve süt içirilmesi midede daha çok tahribata neden olur. Bu nedenle bunların yapılmaması gereklidir. Mide kanaması şüphesi olan hasta bir an önce doktora yetiştirilmelidir. Mide kanaması geçiren kişi doğru tedavi edilmez ise yeniden mide kanaması geçirebilir. Mide kanaması geçiren kişinin tedaviden sonra mutlaka beslenmesine dikkat etmesi önemlidir. Mide kanaması geçiren hasta aşırı baharatlı gıdalardan uzak durması, alkol kullanımını en aza indirmesi, kafein tüketimini azaltması, gazlı içeceklerden uzak durması, ağrı kesici ilaçları ve aspirin kullanmaması gibi önlemler alması oldukça önemlidir.

Her hastalık önemlidir, her hastalık insanın hayatına mal olabilir.. Hastalığın büyüğü küçüğü olmaz. Önemli olan bu bilinçle hareket etmek ve biran önce tedavi olmaktır. Aksi durum ne yazık ki istenmeyen sonuçlara sebep olabilmektedir. Aman canım geçer mantığı sadece insanın hayatını tehlikeye sokar.

 

Bir önceki yazımız olan En Mutlu Günleriniz Zehre Dönüşmesin başlıklı makalemizde Gebelikte yaşanan mide bulantıları, Hamilelikte Bulantı ve Hamilelikte Mide Bulantısı hakkında bilgiler verilmektedir.


Çare Sizsiniz Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ