Kadına Dair Herşey

Çocukları Obeziteden Nasıl Koruyabiliriz?

Çocukları Obeziteden Nasıl Koruyabiliriz?

 

 

Son yüzyılın en büyük sorunlarından biri de, çocuktan yetişkin bireylere kadar herkeste görülen aşırı kilo sorunları. Beslenme bozuklukları, hareketsizlik ve düşen yaşam kalitesi ile insanlar artık, ne yediklerine değil doyup doymadıklarına bakıp masadan kalkar oldular.

İlkokul çağında olan çocuklar da bile sıklıkla rastlanılan obezite sorunu, okulda beslenme alışkanlıklarından tutun da evde hazırlanan yemeğin içine konulan katkı maddesinden bile kaynaklanıyor.

Çocuklarınıza Kilo Almalarını Söylemeyin

Bazı annelerin çok zayıf diye üzüldüğü çocuklarıyla, bazı annelerinde çok tombul diye endişe ettiği çocuklarına uyguladıkları zayıflama ve kilo aldırma yöntemi ne yazık ki çok yanlış olabiliyor. Her fırsatta uyaran uzmanlar, çocuğa kilo aldıran yiyecekler yerine çocuğunuzu düzgün besleyen, mineral ve vitamin bakımından zengin besinlerle olabileceğini söylüyorlar. Çocuğun vücudunun yağ bağlaması ile sağlıklı bir şekilde gelişip büyümesi arasında dağlar kadar fark var.

Çocuğunun tombul olduğunu düşünen ebeveynler ise, büyüme çağında önce ne kadar tatlı olduğunu söylüyorlar, çocuk biraz büyüyünce de sen çok kilo aldın deyip çocuklarını açlık grevine sokuyorlar. Kendini baskı altında hisseden çocuk hem psikolojik hem de tüm vücuduna ve organları zarar gördükten sonra nihayetinde doktora gitmeye karar veriyorlar. Çocuk diyeti listesi ile evlerine dönen aileler, çok kısa zamanda çocuklarının sağlıklarına kavuştuğunu görmeye başlıyorlar.

Çocuklarda Obezite için Erken Önlem Alın

Çocukların büyüme çağındaki tombulluklarına bayılan aileler, zamanla çocuklarına yaptıkları kötülüklerin farkına varıyorlar. Büyüme çağından ergenliğe giren çocuk, hormonların etkisiyle ya birden zayıflıyor ya da daha da kilo almaya eğilimli oluyor. Her iki durumda da sağlık problemleri baş gösteren ergenlik dönemi, kilo problemleri ile daha da zor geçebiliyor.

Bu kötü senaryoyu değiştirmek, daha bebeklik döneminde aslında mümkün. Çocuklar için ideal boy ve kilo hesaplama ile bu oranları düzenli takip eden ebeveynlerin çocukları, doktor kontrolü altında büyümeye devam ettiği için alınan kiloların kontrolü de büyüklerin gözetimi altında oluyor.

Sürekli oyun oynayan, spor yapmaya alışkanlık kazanan çocuklarda görülen kilo problemleri, çok geçmeden kendiliğinden ortadan kalkıyor. Buna nazaran hareketsiz bir hayatı olan, oynamayan, spor yapmayan çocuklarda obez olma riski, günden güne artıyor.

Hareketli Yaşam Obeziteyi Önlüyor

Hem büyükler hem de küçükler için geçerli olan bu kural, tüm kilo problemlerini en aza indiriyor. Dönemsel aldığımız kilolardan çok, yıllardır taşıdığımız kiloyu bile eritmeye yardımcı, hareketli yaşam anlayışı, çocukluktan yaşam biçimimize karışan bir olgudur.

cocuklarda-obeziteBüyümekte olan çocuklarda obezite ve egzersiz yetersizliği yüzünden, günden güne kilo alan çocuk belli bir zamandan sonra oyun oynayamayacak ağırlığa gelir. Böylelikle hem oyun çevresinden hem de sosyal açıdan uzaklaşma yaşar. Domino taşı etkisiyle moral olarak da çöken çocuk artık berbat bir ergenlik dönemine hazırdır.

Eğer çocuğunuzda ufak ufak kilo almalar başladıysa, mutlaka raydan çıkmadan kontrol altına alınması gerekir. Öncelikle yaptığınız yemeklerde tuzu ve yağı azaltmak, şekerli gıdalar yerine, meyve yiyerek tüm ailecek ufak çaplı bir kilo kontrolüne girebilirsiniz. Fakat kesinlikle unutmamız gereken bir şey var, çocuğunuzun ne yediğine dikkat ederken, aynı özeni tüm ev halkının da göstermesi gerekmektedir. Yoksa çocuğunuz kendini dışlanmış hissedecektir.

Eğer çocuğunuz daha okula başlamadıysa, bu kilo kontrolünü ona bildirmeden, ufak ufak öğün değişiklikleriyle gerçekleştirebilirsiniz. Abur cuburu azaltabilir, daha düzenli yemek saatleri ile çocuğunuzun tüm ergenlik ve gençlik dönemini çok kısa bir zaman da yapacağınız düzenlemeyle kurtarabilirsiniz. Cezalandırır gibi değil de, daha çok yapılı bir tavırla yaklaşacağınız çocuğunuz daha ne olduğunu anlayamadan çok kısa sürede sağlığına kavuşacaktır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bebekler ve Çocuklar Günde Kaç Saat Uyumalıdır? başlıklı makalemizde bebeklerde uyku, çocuklarda uyku ve uyku süreleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocukları Obeziteden Nasıl Koruyabiliriz? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ