Kadına Dair Herşey

Çocuklarda Kişisel Bakım Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda Kişisel Bakım Nasıl Olmalıdır?

 

Çocuk kişisel bakımı bir çok kişi tarafından pek önemsenmez. Oysa okul öncesi ve okul çocuklarının kişisel bakımlarına da dikkat etmek şarttır. Özellikle ilk çocukluk döneminde kendi başına yemek yemeye çalışan küçük çocukların, bu dönemlerde el yıkama ve diş fırçalama alışkanlıklarının yerleşmesi çok önemlidir.

Eskisi gibi sokaklarda vakit geçiren çocuklar kalmadığı için, genel temizlik konusunda çok fazla uğraşmaya gerek yoktur. Düzenli banyo alışkanlığı, diş fırçalama işleminin sevdirilmesi ve saç kontrolü bu dönem için yeterlidir. Haftada 4-5 gün düzenli banyo alışkanlığının olması, her gün günde en az iki kere dişlerin fırçalanması, tırnakların temizliği ve saçların temiz olması çocuğa aşılanmalıdır. Çocuk kişisel bakımı doğal bir süreç şeklinde öğrenmelidir. Ayrıca tuvalet işlemi sırasında nasıl temizlenmesi gerektiği de çocuğa öğretilmelidir.

Bebek kişisel bakımı anne tarafından yapıldığı için, kontrolü daha kolaydır. Bebeğin bez değiştirme sıklığı, banyo, tırnak ve diş bakımı anne tarafından sağlanır.

Ergenlik Dönemi Öncesi

Okul çocuklarında kişisel bakım daha fazla önem kazanır. Kalabalık ortamda daha hareketli olan çocuklar, daha fazla obje ile temas ettiği için daha çabuk kirlenirler. Hata etkisini yitirmemiş olan bitlenme durumu da bu dönemde karşılaşılan bir sorundur. Kız çocukların saçlarının düzgün taranıp toplanması ve çantalarına her zaman kullanabilecekleri, anti bakteriyel sabunlar bulunması çok önemlidir. Çocuk temizliğin gerekliğini kendisine söylenmeden anlamalı ve gerekli önlemi almalıdır.

Ergenlik dönemi yaklaşan ve tüylenmeye başlayan çocukların tüylerinin temizlenmesi ve bunun öğretilmesi, kötü kokuları engellemek için çok önemlidir. Düzenli olarak tırnak kesimi, saçların bakımlı ve taranmış olması, yüz ve ellerin sık sık yıkanması çocukları bulaşıcı virüslerden korur ve temiz görünmelerini sağlar.

Ergenlik Dönemi

cocuk-kisisel-bakimiErgenlik döneminde kız ve erkek çocuklarda çıkabilen bıyıklar ve koltuk altı  tüyleri, özellikle yaz aylarında utanmalarına neden olabilir. Temizlik konusunda bilgilendirilmesi gereken çocuklar, tüyleri çıktığında nasıl almaları gerektiğini öğrenmeli ve bu konuda ebeveyn tarafından detaylı olarak bilgilendirilmelidir. Kız çocuklarına regl dönemi hakkında bilgi verilmesi, hijyenlerini nasıl sağlayacakları konusunda yardımcı olunmalıdır. Erkek çocuklar için tıraş olma yöntemi öğretilmeli, temizlik konusunda bilgilendirme yapılmalıdır.  Ergenlik döneminde kişisel bakım daha fazla önem taşır ve acımasız olan çocuklar birbirlerini bu eksiklikleri ile vurabilirler. Bu açıdan hassasiyet gösterilmesi gereken en önemli konulardan biri kişisel bakımdır.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuk Felci Nedir,Tedavisi Nasıldır? başlıklı makalemizde çocuk felci nedir ve çocuk felci tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuklarda Kişisel Bakım Nasıl Olmalıdır? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ