Kadına Dair Herşey

Çocuk Eğitimi İçin Ebeveyn Eğitimi Şart

Çocuk Eğitimi İçin Ebeveyn Eğitimi Şart

Çocuklar hayatımızın en önemli, en değerli varlıkları..Geleceğimizin şekillenmesinde büyük bir öneme sahip çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek için acaba elimizden gelen her şeyi yapabiliyor muyuz?İyi bir çocuk yetiştirmek, ona tüm imkânları en üstün şekilde sunmak, her şeyin en pahalısını almaktan mı geçer dersiniz?Tabi ki de hayır…İşte iyi bir çocuk yetiştirmenin 10 altın kuralı..

İyi bir çocuk yetiştirmek en başta sorumluluk ister..

Bir kere en başta onlara zaman ayırmalısınız.Yorucu geçen bir günün ardından,bazen bize külfet gibi gelebilir ancak ihtiyaç duydukları en önemli şeyin,beklentilerinin sadece ilgi olduğunu bilmelisiniz.Aileler ,çocukları için zaman ayırarak, sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmeli ve çocuklarına zaman ayırmalıdırlar.

cocuk-egitimi

 

Çocukları her zaman takdir etmek şart!

İyi durumlar karşısında gerektiğinde takdir etmelisiniz.  Çocukları aşağılamak, aksine içine kapanık ve çekimser bireyler olarak yetişmesini sağlayabilir ancak.Elbette hataları olduğunda da onları uygun bir dilde uyaracaksınız ancak bunun da bir usulü var.Karşınızda büyük bir birey değil,hayatında ilk kez gördüğü şeylere tepki veren,keşfetmek isteyen biri var.Bu çabalarında onlara yol göstermeniz hayati önem taşıyor.

cocuk-egitimi-2

Asla kıyaslamayın!

Arkadaşları ile kıyaslama yapmaktan kaçının. Kişilerin potansiyel kapasiteleri değişiklik gösterebilirken farklı alanlarda farklı yetenekler gizli olabilir. İlgi duyduğu farklı konularda belki de çok daha büyük bir yeteneği olabilir.Onların da bir kişilikleri ve karakterleri olduğunu göz ardı etmeyip,gerekli eğitimi vermeye,gerekirse farklı alanlara yönlendirmeye gayret edin.

cocukları-kıyaslamak

Aile toplantıları düzenleyin!

Ara sıra çocuklarınızın da içerisine dahil olduğu toplantılar düzenleyin.Her şeyi,her sorunu konuşun.Bu şekilde sorunlara ılımlı yaklaşan bireyler yetiştirebilirsiniz.

aile-toplantisi

Çocuklarınızın yeteneklerini destekleyin!

Çocuğunuzu tanıyın ve iyi olduğu konularda öne çıkmasını sağlayın. Bunun için özel bir kurs veya bir eğitmene danışmanız yeterli olacaktır.

yetenekli-cocuk

 

Sosyal ortamlara dahil olmasını sağlayın!

Çocuklarınızı sadece dört duvar arasında büyütmeyin. Daha özgüvenli bireyler için, birbirinden farklı sosyal ortamlara sokun.Farklı kişileri tanısın.Özellikle kreşler bu ortamlar arasında en isabetli olanlardır.Yaşıtı çocuklarla iletişimi,çocuğun gelişiminde oldukça önemli bir yer kaplar.

kres

 

Örnek Olun!

Unutmayın.Çocuklar her daim göz önünde bulundukları kişinin davranışlarını örnek alır. Nasıl bir davranış sergilemesini istiyorsanız o yönde ilk önce siz örnek oluşturun. Gerisi zaten gelir.

ornek-aile

 

Çocuğunuza vurmayın!

Şiddet yanlısı bir birey olmaması adına hiç bir fiziksel temasta bulunmayın.Korku,çocukların istemediğiniz davranışları tekrarlamasına engel olmaz.Öfke kontrolünün ve korkunun karakterine olumsuz yönde yerleşmesine neden olur.

cocuk-dovmek

 

Çocuğunuz öfkeli iken dikkatini dağıtın!

Özellikle çok hırçın ve öfkeli olduklarında kendilerini aynada izletin iyi gelecektir.

sinirli-cocuk

 

Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini bastırmayın!

Size ters gelen düşünceleri savunsa dahi onu sakın susturarak bastırmayın. Aksine kendi sesini duyurmasını sağlayın.

cocuk-haklari

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzu Babasına Emanet Etmeden Önce 2 Kere Düşünün başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Çocuk Eğitimi İçin Ebeveyn Eğitimi Şart Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ