Kadına Dair Herşey

Cildi Parlatan Leke Açıcı Peeling Uygulaması – Kahve Maskesi

Cildi Parlatan Leke Açıcı Peeling Uygulaması – Kahve Maskesi

Cilt bakımının belki de en önemli unsurlarından birisidir maskeler.Hele ki bu maskelerin doğal yöntemlerle uygulanması çok daha etkili sonuçlar verecektir.Tamamen doğal malzemelerle,evinizde kolayca yapabileceğiniz bu maskeyle cildiniz daha parlak görünecektir.

Kahve Maskesinin faydaları

Kahvenin ününü zaten duymayanınız yoktur. Metobolizmayı hızlandırması, kalp ve  damar hastalıklarına kadar olan faydasıyla, doktorların da içilmesini önerdiği kahve, cilt için de hatırı sayılır bir yarara sahip.1981 senesinde, Japonya’nın Seul kentinde yer alan Seul Ulusal Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda, cildin güzelleşmesinde kahvenin oldukça fazla etkiye sahip olduğu ortaya çıktı. Daha yakın bir zaman olan 2015 senesinde ise, kahvenin; bu sefer güneş ışığına fazla maruz kalınması nedeniyle gerçekleşen erken yaşlanmaya karşı koruyucu özelliğe sahip olduğu ispatlandı. Aynı zamanda kahve içerisinde yer alan polifenoller, lekeli ciltlerde yer alan hiperpigmentasyonun azalmasına etki etmekteler. İşte bu yazıda, kahvenin cilde yararlarını anlatıp, cildimizde hem lekelerimizi açan, aynı zamanda aydınlatıcı özelliğe de sahip kahve maskesini yapacağız.

Kahve peelingi neden önemli

Peeling ya da maskeler cildimizin bakımında sandığımızdan çok daha büyük bir öneme sahiptir. Cildimizde yer alan hücreler  tüm doğal dengede olduğu gibi doğar,büyürler ve yüzeye geldiklerinde canlılıklarını yitirip, ölürler. Kimi zaman gördüğümüz, cildimizdeki pullanmalar, parça parça dökülmeler,bu hücrelerin ömürlerini tamamladıklarını gösterir. Tabi bu durum yapacağınız makyajın da cildinizde tutunmasını engeller. Bu ölü tabakanın cildimizden arınması için de en önemli kozumuz peeling ve maskeler olmaktadır. Tabi, cildimize sürdüğümüz bakım amaçlı kremlerin cildimize etkisi, gözenekleri açılmış bir cilde uygulanacağından çok daha güçlü bir şekilde olacaktır.Haftada 1 ya da 2 kere yapacağınız peeling sayesinde cildiniz çok daha diri,güzel ve genç görünecektir. Keza peeling yapılan bir ciltte siyah nokta ya da sivilce olmayacaktır.

Kahve Peelingi İçin Malzemeler

Bir tatlı kaşığı kuru kahve

Bir tatlı kaşığı zeytinyağı

Yarım tatlı kaşığı limon suyu

Malzemelerimizden ilki olan Türk kahvesi ki arzu ederseniz içtiğiniz Türk kahvesinin telvesiyle de yapabilirsiniz. Kahve içerisinde yer alan kafein, cildinizde kan dolaşımını hızlandıracaktır. Zeytinyağı da E vitamini içermesi nedeniyle, hem nemlendirici özelliğe sahiptir hem de yaşlanmamıza neden olan serbest radikallerle savaşma özelliğine sahiptir. Yani diğer bir deyişle yaşlanma karşıtı diyebiliriz. Diğer malzememiz olan limon suyu ki limon da C vitamini içermesi sebebiyle leke açıcı özelliğe sahiptir.

Kahve Maskesi Nasıl yapılır?

Geniş bir kaba önce Türk kahvesini, ardından zeytinyağını ve son olarak limon suyunu koyuyoruz. Bir fırça yardımıyla malzemeleri karıştırıp, hafif katı bir kıvama getiriyoruz. Gözenekli bölgeden başlayarak cildimize uyguluyoruz. Göz bölgenize kesinlikle getirmeden, cildimizde ince bir tabaka kıvamına gelene kadar yayıyoruz.4 ya da 5 dakika süreyle cildimizde kalmasını sağlıyoruz. Son olarak yüzümüzü yıkayıp,duruluyoruz.

Kahve Maskesi’nin etkileri

Cildinizi durulamanızın ardından maskenin etkilerini hissetmeye başlayacaksınız.İçerisinde yer alan zeytinyağının C vitamini etkisi sayesinde,cildiniz neme doyacaktır.Tabi bu neme aldanmayın.Peelingi gündüz vakitlerinde yaptıysanız güneş koruyucunuzu,gece saatlerinde yaptıysanız da gece kreminizi ihmal etmeyin.Çünkü ne kadar çok neme sahip olursak,o derece güzel sonuçlar alırız.

Kan dolaşımını hızlandırıp,hücre yenilemesi özelliğine sahip olması nedeniyle,cildinizi duruladıktan sonra hafif kızarıklıklar oluşabilir ki bu çok normaldir.En geç 2 ya da 3 saat sonra bu sorun ortadan kalkacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kantaron Yağının Cilde Bilinmeyen Faydaları başlıklı makalemizde Kantaron bitkisi, Kantaron yağı ve Kantaron yağı kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Cildi Parlatan Leke Açıcı Peeling Uygulaması – Kahve Maskesi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ