Kadına Dair Herşey

Çocuğunuza Tuvalet Eğitimi Vermeden Önce..

Çocuğunuza Tuvalet Eğitimi Vermeden Önce..

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeye çalışırken zorlanıyor ve başarı olamıyorsanız, kaçırdığınız bazı önemli noktalar vardır. Bu nedenle bu konuyla ilgili bir adım atmadan önce bu konuda bilinçlenerek sağlam bilgiler içinde çocuğunuzun tuvalet alışkanlığını kazandırabilirsiniz.

Çocukların tuvalet eğitimi, psikolojik yönden de onları etkilemeyecek şekilde verilmelidir. Bu nedenle bilerek ve bilinçli bir şekilde bu eğitime başlamak çok önemlidir.

Tuvalet eğitimi verirken bilinmesi gerekenler:

  1. İlk olarak bilmeniz gereken şey, çocukların tuvalet eğitimi yaşını bilerek bu dönemlerden çok erken ya da çok geç bu eğitimi vermeye çalışmamalısınız. Çünkü bir çocuğa bu alışkanlık kazandırılabilmesi için en az 24 aylık olması gerekir. Bundan öncesinde baskı yapıp ısrar ederseniz bu eğitimi geciktirebilirsiniz.
  2. Doğal öğrenme dönemi 24-36 ay arasıdır. Ancak çocuk 4 yaşına kadar da bu süreci uzatabilir. Ayrıca gece alt ıslatma durumu 5 yaşına kadar devam edebilir.
  3. Bu eğitime başlarken öncelikle çok sabırlı ve onunla ilgilenecek vakte sahip olmalısınız.
  4. Çocuğunuza lazımlık oturmayı yavaş yavaş öncesinde öğretmelisiniz.
  5. Mümkünse çocukların tuvalet eğitimi tek bir kişi tarafından verilsin. Çocuk herkese ayrı ayrı hesap vermekten hem bunalır hem de iki kişinin ayrı ayrı üstüne gitmesi ve uğraşması durumu önemsememesine yol açabilir.
  6. Özellikle çocuğu aşırı derece de tuvaletin var mı sorusuyla sıkmamak gerekir. Bunun yerine tuvalete ara ara birlikte gidebilir ve tuvaletinin gelip gelmediğini bu şekilde anlayabilirsiniz.
  7. Tuvaletini altına yaptığında büyük tepkilerle azarlamayın. Ayrıca bezini ıslatmayıp tuvalete gittiğinde de bunu şölen gibi karşılamayın. Olması gerekenin zaten bu olduğunu anlamalı çocuk.

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuz Dikkat Dağınıklığı Tehlikesi Altında Olabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Çocuğunuza Tuvalet Eğitimi Vermeden Önce.. Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ