Kadına Dair Herşey

Çocukların Davranışlarının Nedenini Anlamak

Çocukların Davranışlarının Nedenini Anlamak

Çocukların Davranışlarının Nedenini Anlamak

Anne ve babalar, çocuklarının bazı davranışlarının nedenini merak eder. Bir şeyleri neden yaptığı veya neden yapmadığını anlamak sorunun çözümü için büyük bir başlangıç oluyor. Çocuğun neden tuvalet eğitimini almak istememesi, neden burnunu karıştırdığı, yemek yememesinin sebebi, kardeşi ile kavga etmesi, inatlaşması ve daha diğerleri…

Çocukların Davranışlarının Nedenini Anlamak

Ebeveynlerin bazıları bu davranışların sebebini bildiğinden, çocuğuna yaklaşımını ona göre ayarlar ve çözüme ulaşırlar. Ancak bazı anne ve babalar ise çocuğun davranış nedenini bilmediklerinden farklı tepkiler ile olaya yaklaşır ve neticesinde hem çocuğunu hem de kendini yıpratır.

çocuğun davranış nedeni

 Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Basit bir örnek ile konuya başlayalım. Mesela bir çocuk okulda arkadaşının silgisini alır, anne ve babası silginin nerden geldiğini sorduğunda da ” öğretmenim verdi ” diye bir cevap verirse, anne ve baba okula gittiklerinde çocuğun silgiyi öğretmeninden değil de arkadaşından aldığı ortaya çıkarsa ne olur? Çocuk bu durumda neden yalan söylemiştir?

Çocuklar Neden Yalan Söyler

Bir çocuğun kendisini baskı altında hissetmesi, yalan söyleme gereksinimini doğurur. Çocuğun davranış nedeni, anne ve babasından silgi istemesi ve onların silgi almamış olması halinde, öğretmen de çocuğa senin silgin nerede diye sürekli soruyorsa, çocuk o silgiyi alır, yalanı da söyler.

Çocuğun davranış nedeni

Annenin çocuğa evde, ” Bu kimin silgisi? ” diye sorduğunda çocuğun yalansız bir şekilde ” Bu arkadaşımın silgisi, siz almayınca bende ona haber vermeden silgisini aldım ” diyebilmesi için, öncelikle çocuğun anne ve babasından duygusal be psikolojik baskı görmemesi ve kendisini baskı altında hissetmemesi gerekir.

Böyle bir durumda, çocuk eğer anne ve babasından şiddet veya tepki alacağını biliyor veya hissediyor ise, o zaman kendisini koruyabilmesi için kendince bir çözüm bulacak ve onlara yalan söyleyecektir. Burada ki çocuğun davranış nedeni, korku ve kaygıdır.

Yalan Söylememesi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bir çocuğun anne ve babaya, daha doğrusu kimseye yalan söylememesini sağlamak için, çocuk üzerinde herhangi bir baskı kurulmamalı ve çocuğun kendisini baskı altında hissetmemesini sağlamak gerekir. Unutulmamalıdır ki, bugün annesine iki kuruşluk silgi için yalan söyleyen bir çocuk, yarın öbür gün çok daha büyük şeyler için yalan söyleyebilir.

Eğer bir çocuk kendisini olduğu gibi kabul etmeyen bir anne ve babanın yanındaysa, içine kapanık ise, içinden geçenleri ailesine anlatamıyor ve anlattığı zamanlarda ciddiye alınmıyor ise, çocuk patlamaya hazır bir bomba gibi olur ve kendini korumak ve ispatlamak için birçok şeyi yapar.

 

Bir önceki yazımız olan Aile İçi Şiddette Çocuk Psikolojisi başlıklı makalemizde Aile içi şiddet, Aile içi şiddetin önüne geçebilmek ve aile içi şiddetin sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocukların Davranışlarının Nedenini Anlamak Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ