Kadına Dair Herşey

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunu Es Geçmeyin

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunu Es Geçmeyin

Sık görülen bu sendrom dikkatsizlik veya hiperaktivite tepkiselliğini kapsar. Her çocuk bu özellikleri sergiler. DEHB genellikle çocuklarda ve gençlerde yaygındır. Yetişkinlerde de bu sorun gözlenebilir. Bir yetişkin hiperaktivite yerine tez canlılık durumu sergileyebilir.

dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu

DEHB Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

DEHB’li yetişkinlerin kişiler arası ilişkilerde problem yaşamaları olası durumlar arasındadır.  Test ile teşhis konulabilmesi için belirtilerin 7 yaşından önce gözlenmesi gerekmektedir. Belirtiler birden çok yerde görülmüş olmalıdır. Evde, işte, okulda bu belirtileri sergilemiş olmak gerekmektedir.

DEHB Sorununun Günlük Hayata Yansıması

Detaylara dikkat etmede zorluk çeken, okulda ya da diğer aktivitelerde düşüncesizce hatalar yapma eğiliminde bulunan, karmaşık ve umursamazca işler üreten, görevlerde ve aktivitelerde dikkatini sürdüremeyen, konsantrasyon gerektiren hesaplarda ev ödevlerinde bitirme zorluğu çeken kişilerde dikkat eksikliği gözlendiği söylenebilir. Bu bireyler günlük aktiviteleri genellikle unutmaktadır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testi ile durum çözülebilir.

Hiperaktivite Sorunu Nelere Yol Açıyor?

Hiperaktivite sorunu ise okul öncesi çocuklarda gözlenebilir. Çoğunluk olarak 7 yaşından önce sergilenmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri olan  çocuklar otururken kıpır kıpır davranmakta, yerinde duramamakta sürekli olarak kalkıp gezmekte ya da koşma ihtiyacı hissetmektedir. Uygun olmayan zamanlarda koşma ve tırmanma belirtileri sergilemektedirler. Hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklar her an gitmeye hazır olup sessizce konuşma becerisi de sergileyemezler.

DEHB Tedavisi

Çoğunlukla aşırı konuşurlar. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisi çok yönlüdür. İlaç tedavisi ya da davranışsal modifikasyon terapisi içeren çok yönlü çalışmaları kapsamaktadır. DEHB tedavisi hem çocuğun hem de ailenin beklentilerini karşılamalıdır. DEHB tedavisinde multidisipliner yaklaşım uygulanmaktadır. Tedavi ve teşhis süreci hakkında ebeveynler ve çocuk bilgilendirilmelidir.

Multidisipliner DEHB Tedavisi

Okul danışman katılımı ve öğretmen katılımı gerekmektedir. Bu süreçte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ilaçları da tedavi sürecinde olmazsa olmazlar arasındadır. Davranış yönetimi terapisi de tedavisi sürecinde sık sık uygulanmaktadır. DEHB sorununun ilaç ile ya da terapiyle tedavisi sürecinde bu aktivitelerin çocukların DEHB belirtilerini hafifletmekten daha çok şey yaptıkları kanıtlanmıştır. Çocuklar bu sayede kurallara uymakta, ailesiyle ve akranlarıyla daha iyi ilişkiler geliştirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Genetik (Irsi) Saç Dökülmesi Kaderiniz Değil başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunu Es Geçmeyin Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ