Kadına Dair Herşey

Çocuk Büyütmek Mi Yoksa Çocuğun Büyümesine Eşlik Etmek Mi?

Çocuk Büyütmek Mi Yoksa Çocuğun Büyümesine Eşlik Etmek Mi?

Çocuk Büyütmek Mi Yoksa Çocuğun Büyümesine Eşlik Etmek Mi?

Çocuk sahibi olmak yeterince zor bir hadise iken, çocuğun gelişimi de ebeveynler için oldukça kaygı verici bir durumdur. Her aile, haklı olarak çocuğunu daha sağlıklı, aktivitelerde aktif olan, eğitimli bir şekilde büyütmek ister. Doğru bilinen yanlışlar bir kenara dursun bazen yanlışlıkla yapılan doğrular da yok değil. Peki çocuk büyütmek için kuralcı mı olmak gerekiyor yoksa kuralları yıkmak mı?

Çocuk Büyütmek Mi Yoksa Çocuğun Büyümesine Eşlik Etmek Mi

Çevresel Etkenlere Takılmayın

Sizin bulunduğunuz ve çocuğunuzun büyüdüğü ortamda, çocuğunuz o çevre koşullarına göre oyun oynayacak ve gelişimini bulunduğu koşullar dahilinde tamamlayacaktır. Duyacağınız bazı şeyler sizi huzursuzluğa sürükleyebilir. Çocuğun hala yürümedi mi, oturmuyor mu ya da bunlar gibi sorularla karşılaşabilirsiniz. Zaman içerisinde hepsi gerçekleşecektir. Çocuklarınız büyür, gelişir. Acele etmenize gerek yok. Sizin yapmanız gereken onlara eşlik etmektir. Çocuğunuza hatasız bakmak isteyebilirsiniz ancak farkına varacaksınız ki onlar zaten mükemmel bir yapıya sahip.

Çevresel Etkenlere Takılmayın

Çocuğunuzun Yaratıcılığına Ortak Olun

Çocuklarınızın en sevdiği şey elbette ki oyun oynamaktır. Bir de yanlarına arkadaş bulurlarsa değmeyin keyiflerine. Fakat aileler genellikle çocuklarına kural koyarak, onları engelliyorlar. Çocuğunuzu kendi haline bırakın. Elindeki oyuncak ile nasıl oynanması gerektiğinden bahsedin ve sonra bırakın onunla dilediği gibi oynasın. Etrafında kendisine zarar verecek şekilde kırılacak ya da dökülecek bir şey olmamasına dikkat edin yeter. Bunun haricinde çocuğunuzun ne ile, nasıl oynadığına dikkat edin. Emin olun yaratıcılığı sizi de hayrete düşürecek. İleride her şeyin doğrusu nedir zaten öğrenecek. Elindeki fırsatları ondan almayın, izin verin yaratıcılıklarını ortaya koysun ve dilediği gibi oyununu oynasın.

Çocuğunuzun Yaratıcılığına Ortak Olun

Farklılıkları Fark Edin

büyümesine eşlik etmek

Çocuğunuzu büyütmek ile büyümesine eşlik etmek aslında birbirinden çok uzak iki kavramdır. Çocuğunuzu büyütmeye karar verdiyseniz, muhtemelen aktivitelere katılmasını sağlamaya çalışıyor, oyun hamurundan oyun oynatıyor ya da resim çizdiriyorsunuz. Fakat onun büyümesine eşlik etmeye karar verdiyseniz, karşınızda bir deha görebilirsiniz. Bu tarz çocuklar daha araştırmacı ve her şeyi deneyip, öğrenen çocuklardır. Yastıklardan ev bile yapmayı düşünürler. Ona eşlik etmek, tahmin ettiğinizden daha eğlenceli olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Anneler ve Kızları başlıklı makalemizde anne kız dayanışması, anne kız ilişkisi ve Anneler ve kızları hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuk Büyütmek Mi Yoksa Çocuğun Büyümesine Eşlik Etmek Mi? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ