Kadına Dair Herşey

Çocuğunuza Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz?

Çocuğunuza Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz?

Ebeveynlerin en çok şikayet ettikleri sorunlardan birisi çocuklarının yemek problemleridir. Özellikle de bazı çocuklarda yemek yeme probleminin daha yüksek oranda yaşaması sonucu bu çocukların ebeveynleri için yemek saatleri işkenceye dönebilmektedir. Bu ebeveynlerin genel sıkıntıları; ‘Diğer çocuklar ne kadar iştahla ve güzel bir şekilde yemeğini yerken; benim çocuğum neden yemiyor!’ ‘Çocuğum bütün gün ağzına bir lokma dahi ekmek koymadı!’ ‘Başkaları yedirince çocuğum ne kadar da güzel yiyor, ben yedirince neden ağzını kapatıp hiç açmıyor?’ ‘Evde yemek saatleri geldiğinde üzerimde aşırı bir baskı hissediyorum!’ şeklinde özetlenebilir.

yemek-sevdirme

Peki, çocuğunuza yemek yemeyi nasıl keyifli bir şekle dönüştürebilirsiniz? Çocuğunuza yemek yemeyi nasıl sevdirebilirsiniz?

Çocuk Ve Keşif

Çocukların küçük yaşlardan itibaren keşif duygusu ile sürekli olarak yeni bir şeyler öğrendikleri bir gerçektir. Çocukların keşfettikleri duygulardan birisi de üzerinde kontrol sağlayabildikleri konuları bulmaktır. Yemek yeme konusu ve tuvalet alışkanlığı, çocukların üzerinde kontrol oluşturabildikleri konuların başlıcasındır. Çocuklar küçük yaştan itibaren yemek yiyerek ya da yemeyerek ebeveynleri denetim altında tutabileceklerini keşfederler. Bu keşif çocuklara yemek yeme aktivitesini istedikleri gibi yönlendirmeleri özgürlüğünü de sağlar. Yemek saatleri geldiğinde işleri zorlaştıran çocuklar, ebeveynlerin dikkatini çekebilmek ve ilgi göstermelerini sağlamak için yemek yeme aktivitesini çok güzel bir şekilde kullanabilir.

Çocukların yemek yeme problemlerine odaklanmak için ilk adım, çocukların yemek yeme aktivitesini ebeveynlere karşı bir silah olarak kullanabileceklerini algılamaktır. Bunun farkına varılması ve ebeveynin bu farkındalık ile davranışlarını yönlendirmesi oldukça önemlidir.

Anne Ve Babalar Israrcı Olmamalıdır!

Çocuğa yemek yeme konusunda bir disiplin getirmek isteniyorsa ilk yapılması gereken şudur: ısrarcı davranmamak! Anne-babalar, yemek yeme konusunda bazen farkında olmadan aşırı ısrarcı olabilmektedir. Çocukların ne kadar çok yemek yerse, o kadar sağlıklı olacağı gibi yanlış bir düşünce ekseninde hareket ederek, çocuğa sürekli olarak bir şeyler yedirmeye çalışırlar. Çocuk yemeyi bazı nedenlerle reddedebilir. Bu durumda ebeveynler, çocuk yemek yemeyi reddetti diye kendilerini başarısız bir ebeveyn olarak görebilmektedir. İşte ebeveynlerin kendilerini başarısız ve yetersiz olarak görmelerini keşfeden çocuk, bu zaafı ebeveyne karşı kullanmaya başlayabilir. Başkasının elinden yemeğini güzel bir şekilde yiyen çocuk, anne ya da baba yedirmeye çalıştığında yemeği ret edebilir. Yemek yemeyi ret ettikçe anne ya da babasının sinirlendiğini hisseden çocuk, bu zaafın daha da farkına vararak yememe davranışını devam ettirir. Bu çözümsüz gibi gözüken sarmalın çözümü yine kendi içinde saklıdır. Olayların başlangıç noktası olan annenin davranışının değişmesi, olayın tüm seyrinin değişmesini de beraberinde getirecektir. Olayı çözecek kişi, anne ya da baba yani ebeveyn olmalıdır.

Anne-Babalar Yemek Yedirme Konusunda Neden Israrcıdır?

yemek-yemeyen-cocukPeki, ebeveynler çocuklarının yemek yeme konusunda neden bu kadar ısrarcı olabilmektedir? Kafalarda yer edinmiş iyi ve doğru ebeveyn kalıbına uymak için mi çocuklara yemek yeme ısrarcılığı yapılır? Üstteki paragrafta da açıkladığımız gibi, çocuğa yemek yeme ısrarcılığı yapma nedenlerinden birisi, ebeveynlerin iyi ve doğru ebeveyn kalıbına uymak istemeleridir. Fakat tek neden bu önyargı değildir. Çevre faktörü, ebeveynlerin çocuklarına yemek yemeleri konusunda ısrarcı olmalarına sebep bir diğer faktördür.

Anne ve babanın çevresi, özellikle de kendi anne-babaları; çocuğun yemek yeme sürecine müdahale edip yorum yaptıkça anne-babanın çocuğa yemek yeme ısrarı artabilmektedir. Çevredekiler tarafından gelen ‘Siz bu çocuğa yemek yedirmiyor musunuz, çok zayıf bu çocuk!’ ‘ Bu çocuk hiçbir şey yemiyor, hasta olacak!’ ‘Bu kadar az yemek yedirirseniz bu çocuk büyümez!’ ‘ Bacaklarına bak çırpı gibi, aç mı kalıyor bu çocuk!’ ve benzeri yorumlar anne-babayı başarısız anne-baba kalıbına sokmaya yetecektir. Kendini kötü hisseden ve başarısız bir ebeveyn olduğunu düşünen anne ya da baba, bu duygularla çocuğuna yemem yedirme ısrarına başlar. ‘Oğlum, hadi yesene!’ ‘Bu son lokma, hadi aç ağzını!’ ‘oğlum lütfen hatırım için ye şu lokmayı!’ ‘Ağzında tutma o lokmayı, yut!’ tarzı cümleler yemek yeme sürecine hakim olmaya başlar. Bu sürecin bir üst versiyonu da; elinde tabakla çocuğun peşinde koşturan ebeveynler, çocuğun ilgisini çekecek hikayeler ve müzikler ile çocuğa yemek yedirme çabaları, çocuğa vaatlerde bulunarak yemek yemesini sağlamaktır. Ve nihayetinde devamında gelen süreç de tüm bu ısrara rağmen çocuk hala yemek yemiyorsa sinirlenmek, bağırıp çağırmak, çocuğa cezalar vermektir. Başından beri harcanan onca çaba, çöp olur ve gider!

Çocuk yemedikçe anne ve baba sinirlenmeye başlar. Sinirlenmek beraberinde tartışmayı da getirecektir. Evde huzursuz bir ortam hakim olmaya başlar. İş artık inada binmiştir, çocuğa yemek yedirme süreci tam bir savaş halini almıştır. Çocuk ise bazen bir-iki lokma yemiş gibi yapsa da bu lokmaları ağzında tutar, bazen ise kusar veya tükürür.

Anne-Babalar Böyle Bir Durumda Nasıl Düşünmelidir?

*İlk düşünmeniz gereken şey; çocuğun gelişmesi için gerekli olan tek şeyin yiyecekler olmadığıdır. Çocuk yiyeceklerle olduğu kadar, sevgiyle ve şefkatle de beslenmektedir.

*Çocuğunuzu diğer çocuklar ile karşılaştırmayınız. Her çocuğun bünyesi, yemek alışkanlığı ve yemesi gereken miktar farklıdır.

*Çocuğun gelişmesi çok yemek yemesi ile alakalı bir durum değildir. Dengeli ve yeterli miktarda yemesi gerekir.

*Çocuğunuzun sizden isteklerine mutlaka kulak vermelisiniz. Çocuğunuzun gereksinimlerinin farkında olun.

Çocuğum Yemek Yemiyor, Ne Yapmalıyım?

*Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın: aç olan çocuk eninde sonunda mutlaka yemek ister. Yeter ki siz çocuğunuzun aç olduğunu fark etmesine imkan verin. Çocuğa sürekli olarak bir şeyler yemek isteyip istemediğini sormayın!

*Çocuğa yemeğini masada yemesi için teşvik sağlayın. Yemek masasının keyifli bir ortam olması için çabalayın.

*Çocuğun öğün zamanı ona yemek teklifinde bulunun. Aralarda atıştırma yapmasına izin vermeyin. Zaten çocukların küçük bir midesi vardır, abur-cubur ile o mideyi doldurmasına izin vermeyin.

*Çocuğunuza yemek seçme özgürlüğü tanıyabilirsiniz. Besleyici olduğunu düşündüğünüz yemekler arasından seçim yapmasını isteyebilirsiniz.

*Yemek sırasında sinirlenebilirsiniz, fakat bu sinirinizi belli etmemeye çalışın. Eğer yemek yemiyorsa ve tabağı olduğu gibi duruyorsa; çocuğunuzun önünden tabağı sakince alın ve gülümseyerek işinize devam edin.

*Yemeğini yemediği için çocuğu cezalandırmayın.

*Yemeğini yemesi için çocuğunuza sözler vermeyin, ısrarcı olmayın, masal ve hikayeler anlatarak ağzına bir şeyler vermeye çalışmayın.

*Çocuğun kendine ait yemek zevkleri olmasına izin verin. Yemeklerin hepsini birbirine karıştırıp kızlara yedirmeye çalışmayın.

*Yemek masada ve sofrada yenir kuralını çocuğunuza benimsetin. Tabağı elinize alıp oda oda dolaşmayın.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzun Zeka Gelişimini Arttıracağınız 10 Yöntem başlıklı makalemizde çocuk gelişimi ve zeka gelişimi hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuğunuza Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ