Kadına Dair Herşey

Çocuk Felci Ve Tedavisi

Çocuk Felci Ve Tedavisi

 

Vücuda virüsün bulaşmasıyla sinir sistemi olumsuz yönde etkilenir. Bunun sonucunda felç vakası yaşanır. Virüs ağız yoluyla bulaşır. İlkbahar ve sonbahar aylarında daha çok görülür çocuk felci vakasının gerçekleşmesi. Fazla rastlanmaması için aşılamanın sık ve düzenli yapılması gerekir. Hijyen şartlarının güzel korunduğu yerlerde pek rastlanmaz çocuk felcine. Türkiye’ de çocuk felci aşısı çocuğun 2. 3, 4, ve 18, aylarında bir de 4-6 yaş arasında yapılır.

Nedir Çocuk Felci Hastalığı

Virüsün neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Virüs ağız yoluyla vücuda girerek boğaz ve bağırsaklarda çoğalır ve vücudun diğer bölgelerine yayılır. Yaklaşık olarak her 200 çocuktan birinde bu virüs felce sebebiyet verir. Vücuda ağız yoluyla giren virüsün omuriliğe geçerek orada sinir hücrelerini tahrip etmesiyle felç hastalığı meydana gelir. Bazı durumlarda bu hastalıkta sinir hücrelerinin yerini başka hücreler alır. Bu hücreler yenilenemeyeceği için de bazı felçler hayat boyu sürer. Diğer sıkıntılı bir durum ise solunum yolunda felç virüsünün gelişmesidir. Bu vaka ölüme kadar götürebilir.

Nedir Çocuk Felcinin Belirtileri

Kısmi baş ağrısı, yorgunluk hissi, boğaz ağrısı, iştah kaybı, halsizlik, kusma, aşırı ateş… Virüs vücuda girdikten 1-2 hafta sonra felç vakasına dönüşebilir. Felç ilk olarak kollar ve bacaklarda görülür. Felçten etkilenen bölgeler erimeye, zayıflamaya başlar. Çocuk kilo kaybı yaşar. Felcin ilerleyen dönemlerinde ise çocuk yürümekte zorluk çeker, rahat konuşamaz ve yutkunamaz.

Çocuk Felcinin Tedavisi Nasıldır

Çocuğunuzda çocuk felci belirtileri görürseniz ilk olarak yapmanız gereken iyice dinlendirmektir çocuğunuzu. Bunun sebebi ise felç yeni başladığında çocuğunuz sürekli hareket halinde olursa bu vücudundaki bütün kaslara felcin dağılmasını tetikler ve felç aşırı derecede hızlı bir şekilde yayılır. Tedaviye zaman kaybetmeden başlanılmalıdır. Çocuğunuz ağrı çekiyorsa veya ateşi varsa ağrı kesici, ateş düşürücü vermekte fayda var. Hastalığın tedavisine fizyoterapi ile başlanır. Kaslar yavaş yavaş çalıştırılır. Çocuk felçlerinin birçoğunun sonu güzel bir şekilde hastalığın son bulmasıyla tamamlanır. Çocuk felcine yakalanmamak için Çocuğun aşılarının eksiksiz bir şekilde yaptırılması ciddi önem arz eder. Hijyen koşullarına da önem vermek bir o kadar önemlidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocukları Bilgisayar ve Telefonlardan Uzak Tutmanın Yolları başlıklı makalemizde bilgisayar bağımlılığı ve internet bağımlılığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuk Felci Ve Tedavisi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ