Kadına Dair Herşey

Cilt Kuruluğunu Gidermek İçin Neler Yapılmalı?

Cilt Kuruluğunu Gidermek İçin Neler Yapılmalı?

 

Mevsim gözetmeksizin cildinizin su dengesini sağlaması gerekiyor. Çünkü vücudunuzun dışarısıyla iletişimini sağlayan bölgeniz teninizdir. Bu dengeyi yaz ya da kış aylarında farklı bakım yöntemleri ile koruyabilirsiniz. Cildinizin nemini korumak için bilmelisiniz ki merkezi ısıtmalı sistemler kış aylarında cildinizi fazlasıyla kurutur. Bu kurumayı yaşamamak için özelikle banyodan sonra havluyu aşırı derecede cildinize sürterek kurulanmayınız

Cilt Kuruluğu Kimlerde Gözlenir?

Cilt kuruluğu hemen her yaş insanda görülebilir ama belirtilmelidir ki yaşlandıkça kuruluk artar. Ayrıca yaş ilerledikçe beliren troid bezleri, egzama, diyabet, sedef hastalığı gibi bazı hastalıkların seyrinde cilt kuruluğu en belirgin özelliklerdendir. Ayrıca kadınlarda erkeklerden daha fazla oluştuğu da bilinmektedir. Menopoz dönemi artışı da kadınlar olarak ciddi bir problem teşkil eder.

Cildin Kurumasını Engellemek İçin Neler Yapmak Gerekir?

Duş yapıldığı sırada ılık su kullanılmalıdır. Çok soğuk ve çok sıcak sular tahribata yol açabilir. Cilt sağlığını korumak için duş sonrası vazelinli veya zeytinyağlı nemlendiriciler vücudun her yüzeyine ulaştırılarak sürülmelidir. Banyo sonrası pamuklu kumaşlar ve giysiler önerilir. Yaşlılarda banyo işlemini haftada bire indirgemek güzel bir uygulamadır.

Kuru Bir Cilde Sahip Olanlar Neler Yapmalı?

Özellikle kış aylarında ellerinde ve yüzünde kırışık, kuruluk ve çatlaklar oluşan insanlar eldiven ve atkı kullanmalıdırlar. Nemlendiricili el ve yüz kremlerini ise çantalarından eksik etmemeleri gerekmektedir. Cilt dış görünümü bunlara rağmen olmuyorsa, hala aynı şikayetler devam ediyor ise bir dermatalogdan yardım istenmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kadın Hastalığı Kanser Türleri Nelerdir? başlıklı makalemizde kadın sağlığı ve kanser türleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Cilt Kuruluğunu Gidermek İçin Neler Yapılmalı? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE