Kadına Dair Herşey

Çocuk Felci Nedir,Tedavisi Nasıldır?

Çocuk Felci Nedir,Tedavisi Nasıldır?

 

Artık pek çok kişi adını bile duymasa da çocuk felci dünyanın üç ülkesinde, Nijerya’da, Afganistan’da ve Pakistan’da hala çok büyük bir tehlike. Ve Türkiye’deki çocukları aşılama programları üzerinde yapılan tartışmalar bu hastalığın yeniden ortaya çıkma ihtimalini arttırıyor. Bulaşıcı bir virüs hastalığı olduğu ve büyükleri de etkilediği için hacca gidenler yeniden aşılanıyor. En çok çocukları etkileyen ve adını da bundan alan hastalık dünyanın bazı yerlerinde yeniden görülebilir.

Çocuk Felci Nedir, Nasıl Bulaşır?

Diğer hastaların dışkılarında olan mikropların bir şekilde vücuda girmesi ve omurilikte tahribata neden olması çocuk felci nedir sorusuna verilecek genel bir yanıt. Bu cevaptan hastalığın yayılma nedeni olarak kanalizasyon sisteminin olmaması, yeterince hijyen sağlanmaması ve az gelişmişlik gibi durumları tahmin edebiliriz. Türkiye’de ve dünyada uygulanan aşılama programları sonucunda hastalık %99 ortadan kalkmıştı. Ama sözü dilen üç ülkede aşılama ekiplerinin politik olaylar sonucu öldürülmesi bu hastalığın yeniden görülmesi için başlı başına bir neden oldu. Polio virüsü çok bulaşıcı, hastaların izole edilmesi gerekiyor. Vücuda girdikten sonra üç haftalık bir kuluçka süresi var. Sonrasında kusma, ateş, kasılma, titreme gibi her hastalıkta görülen belirtiler başlıyor ama esas  çocuk felcinin belirtileri birkaç gün içinde görülüyor, yani bazı kaslar güçsüzleşiyor. His kaybı olmuyor, hasta iğne batırılsa duyuyor ama özellikle çocuklar kendilerini taşıyamaz hale geliyorlar, çünkü omurilik sinirleri tahrip oluyor.

cocuk-felci

Aşılama Politikaları

Bu hastalığa karşı en iyi yöntem çocukları aşılama. Aşıyı bularak bir halk kahramanı haline gelen Dr. Jonas Salk’ın adını taşıyan Salk aşısı bebeklerin 2, 3, 4,16 ve 24. aylarında ve beşinci sınıfta tekrarlanmak üzere beş doz şeklinde, ağızdan verilerek, dünyanın her yerinde ücretsiz olarak yapılıyor. Microsoft’un sahibi Bill Gates bile bu aşılama programlarının tam bir destekçisi. Çocuk felci aşısı bugün pek çocuğu sakat kalmaktan kurtarıyor.

Çocuklarınızı Aşılatın

Türkiye’de artık görülmemesine rağmen son zamanlardaki göçmen nüfusun artması, hijyen ortamlarının sağlanamaması ve hatta aşılamanın kendisinin tartışılmaya başlanması halk sağlığı açısından ciddi bir tehlike yaratıyor. Bütün bunlar bir kez daha çocuk felcinin nedenleri arasında sayılıyor.  Bu durumda asla vazgeçilmemesi gereken düşünce çocuklarınızı aşılatın olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Kronik Bronşit Hastalığı Ve Tedavisi başlıklı makalemizde bronşit tedavisi ve kronik bronşit hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuk Felci Nedir,Tedavisi Nasıldır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ