Kadına Dair Herşey

Çocuklarda Gece İşemelerinin Nedeni Nelerdir?

Çocuklarda Gece İşemelerinin Nedeni Nelerdir?

Beyin- Sinir Sistemi- İdrar Torbası Kontrol Sistemi

Çocuklarda belli dönemlerde gece altına işeme durumları görülebilir. İnsanlar bebekliklerinden beri bir öğrenme evresine girerler. Vücut gelişimini tamamlarken beyin de bu doğrultuda vücudun kontrol ilişkisini sağlar. İşeme konusunda sinir sistemi ve idrar torbası arasındaki bağlantı çocuk yaşlarda zaman zaman kontrol dışı kalır. Çocuk ise uyku halinde iken bu kontrolü ilk zamanlarda sağlayamayabilir. Bazı insanlarda bu kontrol sistemi doğuştan hasarlı olabilir. Normal gelişimde olan bir çocuk ortalama 2 buçuk 3 yaşlarında çişini tutmayı, yardım almayı, çişinin geldiğini haber vermeyi öğrenir. Gün içinde bu kontrolü sağlamayı öğrenen çocuklarda gece altını ıslatma alışkanlığı devam edebilir. Bu durum ilkokul çağına kadar normal görülebilir. Daha geç yaşlarda devam etmesi halinden çocuklarda gece altına kaçırma nasıl önlenir ve hangi yollar izlenir bunu araştırmak gerekir.

Çocuklarda Gece İşemelerine Neler Sebep Olabilir?

Çocuklarda görülen bu durum daha önce ailede herhangi birinden yaşanmış ve genetik bir problem olarak karşımıza çıkabilir. İdrar torbasının da yeterince büyük olmaması gece işemelerine sebep olabilir. Mesanesi dolan çocuk sık sık işeme ihtiyacı hisseder. Uyku sırasında işeme ihtiyacı olduğunu bilse dahi bazen çocuk uykusu ağır olduğu için bu uyarıyı idrak edemeyebilir. 3 yaşındaki çocuğun altına kaçırması normal karşılanmalıdır. Çocukların gece altına kaçırması 5 yaşına kadar normaldir ve herhangi bir tedavi gerektirmez.

Çocuklarda Gece Altına Kaçırma Durumunun Önlenmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Eğer çocuğun gece altına kaçırması sonucu bir tedaviye başlanması düşünüyorsa, tedaviden önce doğumdan gelen bir yapısal bozukluk olup olmadığı araştırılmalıdır. Alınacak önlemlerin başında ne yapılması gerektiğinden çok ne yapılmaması gerektiği incelenmelidir. Gece altına kaçıran çocuğa kızmak veya ceza vermek yanlı bir yöntem olacaktır. Gece altını ıslatan çocukta psikolojik bir neden aramak da çok doğru bir yöntem sayılmaz. Alınacak önlemlerden biri gece yatmadan önce çocuğun sıvı tüketimini azaltması sağlanabilir. Çocuğun bilinçlendirilmesi, idrarını tutmaması gibi önlemler faydalı olacaktır. Bunun dışında gece altına kaçırma bitkisel çözüm yoluyla da azaltılabilir. Muz, bal, tarçın gibi besinler gece alt ıslatmayı azaltacaktır.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromlu Çocuk Yetiştirmenin Zorluğu başlıklı makalemizde Down Sendromu nasıl başlar, Down Sendromu nedir ve Down Sendromu tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuklarda Gece İşemelerinin Nedeni Nelerdir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ