Kadına Dair Herşey

Çocuklarda Kekemelik Nasıl Önlenir?

Çocuklarda Kekemelik Nasıl Önlenir?

Kekemelik bilindiği gibi bir konuşma bozukluğudur. Genellikle 2 ile 7 yaş arası çocuklarda fark edilebilen bu konuşma bozukluğu önüne geçilebilen bir hastalıktır. Çocuklarda kekemelik fark edildikten sonra uzmanlardan alınan tedaviler ile kekemelikten çocuk yaşlarda kurtulmak mümkündür. Kekemelik aslında sadece psikolojik bir hastalık değildir; aynı zamanda fiziksel bir hastalıkta olabilir. Ağız içinde ve çevresinde bozuklukta kekemeliğe yol açan bir etkendir. Günümüzde oluşan kekemeliklerin yüzde seksenini psikolojik etkenler oluşturmaktadır. Halk arasında kekemeliğin küçük yaşlarda ki korku ve heyecandan meydana geldiği söylenir ve bu da doğru bir yaklaşımdır. Aşırı heyecan ve korkudan meydana gelebilen kekemelik psikolojik destek alınarak terk edilebilir.

Kekemelik Nasıl Düzelir?

Kekemelik nasıl düzelir sorusu toplumdan en sık sorulan sorulardan birisidir. Kekemelik tedavisi olan ve yüksek derecede olumlu sonuç veren bir hastalıktır. Kekemelik hastalığı ergenlik döneminde fark edildiği takdirde tedavisi daha kolaydır; yetişkinlerde iste atlatılması daha zor bir hal alır. Kekemeliğe neden olan koşulların değişmesi, bireyin kendine özgüven aşılaması iyileşme sürecinde etkili olacaktır. Kekemelik hızlı düşünmenin de bir sonucu olmakla birlikte, fazla hızlı düşünenlerin kekeme olma olasılığının daha yüksek olduğu gözlenmiştir.

Kekemelik Tedavi Yöntemleri

Kekemelik tedavi yöntemleri aslında hayatın içinde mevcuttur. Kekemelik tedavisi çevresel faktörlerle etkili olup; hemen hemen her yerde tedavisi mevcuttur. Toplumun bireye baskısı, alay etmesi, küçük düşürmesi, bireyin başarısızlık kaygısı, özgüven eksikliği, aşırı korku, aşırı heyecan, değersizlik hissi, anne ve babaların kötü davranması ve onlardan çekinmesi, depresyon, içe dönük olma gibi vb. gibi birçok etken kekemeliği tetikler. Bu ve buna benzer sorunların ortadan kalkması, toplumdaki diğer bireylerin de yardımcı olarak, daha dikkatli olması halinde kekemelik tedavisi hayatın her alanında mümkün olmaktadır.

3 Yaşında Kekemelik

Kekemeliğin ilk belirginleştiği yaştır. Tedavisine ise ailesi tarafından fark edilip uzman bir doktor eşliğinde yardımcı olunursa; kekemeliğin en çabuk tedaviye olumlu yanıt vereceği yaştır. 3 yaşında kekemeliğin çözümü ağız yapısı ve konuşma biçimi tam oturmadığı için; ayrıca da beyini yetişkinlere göre daha çabuk algılayacağı için tedavisi de hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünü Arttıracak Doğal Besinler başlıklı makalemizde anne sütü nasıl artar, anne sütünü arttırma yöntemleri ve anne sütünü arttırmak hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuklarda Kekemelik Nasıl Önlenir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ