Kadına Dair Herşey

Ciltte Sonradan Çıkan Benler Tehlikeli Midir?

Ciltte Sonradan Çıkan Benler Tehlikeli Midir?

Ciltte her görülen leke ben değildir. Ciltte lekelerinizin ben olup olmadığını dermatoloji muayenesi ile belirlenip, tehlikeli olup olmadığını özel olarak uygulanan muayene metodu ile öğrenebilirsiniz. Bulunan benin risk durumuna göre 6 ile 12 ayda bir aynı işlem tekrarlanıp bu muayeneden sonra yüksek riskli benlerin alınması gerekebilir.

Cilt Benleri

Sonradan ciltte çıkan benler, cilde renk veren hücrelerin cilt altında normalden farklı şekillerde yerleşmesi ile oluşmaktadır. Sıklıkla kahverengi, oval veya yuvarlak iyi huylu oluşumlardır. Bazı benlerin rengi pembemsi, açık kahverengi hatta mavi veya siyah olabilirler.

Ben Neden Oluşur?

Benlerin çıkmasının çeşitli faktörler neden olabilir; doğum sonrası, genetik yapı, gençlik döneminde veya ultraviyole ışınlarının etkisi ile de sonradan ortaya çıkmaktadır.

Ben Çeşitleri Nelerdir?

  • Et benleri: Tehlikeli olmayan et benleri bayanlarda daha yaygın görülmekte, yaşlı ve kilolu olanlarda daha yaygındır. Sırtta, göğüste, ensede ve dirseklerde bulunabilir. Sizi rahatsız edecek bir bölgede ise et benini doktorunuza göstererek kesme işlemini yapabilir.
  • Ufak benler: Cilt üzerinde ciltten daha koyu renk bulunan beneklerdir. Güneşe maruz kalan bölgelerde ufak benlerin çıkmasına neden olabilir. Ufak benlerden lazer yada dondurma yöntemi ile kurtulabilirsiniz.
  • Çiller: Genellikle yüzdeki ve koldaki kahverengi lekelere denilen çil, yaygın olarak görür. Sağlığa zararı yoktur. Açık tenli ve kızıl saçlı kişilerde daha yaygın görülür. Tedavi edilmelerine gerek yoktur. Ancak güneşten olabildiğinde korunmak önemlidir.

Ciltte Sonradan Çıkan Benleri Aldırmak

benCildinizde ki benleri ameliyat ile aldırmak riskli değildir. Ancak bazı benlerin kanser riski taşıması ile bunların alınması gerekmektedir. Bazı benlerin yapısında ki bu kanser riskinden şüpheleniliyorsa ilk olarak şu değişiklikler var mı diye incelenmeli;

  • Benin boyutunda büyüme ve kenarlarının düzensizliği
  • Renk yapısında bir değişiklik olması, kırmızı veya siyah renk değişikliği gibi
  • Benin üzerinde her hangi bir kaşıma
  • Benlerin üzerinde kanama veya yaraların açılması gibi durumlarda zaman kaybetmeden kontrole gitmelisiniz.

Sonradan çıkan ciltteki benlerinkanser riski taşıyanların alınması gerekmektedir. Alındığı takdirde kanser riskiniz azalır. Enfeksiyon kapmaması için dermatologlar tarafından söylenen pansuman veya benlerin bir daha aynı bölgede oluşmaması için gerekli işlemleri de yapmalısınız. Hafif bir yara izi kalabilir, ancak bundan endişe duymamalısınız.

Kanser riski taşımayan benlerin dermatolog tarafından kolay bir şekilde lazer tedavisi veya tıraş edilerek hızlı ve etkili bir çözüm olur.

Bir önceki yazımız olan Yara İzleri Nasıl Geçer Ve Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde yara izi ve yara izi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Ciltte Sonradan Çıkan Benler Tehlikeli Midir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ