Kadına Dair Herşey

Çocuklarda Kanser Belirtileri

Çocuklarda Kanser Belirtileri

 

Dikkat!!Çocuklarda Sinsi Kanser Belirtileri

Çocuk ölüm sebepleri arasında ikinci yeri işgal eden ölüm nedeni kanserdir ve maalesef çocuklarda çok sık görülen sıradan hastalık belirtileri kanser belirtileri ile fazlası ile benzeyebiliyor. Bu durumda çocuklarda kanser hastalığı teşhisini oldukça zor bir hale getiriyor ve erken tanıyı engelleyebiliyor. Bu sebeple çocuklarda gördüğünüz hastalık belirtileri konusunda çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çocuklarda En Çok Hangi Kanser Türleri Görülür?

Çocukların ölüm nedenlerinin başında gelen kanser hastalığının, çocuklarda en çok görülen türü ise lösemi ve çeşitleridir. Lösemi hastalığı yüzünden birçok çocuk hayatını kaybedebilmektedir. Daha sonrasında beyin tümörleri ve lenfomalar da en sık rastlanılan türleridir. Bunların dışında; böbrek ve böbrek üstü bezinde olan tümörler, kemik tümörleri, retinoblastom, bazı organ tümörleri ve yumuşak doku tümörleri de fazlaca karşılaşılan türler arasındadır. Toplumda lösemi konusunda farkındalık yüksektir. Ancak tümörler konusunda değildir ve tümörlerde de erken teşhis oldukça önemli bir noktadır.

Çocuklarda Dikkat Edilmesi Gereken Belirtiler

  • Çocuklarda baş ağrısının şiddetli bir şekilde ve özellikle sabahları kusma ile beraber görülmesi
  • Çocuklarda sürekli bir halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik görülmesi
  • Vücut ağırlığının % 10’ u kadar altı ay içerisinde kilo kaybı söz konusu olması
  • Çocuklarda ateşin sürekli görülmesi ve nedeninin açıklanamaması
  • Vücutta herhangi bir yerde şişlik meydana gelmesi
  • Diş etlerinde kanamalar ve dişlerin kolay çürümesi
  • Uzun süren kemik ve eklem ağrıları
  • Fotoğraflarda eğer bebeğin gözbebeği beyaz renk gözüküyor ise bu göz tümörü belirtisi olabilir

Bu belirtiler görüldüğünde çocuğunuzu, kesinlikle tam teşekküllü bir hastanede uzman bir doktora muayene ettirin ve sakın aman kaybetmeyin. Çünkü bu belirtiler en yaygın görülen belirtilerdir ve kanser hastalığının tedavisinde erken teşhis elzemdir.

Çocuklardaki Belirtileri Diğer Hastalıklarla Karıştırmayın

Çocuklarda kanser belirtileri, genelde sıkça görülen çocuk hastalıklarında ki belirtiler ile oldukça benzeşmektedir. Özellikle boyunda ki bezeler, solunum yolu enfeksiyonlarında da görülüğü için bu hastalıkla karıştırılmaktadır. Ancak eğer bu antibiyotik tedavisine cevap vermiyor ve geçmiyor ise kanser belirtisi olabilir. Ayrıca sürekli görülen yüksek ateş de birçok çocuk hastalığında görülür ama kanser hastalığının da en belirgin özelliklerindendir. Kemiklerde olan ağrılarda büyüme ağrıları ile karıştırılmamalı ve ciddiye alınmalıdır. Ayrıca çocuklarda genelde sabahları uyanmalarına yakın ortaya çıkan ve uykudan uyandıracak şiddette olan baş ağrıları tümörün habercisi olabilir. Ayrıca karında şişlik, gerginlik, ağrı, tuvalet yapma sorunu, kanlı idrar belirtilerinden bazıları çocukta görülüyorsa bu da karın içi tümörün habercisi olabilir. Bu belirtilerden herhangi biri çocuğunuzda mevcutsa vakit kaybetmeden bir çocuk onkoloğuna gitmeniz ve gereken bütün testleri ve muayeneleri yaptırarak bu belirtilerin sebebini öğrenmeniz gerekmektedir. Çocukluk çağı kanserlerinin çok tehlikeli olduğunu ve erken tanı hususunun çok fazlası ile önem teşkil ettiğini unutmamanız gerekmektedir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Zatürre Hastalığı başlıklı makalemizde zatürre hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuklarda Kanser Belirtileri Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ