Kadına Dair Herşey

Çiçek Desenli Yazma Modelleri

Çiçek Desenli Yazma Modelleri

Yalnızca günümüzde değil Türk kültürü var olduğundan beri başörtüleri çeşitli versiyonlarıyla kullanılmıştır. Günümüzde kullanılan ince, hafif yazmaların kullanım tarihi biraz daha yeni olsa da yazma kültürü geçmişe uzanır. Hem örtünmek için hem de estetik amaçlı kullanılabilen yazmalar evlerden hiç eksilmemiştir. Kenarları oyalanarak kullanılan yazmalar çeyizlerin de vazgeçilmez ürünleridirler. Ülkemizde neredeyse istenilen her renk ve her desende yazmaya ulaşmak mümkündür. Türk yazma kültürü dünyanın her yerinde bilinmektedir.

Tülbent Kenarı Örnekleri

Hanımların vazgeçilmezi yazmalar arasından şüphesiz en beğenileni çiçek desenli yazma modelleri olarak yerini alır.

Cicekli Igne Oyasi Modelleri

Çiçekli Baskılı Yazma Modelleri

Baskı tekniği kumaşlarda kullanılmaya başlandığından beri en çok kullanılan desen elbette çiçek desenidir. Çiçek baskıları Türk kültüründe elbise ve başörtülerinde en çok kullanılan desendir. Baskılı yazma modelleri için de bu geçerlidir. Zaman zaman değişen yazma modasına rağmen çiçekli yazmalar her zaman varlığını korumuştur. Baskılı yazma modellerinde kullanılan çiçek desenleri farklılık gösterir. Büyük güller, ince papatya desenler, renkli çiçekler, küçük gül ve yapraklı modeller, ortası düz kenarı çiçekli modeller ve benzeri desenleri çeşitlendirmek mümkündür. Aklınıza gelebilecek her türlü çiçek yazmalarda ince bir işçilikle, olabilecek en iyi renk kombinasyonlarıyla kullanılmıştır.

Yazma Kenarı Örnekleri

Son dönem yazma modası  genelde düz renkler tercih edilmektedir. Buna rağmen çiçek desenleri de varlığını sürdürür. Ortası düz bir renkten oluşan ve kenarında o renk ile uyumlu çiçek deseniyle bezenmiş baskılı yazma modelleri oldukça popülerdir. Büyük çiçeklerin ve güllerin iç içe geçtiği karmaşık, çok renkli modellerin yerini son dönemde daha sade ve şık modeller almıştır.

Çiçek desen yazma modelleri

Yazmalarda kullanılan renkler seçilen çiçek desenine göre farklılık göstermektedir. Yapraklar ve dallarla birlikte kullanılan modellerde toprak tonları ile birlikte oldukça canlı renkler de kullanılır.

Çiçek desenli yazma örnekleri

Baskısı yapılan çiçeğin doğal renginin tamamen dışında da renk seçimleri yapılabilmektedir. Kış ve yaz sezonu için farklı büyüklük ve kalınlıkta olabilen çiçek desenli yazmalarda renkler de mevsimsel farklılıklar gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan 2017 Modasının En İddialı Rengi Gold başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Çiçek Desenli Yazma Modelleri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ