Kadına Dair Herşey

Çikolata Kisti Tedavi Süreci İle Nasıl Yok Olur?

Çikolata Kisti Tedavi Süreci İle Nasıl Yok Olur?

Kadın hastalıkları içinde en yaygın görülen bir diğer durum ise çikolata kistleridir. Çikolata kistlerinin bu adı almasındaki sebep ise, endometrium hücreleri yumurtalıklara yerleşerek burada içi çikolata dolgusuna benzeyen bir sıvı ile dolan bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır. Çikolata kistleri kadınlarda adet döngüsünün değişmesine yol açmakta, hatta bazı durumlarda ise regl olamama sorunlarının yaşanmasına sebep olmaktadır. Adet döngüsü devam etse bile, ağrılı ve uzun süreli bir adet döneminin ortaya çıkmasına sebep olur. Her kadının anne olma isteği vardır. Ancak çikolata kistlerine sahip bir kadının anne olma olasılığı da oldukça düşük hatta yok denecek kadar azdır. Hasta adet düzensizliği yaşamaya başlar ve bu düzensizlik neticesinde de gebe kalması imkânsız hale gelir. Bu tarz durumların ana kaynaklarından bir tanesinin çikolata kistleri olduğu unutulmamalıdır. Bu şikâyetler için ise acilen uzman bir jinekolog ile görüşülmeli duruma acilen müdahale edilmesi sağlanmalıdır.

cikolata-kisti

Çikolata Kisti Tedavisi

Tüm hastalıkların tedavi süreçlerinin başında uygun tetkikler ile yapılan tahlil ve tetkikle ile birlikte, vajinal ultrasonun alınmasıdır. Hastada çikolata kisti bulgularına rastlanmış ise de cerrahi müdahale ile bu kistik yapılardan hastanın kurtulması sağlanmaktadır. Çikolata kistleri genelde çok korkulacak boyutlarda olan kistler değildir. Ancak yine de ileride karşılaşılabilecek olan sorunların önüne geçilmesi adına bir an önce tedavinin başlatılmasında yarar vardır. Sağlığınızı tehlikeye düşürmeden bu kistlerden kolaylıkla kurtulabilir, normal hayatınıza çok kısa bir süre içerisinde dönebilirsiniz. Cerrahi müdahaleden korkup, tedaviyi aksatmak ise çocuk sahibi olamamanıza sebep olacak sonuçları doğurabilir. Tüm riskleri göz önünde bulundurarak en kısa sürede sorunun çözümü için müdahalede bulunulması önemli bir husustur.

Çikolata Kisti Evreleri

cikolata-kisti-nedir

Çikolata kisti evreleri toplamda 4 evreden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci evrede olan bir çikolata kisti, karın için bölgesinde yapışıklığa neden olmaktadır. Vajinal ultrason yardımı ile yapılan muayenede oluşmuş olan bir çikolata kisti 3-3,5 cm civarına ulaşmış ise kist üç ve dördüncü ereye ulaşmış demektir. Konusunda uzman bir jinekolog sorunuzu rahatlıkla çözebilecek ve çikolata kisti tespiti ile hayatınızda oluşabilecek olumsuzların önüne geçebilecektir. Özel sağlık kuruluşları, özel muayenelerde bu tanıların konulması için gerekli ekipmanlar hali hazırda bulunmaktadır. Sorun tespit edildikten sonra basit ama oldukça önemli cerrahi müdahaleler neticesinde de hasta sağlığına kavuşturulmaktadır. Bu sayede anne olmak hayal olmaktan çıkmakta ve sağlıklı bir anne olabilmenin ilk adımları atılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İmplant Fiyatları Ezbere Olmaz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Çikolata Kisti Tedavi Süreci İle Nasıl Yok Olur? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ