Kadına Dair Herşey

Çocuklarda Aşı Takvimi

Çocuklarda Aşı Takvimi

Bebekler doğdukları andan itibaren anne sütü ile beslendikleri ilk bir yıl içerisinde tüm antikorları içeren anne sütü sayesinde aşıya gereksinim duymadan sağlıklı olarak yaşamaktadırlar. Bir yılın sonunda anne sütü almaya devam etseler de bu zamandan sonra mikroplardan ve hastalıklardan korunmak için artık aşıya ihtiyaçları vardır.

Bebeklerin doğumundan ilkokul çağına kadar yapılması gereken aşıların isimleri, hangi hastalığa iyi geldikleri ve yapılacak zamanları içeren Sağlık Bakanlığı aşı takvimi internette ve Aile Hekiminizde bulunmaktadır. İlgili takvime birebir uymanız bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.

Yenidoğan Aşıları

Bebekler doğduklarında eğer 2000 gr. ın altında bir kiloya sahipse aşı yapmak için bekletilir. Aşı takviminin uygulanması için 1. ay sonu beklenir. Kilosu 2000 gr. ın altındaysa kilo alması beklenir ve kilo aldıktan sonra yenidoğan aşı takvimi uygulanmaya başlar.

Doğumda ve 1. ayda Hepatit B aşıları yapılmaktadır. 2. ayda ve Verem aşısı ile Beşli Karma Aşı yanında KPA Aşıları yapılmaktadır. 4-6. aylarda da Beşli Karma Aşı ile KPA Aşısı yapılır.

Bir Yaş ve Sonrası Aşıları

cocuk-asilari

1 yaşında, yani 12. Ayda, 18. Ayda ve 24. Ayda da zorunlu aşılar bulunmaktadır. Ay ay aşı takvimi takibi için Aile Hekiminizden destek alabilirsiniz. Aşılar yapıldıkça bir sonraki aşı için mutlaka tarihi ayarlamanız gerekir, böylece çocuğunuzun sağlıklı kalmasını destekleyen aşılarını ihmal etmemiş olursunuz.

Bebeklerde aşı takvimi 1 yaşında Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Suçiçeği ve KPA Aşılarının yapılması ile devam eder. 18. ayda, Beşli Karma Aşı, Çocuk Felci Aşısı ve Hepatit A Aşısı yapılmaktadır. 2 yaşında ise Hepatit A Aşısı yapılmaktadır.

Çocukluk Dönemi Aşıları

İlkokul çağına geldikten sonra Okul İdaresi ve Sağlık Bakanlığı’ nın ortak çalışması ile çocukların aşı takvimleri takip edilir. Aşı ayları takip edilen okul çağı çocukları için okullarda düzenlenen aşı günleri ile çocukların zorunlu aşıları olması sağlanmaktadır.

Doğduğu andan tüm bebeklik ve çocukluk çağları süresince çocuklarımızın aşılarını tam olarak yaptırmak, aşı takvimlerini takip etmek, hem ileride toplum sağlığı, hem de miniklerimizin sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çocuğuma Yemeği Nasıl Sevdirebilirim? başlıklı makalemizde çocuklara yemeyi sevdirmek ve yemek sunumu hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuklarda Aşı Takvimi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
CLOSE
CLOSE