Kadına Dair Herşey

Çocuk Odası Mobilyası

Çocuk Odası Mobilyası

Çocukların hayal dünyası geniştir. Bu sebeple onlara, güvenli ve hayal kurup, oyun oynayabilecekleri alanlar yaratılmalıdır. Çocuğun en çok vakit geçirdiği yer şüphesiz kendi odası olduğundan, hayal dünyasını geliştiren, karışıklık yaratmayan ve güvenli bir oda hazırlanmalıdır. Odada kullanılan çocuk odası mobilyasının süslemeleri ve konforu çocuğa özel olmalıdır. Renk seçimlerinden materyal kalitesine, mobilya dizaynından aksesuar seçimlerine kadar her detay önem arz etmektedir.

Erkek çocuk odası dekorasyonu

Çocuk Odası Mobilya Seçimi

Çocuk odasının nasıl olacağına arar vermek başlı başına bir süreçtir. Çocuk odasında temel olan ihtiyaçlar ise; karyola, çekmeceli komodin, giysi dolabı, kütüphane ve çalışma masasıdır. Çocuğun yaşına ve zevkine uygun mobilyalar bulup, dekore etmek gereklidir.

Kız çocuk odası dekorasyonu

Çocuk odasının en temel öğesi karyoladır. Çocuğun zevkine ve yaşına göre birçok seçenek mevcuttur. Dikkat edilmesi gereken nokta, yaş faktörüdür. Eğer çocuğunuz 3 ila 6 yaş aralığındaysa, gece uyurken dönmesi sebebiyle yataktan düşme gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu sebeple yanları kapalı ya da yataktan düşmeyi önleyici bariyerler kullanmak uygun olacaktır. Birçok firma eğlenceli ve farklı ebatlarda seçenek sunmaktadır. Yatak yüksekliği çocuğun boyuna uygun olmalı, uyandığında yataktan kendisinin kalkabileceği yer mesafesinde olmalıdır.

Çocuk odası mobilyaları

Giysi dolapları, çalışma masası ise, çocuğun yaşına ve boyuna uygun olmalıdır. Komidinlerin stoperli çekmecelerinin olması, çocuğun elinin sıkışma riskini ortadan kaldıracaktır. Çalışma masası ise çok küçük olmamalıdır. Geniş bir çalışma alanı konforlu ve keyifli vakit geçirmeyi sağlayacaktır. Çocuk odası mobilyalarının sağlam olması, uzun süre kullanım sağlar.

Çocuk Odası Tasarımları

Çocuk Odası Tasarımları

Çocuk büyüdükçe zevkleri de değişeceği için, çocuk odası mobilyaları fonksiyonel olmalıdır. Odadaki tüm detaylar kullanılarak, birer depolama alanına dönüştürürseniz hem yer kazanımı hem de eşyaların düzenli olmasını sağlarsınız.

Aydınlatma çocuk odasında çok önemlidir. Büyük, şekilli ve çizgi kahramanlı avizeler, gece duvar lambaları odanın atmosferini değiştirecektir.

Çocuk Odası Mobilya İpuçları

Çocuk Odası Mobilya Seçimi

  • Eğer çocuk odası küçükse, mutlaka duvarlar değerlendirilmelidir. Duvara monte edebileceğiniz raflar, hem alan tasarrufu sağlar hem de dağınık görüntüyü yok ederek şirin bir görünüm kazandırır.
  • 2 çocuğunuz var ise, karyola olarak ranza kullanımı uygun bir seçim olacaktır. Yer tasarrufu sağlanarak, geniş bir oyun alanı yaratılabilir.
  • Küçük odalarda küçük ve şık çocuk odası mobilyaları ile çalışma masalı ranzalar ve bazalı yataklar tercih edilebilir.
  • Çocuk odasında duvar stickerlarının kullanımı odaya eğlenceli bir hava katacaktır.
  • Çocuk odası mobilyasında beyaz renk kullanarak, daha ferah ve geniş bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Renkli saklama kutuları, renkli duvar rafları, çizgi karakterli duvar süsleri odanın daha eğlenceli ve sıcak olmasını sağlayacaktır.
  • Sarı-yeşil-beyaz, Pembe-beyaz-yeşil ve Pembe-gri tonları ile aydınlık mekanlar oluştrabilirsiniz.
  • Yorgunluk ve gerginliğe sebep olduğu için, kesinlikle çocuk odası mobilyalarında kırmızı ana renk olarak kullanılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Evde Duvar Saati Kullanımı başlıklı makalemizde dekoratif duvar saatleri, duvar saati modelleri ve duvar saati seçmek hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuk Odası Mobilyası Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ