Kadına Dair Herşey

Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Yenilir?

Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Yenilir?

 

Çocuklarda Okul Korkusu

Çocuklar okula gitmek istemeyebilir hatta okula giderken yolda bağırabilir, ağlayabilir ya da kaçmaya çalışabileceği gibi hasta olduğunu iddia edebilir. Özellik ile okula yeni başlayan çocukların okula gitmek istememesinin nedeni anne veya babadan ayrılmak istememesinden kaynaklanmaktadır. Genelde çocuklar okula gitmemek bir çok bahaneler üretirler örneğin anne ve babasını özlediğini söyleyebilir.

 

Okul Fobisi Nasıl Aşılır?

Öncelik ile büyük görev ailelere düşer. Sabırla çocuğu dinleyerek kaygılarını ve endişelerini anlayarak onunla konuşarak okul fobisini atlatmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğa neden korkmaması gerektiğini anlayacağı şekilde anlatabilir, çocuk ile beraber okula gidebilir ve sınıfa girmeden onun okul fobisini yenmesi konusunda destekleyebilirsiniz. Okuldaki arkadaşları ile diyaloğu takip edilmeli ve eğer arkadaşları ile anlaşamadığı için gitmek istemiyorsa bu konu ile ilgili hem çocuk hem de öğretmen ile görüşülmelidir. Korumacı çocukların aileleri her işinin annesi tarafından görülmesine alıştığı için okula adaptasyon sorunu çekebilir. Ya da aile bireylerinin birbirine çok bağlı olduğu ailelerde ise çocuk okulda iken diğer aile bireylerinin başına bir şey geleceğinden korktuğu için okula gitmek istemeyebilir. Örneğin annesinin öleceğinden, evde yangın çıkabileceğinden, hırsız girebileceği gibi endişeler taşıyan çocuklar okula gitmek istemeyebilir ya da okulda vakit geçirmekten hoşlanmayabilirler. Sizin tüm çabalarınıza rağmen çocuk hala yakınmalara, ağlamaya ya da okula gitmek istememeye devam ediyor ise bir çocuk psikoloğundan yardım istenebilir.

Okul Fobisi En çok Hangi Çocuklarda Ortaya Çıkar?

  • Çocuklarını okula getirir iken huzursuz olan, endişeli olan ve tedirgin olan ebeveynlerin çocukları
  • Aile hayatında sert ve hırçın ilişkisi olan çocuklar
  • Anne ya da babası olmayan çocuklar okuldan korkabilir
  • Başka sebepler ile babadan uzak yaşamak zorunda kalan çocuklar
  • Anneye göre daha geri planda kalan ve ilişkide yetersiz olan babaların çocukları
  • 5 – 7 yaş arası çocuklar
  • Ev ortamında endişeli ve hasta olan aile bireyi olan çocuklar evden ayrılmak istemiyorlar
  • Yeni kardeşi olan çocuklar
  • Nedeni hala bilinmese de özellik ile erkek çocuklar
  • Evin ilk çocukları ya da tek çocuklar okula gelmek istemeyebiliyorlar

Okul Fobisi Olan Çocuklara Yapılmaması Gerekenler

okul-korkusuÇocuğunuz okula gitmemek için kusuyor, ağlama krizlerine giriyor ya da baş ağrısı çektiğini söylüyor ise geri adım atmayın eğer çocuğunuzun gerçekten bir hastalığı yok ise mutlaka okula gönderin. Sizin okul hayatınızda yaşadığınız olumsuz tecrübeleri çocuğunuz ile paylaşmayın ve çocuğunuzun duyabileceği yerlerde anlatmayın. Okula gitmesi durumunda çocuğunuzu maddi ya da seveceği şeyler ile ödüllendirmeyin. Okula gitmenin kendi sorumluluğu olduğunu bilmesini sağlayın. Çocuğunuza verdiğiniz sözü tutmaya özen gösterin, çocuğunuzu okul bitene kadar bekleyeceğinizi söyledi iseniz mutlaka okul bitene kadar bekleyin eğer sizi göremez ise hem size karşı hem de okula karşı bir okul fobisi oluşabilir ya da olan okul fobisi daha da ciddi boyutlara gelebilir.

Bir önceki yazımız olan Lohusa Sendromu Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde lohusa sendromu hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Yenilir? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ