Kadına Dair Herşey

Çocuklarla Nasıl Doğru İlişki Kurulur?

Çocuklarla Nasıl Doğru İlişki Kurulur?

Çocukların tüm gün babalarından çok gördükleri kişi anneleridir. Anneler bir çocuğun kişisel gelişiminin tamamlanmasında en önemli rolü oynarlar. Bu nedenle bir annenin çocuğuna nasıl davrandığı ve karakteri için neler yaptığı oldukça önemli ayrıntılardır.

Çocuklar, küçüklüklerinde yaşadığı hiçbir durumu unutmazlar. Aksine yaşanan iyi ve kötü anılar kişisel gelişimleri üzerinde oldukça etkilidir.  Bu nedenle büyüdükleri zaman davranışlarının en büyük etkisi küçükken yaşadıkları olaylardır. Peki, bir anne çocuğu ile nasıl iyi iletişim kurabilir? Eğer siz de bir anne adayıysanız bunu mutlaka öğrenmelisiniz.

Çocuklarınızı Sevdiğinizi Devamlı Gösterin

cocukla-iletisimAnne ve babalar çocuklarıyla devamlı ilgilenmeli ve onları sevdiğini devamlı hissettirmelidir. Bir çocuğun kişisel gelişimi üzerindeki en büyük etki de budur. Çocukların kişisel gelişimi sırasında hissettikleri sevgi onların özgüvenli ve güçlü birer birey olmasını sağlayacaktır.

Tüm gününü anneleriyle geçiren çocukların, sorumluluk bilinci gelişmelidir. Bir anne çocuğuna onu yap bunu yap diye emir vermek verine sorumluluk aldığını hissedeceği iyi işler yaptırmalıdır. Bu şekilde çocuklar birey olduklarının farkına vararak her şeyin üstesinden gelebileceklerine inanırlar.

Çocuklarınızı Azarlamak Yerine Onlara Doğru Yolu Gösterin

Bir çocuk anne ve babasından azar işittiği zaman mutlaka onu bilinçaltına kaydedecektir. Çocuklarınız hata yaptığı zaman ona ‘’yalan söyleme’’ demek yerine ‘’doğruyu söyle ‘’ diye yol göstermelisiniz.

Çocukları azarlama onların özgüvenini azaltarak dış dünyaya kendilerini soyutlamalarına neden olmaktadır. Ancak hatalarını göstererek onlara bir birey gibi davranmak kendilerine değer vermelerine ve hatalarını bir daha tekrarlamamalarına yardımcı olur. Bir çocuk anne ve babasından korktuğu için değil, o hatanın yanlış olduğunu bildiği için hatayı tekrarlamamalıdır.

Çocuklar Anne ve Babalarının Arasında Ayrım Yapmamalıdır

Anne ve baba ayrımı bir çocukta asla olmamalıdır. Çocuklara anneni mi daha çok seviyorsun yoksa babanı mı diye sormamalısınız. Çocukların bilincine işlenen her kelime ilerde davranışlarını şekillendiren birer tohum olacaktır.

Anne ve babalar asla birbirlerinin rollerine müdahale etmemelidir. Bir çocuğun hem annesini hem de babasını yanında istediğini düşünmelisiniz. Bu ayrıma izin vermeyerek çocuğun ebeveynleri üzerindeki düşüncelere müdahale edilmemelidir.

Çocuklar Bazı Şeyleri Tehdit Yoluyla Ya da Ödül Yoluyla Yapmamalıdır

Çocuğunuza yemek yedirmek istediğiniz zaman ona ödüller sunmayın. Eğer ödüller sunarsanız çocuklarınız yaptıkları işlerden hep bir beklenti içerisinde olurlar. Yemek yedireceğiniz zaman onların bu durumu faydalı olduğu için yapmaları gerektiğini öğretin.

Çocukların bilinçaltı sizin davranışlarınızı devamlı tekrar eder. Davranışlarınızda tutarlı davrandığınız sürece çocuklarınız da sizleri örnek alacaktır. Aksi taktirde bir dediği bir yaptığını tutmayan çocuklar yetiştirebilirsiniz.

Çocuklarınızla Konuşurken Göz Temasını Kurun ve Onları Hep Dinleyin

Çocuklarla göz teması kurmak oldukça önemlidir. Onlara değer verdiğinizi gösterir. Bu nedenle çocuklarınızla devamlı göz teması kurmalısınız.

Çocukları dinlemek onların yarın bir sorunu olduğunda sizlerin onları ciddiye alacağınızı bilmelerine yarar. Bu önemli noktada çocuklarınızı hep dinlemeli ve onlara değer vermelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Anneler Beş Yaşına Kadar Çocuklarını Nasıl Beslemelidir? başlıklı makalemizde bebek beslenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Çocuklarla Nasıl Doğru İlişki Kurulur? Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ