Kadına Dair Herşey

Çocuklara En Etkili Çarpım Tablosu Öğretme Tekniği

Çocuklara En Etkili Çarpım Tablosu Öğretme Tekniği

Birçok çocuk ve hatta bazı yetişkinler çarpım tablosunu hatırlamakta zorlanıyor. Peki, bu niçin oluyor? Niçin çocuklar matematiği öğrenirken genelde başarısız oluyorlar? Bunun yanıtını bulmak için bazı tecrübeli matematik öğretmenleri ile görüştür. İşte çocuklarınızın hızlıca ve çaba harcamadan çarpım tablosunu öğrenmelerine yardımcı olacak temel öneriler.

İşte Çocuklarınız Çarpım Tablosunu Zorlanmadan Bu Şekilde Hatırlayabilir

Öğrencilerin matematiksel yetkinliklerinin sürekli olarak düşüş yaşadığını büyük ihtimalle duymuşsunuzdur. Çocuklar, okulun ilk yıllarında genellikle matematiğin temellerini öğrenirler ve eğitim politikamızda büyük bir aksaklık olduğu da barizdir.

Belki biraz garip gelebilir ancak matematik eğitiminde çarpım tablosu ana sorundur. Birçok matematik kitabında aşağıdaki tabloyu görüyoruz:

Çarpım tablosu

Peki, sorun nedir? Birçok ebeveyn, çocukluğundan hatırlayacağı bu tabloda kötü bir şey görmeyebilir. Ancak sorun, aslında bunun bir çarpım tablosu olmamasıdır.

Aslında çarpım tablosu şunun gibi görünmektedir:

Çarpım tablosu öğretmek

Buna ayrıca “Pisagor Tablosu” da denmektedir. Öncelikle, bu gerçek bir tablodur. İkinci olarak, bu tablo ilgi çekicidir.

 

Hiçbir çocuk halihazırda çözülmüş matematik problemlerini çekici bulmaz.

Hiçbir çocuk ilk tabloya bakarken çarpım yapmanın kurallarını ve kalıplarını ilginç bulmaz.

Niçin “Pisagor Tablosu” daha iyidir?

İlk olarak, gereksiz bir bilgi içermemektedir (çarpım örneklerinin sol kısmı gibi).

İkinci olarak, çocuklara ezber yapmayı değil, düşünmeyi öğretir.

Üçüncü olarak, bu tabloyu sürekli olarak el altında tutmak, çocuğun istemsiz bir biçimde rakamları öğrenmesine neden olur. Bunları öğrenmek için bir çaba harcamazlar.

Sadece olağanüstü hafızaya sahip çocuklar uzun matematik örneklerini ezberleyebilir. Eğer bir çocuk Pisagor Tablosu’nu kullanırsa, daha az bilgiyi ezberlemek zorunda kalır.

Dahası, Pisagor Tablosu’nda, çocukların tabloyu daha kolay öğrenmeleri için birçok kalıp bulunmaktadır. Çarpım yapmayı bilmeyen öğrenciler bile, bu kalıpları bulabilirler. Örneğin, diyagonal bakımdan simetrik olan rakamlar birbirine eşittir.

İnsan beyni simetriyi kolayca fark eder. Ve bu da, çocukların çarpmayı daha kolay ve daha hızlı öğrenmesine yardımcı olur.

Çarpım tablosu teknikleri

Buradaki asıl avantaj, çocuğun rakam kalıplarını kendi kendine görebilmesidir. Ve eğer birileri bir şeyi kendi kendine bulursa, bu bilgiyi hafızalarında daha uzun süre tutabilir.

Kolay çarpma yöntemi

Hızlı ve kolay çarpmak için

Bir önceki yazımız olan Bebek Temizliği Nasıl Yapılmalı? başlıklı makalemizde bebekler günün hangi saatinde yıkanmalı, bebekler hangi sıklıkla yıkanmalı ve bebeklere banyo yaptırmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuklara En Etkili Çarpım Tablosu Öğretme Tekniği Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ