Kadına Dair Herşey

Cilt Sıkılaştırıcı Aydınlatıcı Tamamen Doğal Ev Yapımı Maske

Cilt Sıkılaştırıcı Aydınlatıcı Tamamen Doğal Ev Yapımı Maske

Zamanı maalesef durduramıyoruz.Bunun neticesinde de,yer çekiminin de etkisini hesaba katarak, cildimizde kuruluklar,kararmalar,yağlanmalar oluşuyor.Ancak bunu her ne kadar tamamen ortadan kaldıramasak da sıkılaştırıcı maskeler ile önemli ölçüde toparlamak,bu sorunu minimuma indirmek mümkün olabiliyor.Cildimizde yer alan gözenekler, bu bahsettiğimiz dış unsurlardan cildimizi koruyan yapılardır.Yağ bezleri,kıl kökleri bu gözenekler sayesinde dışa açılırlar. Bu gözenekler ayrıca, koruyucu vazifesi olan ve sebum olarak adlandırılan yağın, cilt bölgesine taşınması için oldukça önemlidir.Bu gözenekler ne kadar sıkı bir yapıda olursa, ciltte sorunlar daha az meydana gelir. Özellikle yanak bölgemizde,alın bölgemizde ve çene kısmında gözenek problemleri oldukça sık karşılaşılan bir problemdir ki cilt rahatsızlıkları özellikle bu bölgelerde meydana gelir.

Cildi Sıkılaştırmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşlanma, ciltteki sarkmaların en büyük sebeplerinden biridir.Yaş nedeniyle sarkmaların oluşması, elastikiyet kaybı,biçim bozuklukları meydana gelir.Her rahatsızlıkta olduğu gibi cilt bakımında da erken müdahale oldukça önemlidir.Bu belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren edeceğiniz müdahaleler,bu sorunun büyümesine ve ilerlemesine engel olabilir.

Beslenmenize dikkat edin.Protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edin.

Cildimizde kolajen ve elastin olarak adlandırılan çeşitli yapısal proteinler yer alır.İşte bu proteinler, pürüzsüz ve sağlıklı görünen cilde sahip genç ve çocuklarda oldukça fazla görülür.Bu proteinler cildin sağlıklı ve genç görünmesini sağlayan yapılardır.Kolajen üretiminin azalmasıyla birlikte sarkmalar ve yıpranmalar görülür.İşte bu kolajen üretiminin azalmasının önüne geçmek için de sigara,fazla güneş ışığına maruz kalma,aşırı şeker tüketimi,stres gibi faktörlerden kaçınmak gerekmektedir.

Hem Aydınlatıcı,Hem Doğal,Hem de SıkılaştırıcıMaske Tarifi

Cildinizin hem daha parlak ve aydınlık görünmesini,nemlenmesini,sıkı ve diri görünmesini sağlayan bu maskeyi tamamen evinizde yer alan malzemelerle yapabilirsiniz.Bir nevi 3’ü 1 arada olarak adlandırabileceğimiz bu maske herhalde en çok işe yarayan bakım ve onarıcı maskelerden biri.

Bu maskeyi yapmak için gereken malzemeler şu şekilde:

  • 1 tatlı kaşığı beyaz un
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt (Evde mayalanmış olması daha etkili olacaktır)
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı süzme bal

Bu maskeyi haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.Ancak yüzünüzdeki kuruluk fazla ise özellikle yüzünüzü yıkamanızın ardından bir gerilme ya da pul pul dökülme görüyorsanız bu uygulamayı peeling sonrası 2’ye çıkarabilirsiniz.

Cilt Sıkılaştırıcı Maske Tarifi

Genişçe bir kaba, un,yoğurt,limon,zeytinyağı ve süzme balı bir fırça yardımıyla koyup,iyice karıştırıyoruz. Krem kovamına getiriyoruz.Göz çevreniz hariç olmak üzere tüm cildimize uyguluyoruz.Yaklaşık 10 ile 15 dakika arasında maskeyi cildinizde bekletin.Bu maske nemlendirici özelliğe de sahip olduğundan suratınızda herhangi bir gerilme olmayacaktır.

Bu arada önemli bir uyarı verelim.Şayet sivilce,akne problemi olan bir cilde sahipseniz bu maskeyi yapmanızı tavsiye etmiyoruz.Bu maske böyle bir sorunu olan ciltte sorunun artmasına neden olabilir.Maske içerisindeki yoğurt,bal,C vitamini nedeniyle,yani kısacası neme doyuran bir maske olması nedeniyle,sivilceli ciltler için uygun olmayacaktır.Kuru,karma,normal ciltler için bu maske doğru tercihtir.Güneş lekeli ciltler için de oldukça olumlu sonuçlar verecektir.

Bir önceki yazımız olan Cildi Parlatan Leke Açıcı Peeling Uygulaması - Kahve Maskesi başlıklı makalemizde kahve maskesi ve peeling hakkında bilgiler verilmektedir.


Cilt Sıkılaştırıcı Aydınlatıcı Tamamen Doğal Ev Yapımı Maske Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ