Kadına Dair Herşey

Çocuklarda Zatürre Hastalığı

Çocuklarda Zatürre Hastalığı

 

Zatürre yüzünden kayıplar çok fazla

Dünyada çocuk ölümlerinin ciddi bir oranda sebebi olarak gösterilen zatürre hastalığı önlenebilir bir hastalıktır. Bu hastalık yapılan araştırmalar ve istatistikler göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık bir yılda 20 milyon çocuğun zatürre teşhisi konulduğunu ve bu hastalardan 2 milyon civarında çocuğu hayatını kaybettiği görülmektedir. Yine Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre 5 yaş altında ki çocuk ölümlerinin % 19’ u na sebep olan yani 10.5 milyon çocuğun ölümüne sebep olan zatürre hastalığıdır.

Zatürre Nedir?

Mikroskobik hava keseleri olan alveoller ile ilgili akciğer inflamatuar hastalığıdır. Bu hastalığın sebebi genelde bakteri ve virüsler olmakla beraber bazı hastalıklar ve kullanılan ilaçlar da neden olabilir. Eskiden ölüm sebeplerinin en başında yer alırken, tıbbi gelişmeler ve antibiyotik tedavileri ile oldukça tehlikesi azaltılmıştır. Ancak yaşlılarda, çocuklarda ve kronik hastalarda hala fazlaca görülen bir ölüm nedenidir.

Çocuklarda Zatürre Hastalığının Belirtileri

  • Eğer çocuğunuzda 40 dereceye kadar çıkan ve titreme ile birlikte görülen ateş var ise
  • Ayrıca sürekli bir öksürük
  • Çocuğunda öksürüğünün yanında göğsünde ağrı meydana geliyor ise
  • Ayrıca zatürre belirtileri arasında, karın ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtiler de bulunmaktadır.

Çocuğunuzda bu belirtiler söz konusu ise hemen uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

0 – 4 Yaş Arası Çocuklarda Zatürre Tehlikesi

Sağlık Bakanlığının istatistik sonuçlarına bakıldığında bir yaşını doldurmamış bebeklerde meydana gelen ölümlerin % 48,4 oranında ki ölüm nedeni zatürre hastalığıdır. 1 ile 4 yaş arasında ki çocuklarda ise bu oran zatürre hastalığı için % 42,1’ dir. Yani 5 yaşının altında olan çocukların ölüm nedenlerinden ikinci sırada zatürre ve alt solunum yolu enfeksiyonlarıdır.

 

Zatürre Hastalığında Erken Tedavinin Önemi

Zatürre bir alt solunum yolu hastalığıdır. Bu ve bunun gibi alt solunum yolu hastalıkları ölüme neden olabilen tehlikeli hastalıklardandır. Dolayısı ile bu hastalıklarda erken teşhis ve buna bağlı olarak erken ve doğru tedavi oldukça önemli bir konudur. Ölüme bile sebep olabilen zatürre hastalığı erken teşhis edildiğinde ve tedavi edildiğinde hiçbir hasar vermeden atlatılabilen bir rahatsızlıktır. Fakat bu hastalıkta eğer tanı ve tedavi konusunda geç kalınırsa, yaşamınızı riske sokan bir hatalık haline gelebilmektedir.  Bu hastalığın teşhisinde doktor muayenesi önemlidir ve akciğer filmi, balgam tahlili ve kan tahlili yapılır. Bazı zatürre hastaları antibiyotik ile tedavi edilirken, bazı zatürre tedavisi de solunum desteğine ihtiyaç duyduğundan bu hastalar yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmaktadır.

Hangi Çocuklar Daha Çok Risk Altında

Erken doğan bebekler, yeterli beslenemeyen ve ya bağışıklığını düşürecek başka rahatsızlığı olan çocuklar risk altındadır. Ayrıca anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda fazla risk altındadır. Bunun dışında sigara dumanına maruz kalan, bilinç ve eğitim seviyesi düşük anneye sahip çocuklarda da zatürre hastalığı daha fazla görülmektedir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde hamilelik öncesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuklarda Zatürre Hastalığı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ