Kadına Dair Herşey

Çocuğunuzda Dikkat Eksikliği Varsa Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun

Çocuğunuzda Dikkat Eksikliği Varsa Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Son yıllarda çocuklarda görülen en önemli sorunlardan birisi de dikkat eksikliğidir. Bu tarz çocuklarda en büyük problem konsantre olamamaktır. Dikkat dağınıklığı olan çocuklar ebeveynlerinin ve öğretmenlerinin dikkatli gözlemleriyle 7 yaşına gelmeden kendini belli eder. Çünkü çocuklar okulun zorlu ortamına girmeden bu problem fark edilemez.

Dikkat Eksikliğinde Gözle Görülen Davranışlar

Dikkat eksikliği olan çocuklar en ufak ses ve gürültüde yaptıkları işi yarım bırakır, sık sık oyun değiştirir, ev ödevlerini yapmakta zorlanır veya ödevlerini yavaş yavaş yaparlar. Okulda yaptıkları etkinlikleri unutur konuşma sırasında dinlemekte zorlanır ve anlatılanları akıllarında tutamazlar. Bu tarz çocuklar televizyon ve bilgisayar karşısında tam ters tutum sergiler ve dikkatleri dağılmadan televizyon ve bilgisayarın karşısında saatlerce oturabilirler. Bu onlarda dikkat dağınıklığı olmadığını göstermez. Ayrıca şunu belirtmek gerekirse dikkat dağınıklığı olan çocukların %70 inde hiper aktivite belirtileri de gözlemlenmiştir. Hiper aktif çocuklar konsantre probleminin yanında hiper aktivite belirtileri olan; yerinde duramama, sürekli konuşma, rahatsız edici şekilde koşma, tırmanma ve zıplama gibi özellikler sergilerler.

Dikkat Eksikliği Ve Hiper Aktivite Sebepleri

Yapılan araştırmalara göre suni sancı alarak doğum yapan annelerin çocuklarında, suni, sentetik madde ve aroma içeren gıdalarla beslenen çocuklarda bu belirtiler daha fazla görülmüştür. Ayrıca televizyon ve bilgisayar oyunları da çocukların beyinlerini olumsuz yönde etkileyip onları daha saldırgan veya içine kapanık, asosyal insanlar olmasına sebebiyet vermiş ve dikkat dağınıklığının da tetikleyicisi olmuştur.

Dikkat Eksikliği Tedavisi

dikkat-eksikligi-tedavisi Dikkat eksikliği belirtileri fark edilen çocuklar, öncelikle uzman bir psikiyatrisin incelemesi ve uygulayacağı testlerle kesinlik kazanmalıdır. İncelemeler sonucunda dikkat eksikliği teşhisi konulan çocuklarda uygulanan hiper aktivite tedavisi sonucunda %80 iyileşme görülmüştür. Hatta bu tedaviler sonucunda dikkatli eksikliği olan çocukların ileride ki yaşantılarında büyük oranlar başarılar elde ettikleri de uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Beynimizin de bir organ olduğu unutulmamalı onun da hastalanacağı ve hasar göreceği düşünülerek tedaviye öncelikle bir uzmana gidilerek başlanmalıdır.

Bütün bunlara ilave olarak evimizde çocuklarımız için hazırlayacağımız taze sıkılmış bir çay bardağı havuç suyu da en az bir ay boyunca uygulandığında çocukların beyinleri üzerinde ve özellikle dikkat eksikliği hastalığında çok büyük oranda iyileşmeye katkısı olmuştur. Sonuç olarak dikkatli bir gözlem, ilgi, sevgi ve şefkatle bu hastalık tarih olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Sahibi Olmayanların Anlayamayacağı 26 Durum başlıklı makalemizde anne baba olmak ve komik hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuğunuzda Dikkat Eksikliği Varsa Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ